Βασιλιάδες στο Κάστρο!

0
Μια κατηγορία έπαιζε το Ρέθυμνο Cretan Kings και κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την Λήμνο κερδίζοντας τον  Ήφαιστο με 77-80. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους βυσσινί που είδαν το στόχο της 6άδας να απομακρύνεται εντελώς, ο σοβαρός τραυματισμός του Σμιθ σημάδεψε τον αγώνα.

Γράφει ο Γιώργος Καραγιάννης

Sport24

Ξεκίνημα με Χίκι από άλλον πλανήτη!

Οι δύο μονομάχοι επιβεβαίωσαν με τον καλύτερο τρόπο την φήμη που τους ακολουθεί καθώς αρέσκονται σε up tempo παιχνίδι με πολλά σουτ και κατοχές. Και εαν για το Ρέθυμνο ήταν κάτι γνωστό δεδομένου ότι όλα αυτά τα χρόνια στην Α1( με ορόσημο την θητεία του coach Koυφού) υπήρξε θιασώτης αυτού του στυλ παιχνιδιού, ο Ήφαιστος με τη σειρά του δείχνει να βασίζεται στις αρχές που επιτάσσει το σύγχρονο μπάσκετ. Έτσι λοιπόν, δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με υψηλό σκορ και το Ρέθυμνο να προηγείται με 4 πόντους (20-24).

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων ( 17-13) στα πρώτα 5’ της αναμέτρησης ύστερα από τρίποντο του Μπρέιζελτον. Οι Κρητικοί  όμως είχαν άμεση απάντηση με τον Χίκι να φέρνει τον αγώνα σε απόσταση αναπνοής. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το Ρέθυμνο τρέχοντας ένα σερί 8-1 επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του φτάνοντας στο +6 (18-24) με 90’’ να απομένουν πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Τελικά το καλάθι του Ουίγκινς στα 50’’ήταν οι τελευταίοι πόντοι της περιόδου. Σε γενικές γραμμές, την διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο για την έκανε ο σεληνιασμένος Άντονυ Χίκι. Ο βραχύσωμος γκαρντ του Ρεθύμνου  με 14 πόντους σε αυτό το διάστημα, εκ των οποίων 4 τριπόντα, έβαλε τις βάσεις για την μετέπειτα επικράτηση της ομάδας του με τον Ήφαιστο να μην μπορεί να βρει τρόπο να τον σταματήσει. Πως να το κάνει άλλωστε όταν ο ανίπαλος έχει ζεσταθεί για τα καλά από την περιφέρεια;

Γύρισε ξανά από το -10 !

Το ξεκίνημα του δευτέρου δεκάλεπτου ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα της Κρήτης καθώς με τρίποντο του Σιγκούνα έφτασαν στο +10 (22-32) πριν καλά καλά ολοκληρωθεί το πρώτο δίλεπτο. Στο επόμενο διάστημα επικράτησε νευρικότητα και στις δύο ομάδες με τον Χαριτόπουλο να πετυχαίνει τους επόμενους πόντους της αναμέτρησης στα 5΄πριν την ανάπαυλα. Μπορούμε να πούμε ότι το second unit του Ήφαιστου έκανε καλή δουλειά βγάζοντας εκτός ρυθμού τους αντιπάλους τους. Χαρακτηριστικά το Ρέθυμνο έμεινε άποντο για περίπου πέντε λεπτά.  Η είσοδος μάλιστα των Μούρτο, Σταμάτη, Μανωλόπουλου και Χαριτόπολου, παίκτες-ρολίστες, σήμανε την αντεπίθεση των βυσσινί οι οποίοι έφεραν το παιχνίδι στο τρίποντο (29-32) στα 3’ πριν το φινάλε.

Το Ρέθυμνο βέβαια  δεν πτοήθηκε από το ξέσπασμα του Ηφαίστου και έφτασε σε διαφορά επτά πόντων( 31-38 και 33-40) για να κλεισει το ημίχρονο προηγούμενο με τρεις (37-40). Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ενα déjà vu της αναμέτρησης κόντρα στον Χολαργό κάθως και σήμερα οι βυσσινί  βρέθηκαν να κυνηγάνε διψήφιες διαφορές καταφέρνοντας να μειώσουν πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

sdna

Τα πάντα σε τεντωμένο σκοινί!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την καλή τους άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο εξουδετερώνοντας το pick n roll του Xίκι με τους ψηλούς του Ρεθύμνου. Σαν αποτέλεσμα το σκορ διαμορφώθηκε σε 43-44 στις αρχές του ημιχρόνου με τρίποντο του Γκότσερ ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω ξεκίνησε ζεστός με δύο συνεχόμενα τρίποντα και έχοντας γενικότερα μια πολύ καλή απόδοση στο παιχνίδι. Οι παίχτες όμως του coach Zιάγκου με ένα μίνι σερί πέντε πόντων έφτασαν στο +6 ύστερα από κάρφωμα του Τζόουνς. Ο Ήφαιστος όμως αντέδρασε και με έξι συνεχόμενους πόντους των Φρεϊμάνις, Γκότσερ και Μπρέιζελτον έφερε τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία  με λιγότερο από 4’ να απομένουν για το φινάλε του δεκαλέπτου.

