Πυλαία Εάλω!

Γράφει ο Γιώργος Καραγιάννης.

0
Τι Σμιθ, τι Φρεϊμάνις ! Ο Ήφαιστος «ξέρανε» ακόμη μια φορά τον ΠΑΟΚ σε νεκρό χρόνο διπλασιάζοντας τις νίκες του επί των ασπρόμαυρων (73-75) .Σε τροχιά πεντάδας οι βυσσινί σε ένα πρωτάθλημα όμως που μοιάζει με φαρσοκωμωδία.
Φώτο: ifaistosbc

Μπροστά στο σκορ από το τζάμπολ

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε τον αγώνα με 5αδα τους Μπρέιζελτον, Γκότσερ, Ουίγκινς, Φρεϊμάνις και Έβανς ενώ από την πλευρά τους οι Θεσσαλονικείς με τους Κόνιαρη, Γκος, Τέπιτς, Χρυσικόπουλο και Μαργαρίτη.  Οι παίκτες του κόουτς Μανωλόπουλου εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη κλασσικού σέντερ στο αρχικό σχήμα του αντιπάλου, στόχευσαν στο ζωγραφιστό αλλά και με αποτελεσματικό παιχνίδι από την περιφέρεια πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Χαρακτηριστικά προηγήθηκαν με 5-10 στο 3’ για να φτάσουν στο 15-23 στο 9’, παρόλου που αποχώρησε νωρίς ο Έβανς με 2 γρήγορα φάουλ (το 2ο αντιαθλητικό στον Μαργαρίτη).

Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ήφαιστο να προηγείται με 18-23 ύστερα από τρίποντο του Τέπιτς. Οι 23 πόντοι ενεργητικό σε εκτός έδρας παιχνίδι φανερώνουν την καλή λειτουργία των βυσσινί.  Μπροσστάρης στην οργάνωση του παιχνιδιού ο Μπρέιζελτον με 5 ασσίστ για 1 λάθος στο α’ δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα μεγάλα σουτ έβαλε ο Γκότσερ, 2 τριπόντα, όπως και ο Φρεϊμάνις με 7 πόντους  αλλά το καλύτερο το φυλούσε για το τέλος.

Στο +12 αλλά ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση

Το πρώτο καλάθι στο δεκάλεπτο το πέτυχε ο ΠΑΟΚ και μάλιστα τρίποντο με τον Ζάρα να κάνει το 21-23. Ο Μανωλόπουλος όμως με 2 βολές και ένα τρίποντα έδωσε ξανά αέρα 5 πόντων στην ομάδα του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα άρχισε ένα επιθετικό κρεσέντο για τον Ήφαιστο φέρνοντας τον δείκτη του σκορ στο +12 (25-37) στα 3.5’ πριν τη λήξη της περιόδου ύστερα απο ωραίο καλάθι του Φρεϊμάνις στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο του Σμιθ και ασσιστ του Μούρτου. Το second unit του Ηφαίστου λείτουργησε υποδειγματικά όσο ήταν στο παρκέ ενώ πρέπει να τονιστεί και η ψυχραιμία του Χαριτόπουλου από τις βολές έχοντας 4/4.

Ο κόουτς Παπαθεοδώρου κάλεσε εσπευσμένα τάιμ αουτ θέλοντας να αφυπνίσει τους παίχτες του και να κόψει τον ρυθμό των βυσσινί. Μπορούμε να πούμε ότι το πέτυχε καθώς οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στο καλάθι , 35-37 κυρίως με μεγάλα τρίποντα του Γκος. Η απάντηση για τον Ήφαιστο ήρθε με τον Μπρέιζελτον  να πετυχαίνει τους μοναδικούς του πόντους στο παιχνίδι με τρίποντο κάνοντας το 35-40 στα 1.5’ πριν την ανάπαυλα. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Φιλ Γκος να κάνει το 38-40 με γκολ-φάουλ προμηνύοντας έτσι ένα συναρπαστικό 2ο ημίχρονο.

onsports

Πήρε το γ΄ δεκάλεπτο

Μπορεί ο Χρυσικόπουλος να ισοφάρισε στους 41 πόντους με τρίποντο στις αρχές της περιόδου αλλά οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα. Με τον Έβανς να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, τελείωσε ακόμη ένα αγώνα με doudle-double (14π -12ρ) αλλά και με ένα καθοριστικό τρίποντο του Ουίγκινς οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 44-50 στα μέσα της περιόδου.

Ακολούθησε νευρικότητα και από τις δύο ομάδες με εκατέρωθεν λάθη, η λήξη όμως της περιόδου βρήκε την ομάδα της Λήμνου ξανά στο + 6 (48-54) μετά από καλάθι του Έβανς και ένα ζευγάρι εύστοχων βολών του Γκότσερ.

Freimanis at the buzzer!

