«Έκλεψε» το τρίποντο ο Διαγόρας

0
Αυλαία σήμερα Σάββατο για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Λήμνου, με το Διαγόρα να παίρνει ένα πολύ σημαντικό διπλό από τον Ηρακλή με σκορ 0-1 στο ματς που ξεχώρισε και τον ΑΟΜ να επικρατεί εύκολα με 5-0 του Θάνους.

Επεισοδιακό φινάλε στην Ατσική

Στο παιχνίδι που ξεχώριζε του προγράμματος της 20ης αγωνιστικής, ο αποδεκατισμένος από τραυματισμούς Διαγόρας, κατάφερε τελικά να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα.

Ο Ηρακλής που ήταν καλύτερος με βάση τη συνολική εικόνα, είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, βγάζοντας αρκετές ευκαιρίες χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Το σουτ του Κρίκη στο 37′ βρήκε στο δοκάρι ενώ δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης έχασε ακόμα μια σημαντική ευκαιρία.

Στην επανάληψη, με το σκηνικό να παραμένει ίδιο, οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ με τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα-και ιδιαίτερα τον Ταμβάκη που ήταν καθοριστικός-να έχουν πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία. Το τετ α τετ του Μπακίτα στέρησε τη δυνατότητα να προηγηθεί στο σκορ, κάτι που έγινε όμως στο 88′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Γαϊτανέρη, γεγονός που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από του φίλους του Ηρακλή και είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του Γκαράλη.

Με αυτή τη νίκη ο Διαγόρας πλησιάζει τον Ηρακλή στον ένα βαθμό, κι όλα αυτά δυο αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Μετά τη λήξη του αγώνα επικοινωνήσαμε με το σκορερ της αναμέτρησης Γιάννη Γαϊτανέρη, ο οποίος μας παραχώρησε την ακόλουθη δήλωση:

Πολύ σημαντική η σημερινή μας νίκη, πρώτα για ψυχολογικούς λόγους και έπειτα για βαθμολογικούς. Ξέραμε οτι είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ καλό αντίπαλο που σε συνδυασμό με τις πολλές απουσίες μας θα έπρεπε να υπερβούμε εαυτό για να κερδίσουμε. Όλα τα παιδιά έδωσαν ότι είχαν και έτσι ήρθε αυτή νίκη. Θέλω να αφιερώσω αυτή τη νίκη σε όλους τους τραυματίες συμπαίκτες μου που δυστυχώς φέτος έχει εξελιχθεί σε μάστιγα στην ομάδα και είναι ο λόγος που μας έχει αφήσει αρκετά πίσω αγωνιστικά σε σχέση με τις δυνατότητες μας.

Πεντάσφαιρος ο ΑΟΜ

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, η ομάδα της Μύρινας δε δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στο Θάνος, που έδειχνε αδύναμο να αντιδράσει.

Οι γηπεδούχοι, ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης από τα πρώτα κιόλας λεπτά, παίζοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο κάτι που συνεχίστηκε και στην επανάληψη, προσφέροντας ικανοποίηση στους θεατές στην κερκίδα.