Πήρε το θρίλερ και….ρεβάνς!

0
Ο  Ήφαιστος πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Χολαργό, επικρατώντας στο τέλος με 72-70 σε έναν αγώνα μαραθώνιο, καθώς διήρκησε σχεδόν 2.5 ώρες. Εξασφάλισαν και μαθηματικά τα πλέι οφ οι βυσσινί, οι οποίοι ακόμη χάνουν βολές.
Γράφει ο Γιώργος Καραγιάννης
Ρεσιτάλ αστοχίας στο α΄ δεκάλεπτο!

Νευρικά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο μονομάχοι με το θέαμα στο κλειστό «Νίκος Σαμαράς» να μη διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Απόρροια του κακού μπάσκετ ήταν και το χαμηλό σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το γεγονός που ξεχώρισε ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ των σέντερ των δύο ομάδων, Έβανς και Αγκμπελέσε. Ο δεύτερος ειδικότερα αγωνίστηκε ελάχιστα, κάτι λιγότερο από συνολικά εννιά λεπτά στον αγώνα καθώς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ενώ και ο Έβανς δεν μπορούμε να πούμε ότι είχε την ανάλογη απόδοση με προηγούμενους αγώνες (2/8 σουτ, 1/8 βολές).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 11-6 στα πρώτα 4’ της αναμέτρησης με καλάθι του Μπρέιζελτον ενώ έφτασαν στο +6 (14-8) με καλάθι του Χαριτόπουλου στα 2’ πριν το φινάλε της περιόδου. Σε γενικές γραμμές ο Ήφαιστος θέλησε να επιβάλλει γρήγορο ρυθμό στον αγώνα ενώ ο Χολαργός από την πλευρά του πήγε σε σετ παιχνίδι. Τελικά η περίοδος έληξε με τον Ήφαιστο σε θέση οδηγού με 16-12 ύστερα από νέο καλάθι του Χαριτόπουλου, ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο έδωσε πολλές λύσεις στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Με +10 στα αποδυτήρια ο Χολαργός!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα της Αθήνας με τον Ζερμέιν Λοβ να είναι… οn fire και με 7 δικούς του συνεχόμενους πόντους να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 18-19 στο 14’. Οι παίκτες  του Ηφαίστου απάντησαν άμεσα με τον Μανωλόπουλο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Η ομάδα όμως του κόουτς Λυκογιάννη έμοιαζε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται με +6, 24-30 στο 17’ ύστερα από τρίποντο του Φιτζπάτρικ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έφτασαν και σε διψήφια διαφορά με τρίποντο του Ραλλάτου 1’ πριν την  ανάπαυλα.

Σε αυτό το διάστημα οι βυσσινί επιδώθηκαν σε έναν διαγωνισμό λαθών και αστοχίας από τις βολές ενώ έχασαν και πολλά ριμπάουντ δίνοντας έτσι δεύτερες επιθέσεις στους αντιπάλους τους. Αξίζει ακόμη να αναφέρουμε ότι ο Ήφαιστος είχε σε κακή μέρα τον κινητήριο μοχλό του Τάιρον Μπρέιζελτον και σε αυτό εν πολλοίς βασίζεται η προβληματική του λειτουργία στο β΄δεκάλεπτο.  Τελικά το σκορ διαμορφώθηκε σε 27-37 στα πρωτα 20’ της αναμέτρησης περιόδου μετά από τρίποντο του κορυφαίου των γηπεδούχων Ρόλαντς Φρεϊμάνις.

Κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο γ’ δεκάλεπτο!

Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο και με πέντε πόντους του Γιάνκοβιτς έφτασαν στο 30-42 στο 22’ αλλά ένα τρίποντο του Φρεϊμάνις και ένα δίποντο του Γκότσερ δεν επέτρεψαν στον Χολαργό να ξεφύγει κι άλλο στο σκορ. Οι κακές επιλογές όμως των γηπεδούχων στην επίθεση έφεραν ξανά την ομάδα του κόουτς Λυκογιάννη στο +10, 37-47, με τρίποντο του Φιτζπάτρικ 5’ πριν το φινάλε της περιόδου.

