Πρωταθλήτρια Λήμνου η Ηφαιστία.

0

Διατηρώντας το αήτητο και έχοντας άλλους τρεις αγώνες για την ολοκλήρωση των αγώνων μπαράζ, η Ηφαιστία επικρατώντας με 3-0 του Διαγόρα, τερμάτισε και μαθηματικά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας κατακτώντας το νταμπλ, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στο άλλο παιχνίδι στη λευκή ισοπαλία έμειναν Κεραυνός και Ηρακλής παλεύοντας για τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία με τον Ηρακλή να έχει το σαφές προβάδισμα αφού προηγείται με 4 βαθμούς του Κεραυνού.

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία

Μπορεί η Ηφαιστία να κατακτά μαθηματικά τον τίτλο όμως η ξέφρενη της πορεία συνεχίζεται με αμείωτο βαθμό κάτι που αποτυπώθηκε και στην αναμέτρηση με το Διαγόρα.

Η ομάδα του Κοντοπουλίου είχε τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού βγάζοντας αρκετές ευκαιρίες. Από την άλλη ο Διαγόρας παρά τις πολλές απουσίες ποδοσφαιριστών είχε την ευκαιρία να παραβιάσει την εστία των βυσσινί χωρίς ομως κάποιο αποτέλεσμα.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Τσαλίκης ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση ενώ ο ίδος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 2-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη πάντα στο ίδιο μοτίβο, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη, οι βυσσινί αυτή τη φορά με το Γεωργαντή καθάρισε το παιχνίδι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 3-0.

Καθαρίζει τη δεύτερη θέση

Στο άλλο παιχνίδι των αγώνων μπαράζ Κεραυνός και Ηρακλής δε κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς με αποτέλεσμα να μοιραστούν τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες αμφότερες όμως να βγάζουν ευκαιρίες για γκολ.

Μάλιστα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ηρακλής είχε τη δυνατότητα να πάρει κεφάλι στο σκορ μετά το πέναλντι που κέρδισε χωρίς όμως να καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη όσο και αν οι δυο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ το αποτέλεσμα βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες και τον Ηρακλή να συνεχίζει να φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας κάτι που δύσκολα θα ανατραπεί μιας και η ομάδα εμφανίζει σταθερή απόδοση.