Κυπελλούχος Λήμνου η Ηφαιστία!

0
Ιστορικές στιγμές για την Ηφαιστία, που έφερε για πρώτη φορά το Κύπελλο Λήμνου στο Κοντοπούλι, αφού επικράτησε με 3-0 του Διαγόρα Σαρδών, στο γήπεδο της Μύρινας, εκπληρώνοντας έναν από τους βασικούς στόχους που έθεσε φέτος η ομάδα.

Εθελοντική δράση από το Γυμνάσιο του Μούδρου

Το Γυμνάσιο Μουδρου για μια ακόμη χρονιά νοιάζεται και Δρα και χαρίζει ελπίδα. Συμμετέχοντας αυτή τη χρονιά στη μεγάλη προσπάθεια του Ηφαίστου και του Ιδρύματος Ελπίδα μας καλεί να χαρίσουμε ζωή σε ανθρώπους που μας χρειάζονται κι εξαρτώνται αποκλειστικά από εμάς.

Με γεμάτες τις κερκίδες του Δημοτικού Γηπέδου Μύρινας και με μια πολύ όμορφη ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα, οι ποδοσφαιριστές της Ηφαιστίας, δε δυσκολεύτηκαν απέναντι στον αποδεκατισμένο Διαγόρα των πολλών τραυματισμών, φτάνοντας σε μια δίκαια επικράτηση.

Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση κι έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Ηφαιστία προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκόρ, με κεφαλιά του Γκαλιούρη ο οποίος σημείωσε εξαιρετική εμφάνιση, βάζοντας φωτιά από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση.

Ο Διαγόρας, παρά τις πολλές απουσίες και τους αρκετούς τραυματισμούς κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, που προκάλεσε αναγκαστικές αλλαγές, δε το έβαλε κάτω και με αντεπιθέσεις έβγαλε μερικές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 35′, οι βυσσινί, είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, με το Ντέμη Ζώνα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με τη μπάλα όμως να καταλήγει εκτός της εστίας του Διαγόρα, κάτι που έγινε όμως λίγα λεπτά αργότερα, με κεφαλιά του Γκαλιούρη, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Φόρος τιμής στο Βαγγέλη Σταματέρη από την Ηφαιστία

Κάτα τη διάρκεια του ημιχρόνου, η διοίκηση της Ηφαιστίας, μέσω του προέδρου της, Σπύρου Μπούμπουρα, απέδωσε φόρο τιμής στο Βαγγέλη Σταματέρη για τη συνεισφορά του στο σύλλογο όλα αυτά τα χρόνια, γεγονός που προκάλεσε έντονα χειροκροτήματα από την κερκίδα.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ηφαιστία διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά με τον Τσαλίκη, ύστερα από εκπληκτική ασιστ του Ζώνα από τα αριστερά, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έντονα.

Οι ευκαιρίες για την ομάδα του Κοντοπουλίου, διαδέχτηκαν η μία την άλλη χωρίς όμως να αποτυπώνονται με κάποιο άλλο τέρμα ενώ στο 74′ ο ποδοσφαιριστής του Διαγόρα Σεϊτανίδης, είχε σοβαρό τραυματισμό με αποτέλεσμα να βγει με το φορείο για να του παραχθούν οι πρώτες βοήθειες.

Η είσοδος του αρχηγού της Ηφαιστίας, Ανδρέα Χατζόγλου, λίγα λεπτά αργότερα προκάλεσε την αποθέωση των φίλων της Ηφαιστίας που αναγνωρίζουν την προσφορά του όλα αυτά τα χρόνια στο σύλλογο.

Ο καταιγισμός των ευκαιριών συνεχίστηκε για την Ηφαιστία, κυρίως με το Ντέμη Ζώνα, με τη μπάλα όμως να βρίσκει τρεις φορές στο δοκάρι στερώντας το γκολ από τον έμπειρο επιθετικό με το τελικό σκορ να κλείνει στο 3-0.

Άριστη η διαιτησία

Αξίζουν συγχαρητήρια στους διαιτητές της αναμέτρησης που ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο τρόπο στις απαιτήσεις ενός τελικού σαν το σημερινό, αφού τα λάθη ήταν λιγοστά και η διαχείρηση άψογη.

Ακολουθεί πλούσιο φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση αλλά και την απονομή καθώς επίσης και δηλώσεις των πρωταγωνιστών.