Πλούσιο σε συγκινήσεις ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ήφαιστο να ξυπνά δυσάρεστες  μνήμες στον ΠΑΟΚ σε ένα φινάλε, ιδανικό remake της αναμέτρσης της 17ης Νοέμβρη. Αυτή τη φορά  ο Φρεϊμάνις μπήκε στα παπούτσια του Σμιθ και όχι με τάπα αλλά με καλάθι από κοντά χάρισε έναν ακόμη θρίαμβο στους βυσσινί επί του ΠΑΟΚ.

Ας πάρουμε το πράγματα από την αρχή, ο Γκότσερ έκανε το 48-56 ύστερα από ασίστ του Χαριτόπουλου αλλά οι ασπρόμαυροι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.Με διαδοχικά τρίποντα των Χρυσικόπουλου, Γκος και Ζάρα ο ΠΑΟΚ έφερε τον αγώνα στο πόντο, 60-61 στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν μετά από ώρα στους 65 πόντους με καλάθι του Γκάρετ στα 3’ πριν το τέλος και η συνέχεια του αγώνα ήταν δραματική με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελική ευθεία πόντο-πόντο.

Ο Χαριτόπουλος με τρίποντο (69-73) στα 48’’ πριν τη λήξη  πήγε να «σκοτώσει» τον ΠΑΟΚ αλλά ο αγώνας είχε πολύ δρόμο ακόμα. Ο Γκος έφερε τον αγώνα σε νέα ισοπαλία (73-73) ύστερα από ένα μάλλον αχρείαστο φάουλ του Μούρτου με 14’’ να απομένουν. Η μπάλα στον Ήφαιστο μετά από τάιμ άουτ με την ομάδα της Λήμνου να κρατάει τις τύχες στα χέρια του. Ο Μπρέιζελτον έκανα μια κακή προσπάθεια στο τέλος της επίθεσης δεχόμενος το stop από τον Μαργαρίτη.

Παρόλου που όλα έδειχναν ότι οι δύο «μονομάχοι» θα λύσουν τις διαφορές στο έξτρα πεντάλεπτο,  ο Φρεϊμάνις είχε άλλη γνώμη. Με το χρονόμετρο να γράφει 0,08’’, επαναφορά από την baseline και η συνέχεια στο βίντεο που ακολουθεί. Σε αυτό το σημείο βέβαια θα πρέπει να τονίσουμε την πολύ καλή συνολική λειτουργία της ομάδας του κόουτς Μανωλόπουλου για να βγεί αυτό το νικητήριο καλάθι.  Εκτός της πάσας του Μπρέιζελτον μεγάλο ρόλο έπαιξαν και τα δύο διαδοχικά back screen των Φρεϊμάνις στον Μαργαρίτη αλλά και του Ουίγκινς στον Γκάρετ με σκοπό να βγεί ο Λετονός πρόσωπο με το καλάθι. Πραγματικά, μια ιδανική επίθεση για τις λεγόμενες ειδικές καταστάσεις του μπάσκετ κάτι το οποίο πιστώνεται σε όλους τους παίχτες και το προπονητικό staff.

Αντί επιλόγου

Συμπερασματικά, η νίκη του Ηφαίστου έχει διττή σημασία. Αφενός έρχεται απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που παρά τα προβλήματα του και την απογοήτευση από τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ στο ΒCL αφετέρου τον ισχυροποιεί έναντι του ΠΑΟΚ καθώς τον έχει στο 2-0 και είναι μόλις μια νίκη πίσω του.
Κομβικά παιχνίδια για τους βυσσινί είναι το 2 επόμενα αναφορικά με το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κανονική περίοδο. Αρχής γενομένης από το ερχόμενο Σάββατο όπου υποδέχεται τον έτερο δικέφαλο σε μια ακόμη μπασκετική γιορτή στη Λήμνο.
Οι κιτρινόμαυροι έρχονται λαβωμένοι στη Λήμνο καθώς πέραν του πολύ ποιοτικού Θίοντορ πιθανόν θα λείψει και ο Σαντ Ρος και ακολουθεί και η μάχη της ΑΕΚ με την Μπάμπεργκ με ότι αυτό συνεπάγεται. Σίγουρα οι βυσσινί έχουν πολλές πιθανότητες για την νίκη. Στις 30 του μήνα ο Ήφαιστος ταξιδεύει στην Πάτρα σε ένα ακόμη ντέρμπι αυτή τη φορά απέναντι στον Προμηθέα τον οποίο είχαν κερδίσει σχετικά εύκολα στον πρώτο γύρο.
Όλα αυτά βέβαια διαδραματίζονται σε ένα νοσηρό περιβάλλον με όλα αυτά τα κωμικοτραγικά που συμβαίνουν στο χώρο του ελληνικού μπάσκετ(κάθε ομοιότητα με γεγονότα του ποδοσφαίρου, είναι εντελώς συμπτωματική)!  Ο Ήφαιστος και ο κάθε Ήφαιστος αυτή της χώρας σαφέστατα χρίζει μεγαλύτερης προσοχής από όσους ασχολούνται με το μπάσκετ καθώς είναι η καλύτερη απάντηση στην κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στο εθνικό μας σπορ με την ανοχή της πολιτείας και της ομοσπονδίας.