Η είσοδος όμως στο παρκέ ορισμένων παικτών του Ηφαίστου που δεν έχουν αρκετό χρόνο συμμετοχής όπως του Σταμάτη και Διαμαντάκου συνετέλεσαν στο να αρχίσει η αντεπίθεση των βυσσινί. Έτσι λοιπόν οι παίκτες του κόουτς Μανωλόπουλου  τρέχοντας ένα 7-0 σερί έφτασαν σε απόσταση τριπόντου (49-52) με καλάθι του Διαμαντάκου στο τέλος της γ’ περιόδου.

Ολική ανατροπή!

Ιδανικά ξεκίνησε η τελευταία και καθοριστική περίοδος για την ομάδα της Λήμνου. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, ο Ήφαιστος  με 2/2 βολές του Διαμαντάκου έφτασαν σε απόσταση αναπνοής από την ομάδα του και με ένα μεγάλο τρίποντο του Φρεϊμάνις ανέκτησαν το προβάδισμα μετά από ώρα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει ένα σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το φινάλε και την τακτική να κυριαρχεί από τους δύο πάγκους όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε σε ένα ακόμη θρίλερ όπως στον αγώνα του α΄γύρου. Έχοντας μάλιστα συμπληρώσει και οι δύο ομάδες νωρίς τα ομαδικά φάουλ, ο τελικός νικητής θα κρινόταν σε λεπτομέρειες όπως οι βολές και έτσι έγινε τελικά.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 69-67 έπειτα από τρίποντο του Φρεϊμάνις στα με λιγότερο από 2’ για το φινάλε. Από εκείνο το σημείο και έπειτα άρχισε το ρεσιτάλ αστοχίας από τη γραμμή των βολών με το φινάλε του αγώνα να είναι δραματικό. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο πόντο με ½ βολές του Κώττα στα 30’’ πριν τη λήξη, ο Φρεϊμάνις τον μιμήθηκε κάνοντας το 70-68 στα 20’’. Ο Χόκινς  χάνοντας και τις δύο βολές δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα ενώ και ο Ουίγκινς δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς για την ομάδα χάνοντας και αυτός με τη σειρά του και τις δύο βολές.

Η μια ομάδα λοιπόν έπαιζε με το μυαλό της άλλης με τα φάουλ που θα οδηγούσαν τον αντίπαλο στις βολές να διαδέχονται το ένα το άλλο. Τελικά ο Λοβ με 2/2 έκανε το 70-70 με 6’’ να απομένουν. Οι φιλοξενούμενοι όμως στα 5’’ έκαναν φάουλ(!) στο Σμιθ με τον Αμερικανό γκαρντ του Ηφαίστου εκμεταλλεύεται στο έπακρο το δώρο των αντιπάλων του και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του καθώς ο Λοβ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Αντί Επιλόγου

Ο ‘Hφαιστος πήρε λοιπόν μια νίκη χαρακτήρα σε ένα κλειστό παιχνίδι ενδεικτικό του ελληνικού πρωταθλήματος όπου η δύναμη και η τακτική παίζουν κυρίαρχο ρόλο. Κορυφαίος των βυσσινί ο Φρειμάνις με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ σε κακή μέρα βρέθηκαν οι Μπρέιζελτον, Έβανς αλλά και ο Σμιθ παρόλο που στο τέλος ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών τέλειωσε τον αγώνα με 2/9 εντός παιδιάς.

Σημαντικές λύσεις βέβαια έδωσαν οι παίχτες του πάγκου όπως οι Χαριτόπουλος και Διαμαντάκος καθώς και ο Σταμάτης με την πιεστική του άμυνα πάνω στην μπάλα. Ακόμη οι 16 χαμένες βολές (20/36) σίγουρα είναι ένα στοιχείο που προβληματίζει την ομάδα της Λήμνου.  Από την πλευρά του Χολαργού μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς τελειώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Ηφαίστου εκτός έδρας απέναντι στην Κύμη την Τετάρτη 10/4 στις 15.00  (άξια συγχαρητηρίων η διοργανώτρια αρχή!) με τους Ευβοιώτες να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο ύστερα από την ήττα τους από το Ρέθυμνο. Ο Ήφαιστος μεταξύ άλλων θα βρεθεί αντιμέτωπος τις τελευταίες αγωνιστικές με ομάδες που μάχονται για τη σωτηρία τους, όπως η Κύμη, το Ρέθυμνο και το Λαύριο, ενώ τελειώνει την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, υποδεχόμενος τον Άρη.