Η ολική επαναφορά στον αγώνα για τους παίκτες του coach Mανωλόπουλου ήρθε με τρίποντο του Χαριτόπουλου δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 53-52 ύστερα από ώρα. Σε αυτό το σημείο αξίζει να επισημάνουμε την πολύ ουσιαστική παρουσία του φόργουορντ-σέντερ του Ήφαίστου καθώς σε περίπου 13’είχε 11 πόντους αστοχώντας μόλις σε ένα σουτ(ο ορισμός του παίκτη -οικονομία). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε ακριβώς όπως και το προηγούμενο με το Ρέθυμνο να προηγείται τριών πόντων του Ηφαίστου (56-59) αφού ο Σταμάτης αστόχησε σε τρίποντο με την κόρνα της λήξης.

fosonline

Λαχτάρα με Σμιθ και τον εκτέλεσε ο Μπάντερ!

Στο τελευταίο και καθοριτσικό δεκάλεπτο το Ρέθυμνο προσπαθούσε να ξεφύγει και να κλειδώσει τη νίκη αλλά ο Ήφαιστος δεν έχανε την επαφή του με το σκοράρισμα. Χωρίς αμφιβολία όμως η φάση που σημάδεψε τον αγώνα έλαβε χώρα στα 5’ πριν το τέλος του με τον Σμιθ να τραυματίζεται σοβαρά και να μην μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα. Με το σκορ στο 63-68 ο Αμερικάνος γκάρντ των βυσσινί σε προσπάθεια του να κόψει τον Μπάντερ έπεσε άτσαλα στο παρκέ και προς στιγμήν οι πάντες πάγωσαν στο κλειστό «Νίκος Σαμαράς». Ευτυχώς φαίνεται ότι γλύτωσε τα χειρότερα. Η απουσία του Σμιθ από το υπόλοιπο του αγώνα μπορεί να χαρακτηριστεί σημαντική παρά το γεγόνος οτί δεν ήταν σε καλή μέρα με μόλις 1 στα 8 εντός πεδιάς αλλά το δίχως είναι ένας παίχτης που έχει δώσει λύσεις όταν η μπάλα καίει.

Μπαίνοντας  στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα το Ρέθυμνο φαινόταν να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με πιο καθαρό μυαλό έδειχνε να είναι πιο κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα. Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με τρίποντο και μια βολή έκανε το 66-72 για να απντήσει ο Χαριτόπουλος κάνοντας το 68-72. Η συνέχεια βέβαια ήταν διαφορετική δεδομένου ότι οι Κρητικοί με τρίποντο του Μπάντερ και καλάθι του Χίκι ο οποίος είναι αλήθεια ότι είχε σιγήσει πήραν αερά εννέα πόντων σφιχταγκαλιάζοντας την νίκη. Ο Ήφαιστος όμως δεν είχε πει την τελευταία την τελευταία του λέξη.  Με ένα δικό του σερί έφερε τον αγώνα στο καλάθι στο ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε με 5 πόντους του Μπρέιζελτον ένα τρίποντο του Γκότσερ και 2/2 βολές του Χαριτόπουλου.

Στο σημείο αυτό μίλησε ο Τράβις Μπάντερ καθώς δικό του τρίποντο με 50’’στο χρονόμετρο  έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των βυσσινί για την μεγάλη ανατροπή. Στη φάση αυτή ο Μπαρτ έπαιξε την απομόνωση με τον πολύ ψηλότερο του Χαριτόπουλο  δίνοντας στην γωνία στον αμαρκάριστο Μπάντερ και το σουτ του τελευταίου να βρίσκει διχτάκι. Πολλοί ισχυρίζονται ότι το corner three είναι το σουτ με τα χαμηλότερα ποσοστά ευστοχίας αλλά πως ρισκάρεις το σουτ με έναν παίκτη που είχε ευστοχήσει σε τρία τρίποντα προηγουμένως;

Σίγουρα σημαντικό ρόλο έπαιξε και ότι λίγοι περίμεναν να μην τελειώσει την φάση ο Μπάρτ  καθώς είχε το καθαρό μυαλό να πασάρει στον ελεύθερο συμπαίκτη του. Το γρήγορο καλάθι του Χαριτόπουλου δεν άλλαξε την τύχη του αγώνα δεδομένου ότι παρόλο που οι βυσσινί είχαν επίθεση 9’’ σπατάλησαν την ευκαιρεία να στείλουν τον αγώνα στην παράταση. Οι Κρητικοί έπαιξαν καθαρή άμυνα κάνοντας παγίδα πάνω στον Μπρέιζελτον με τον Φρεϊμάνις να αστοχεί στο σουτ της απελπισίας. Πιθανότα εαν η μπάλα είχε φύγει νωρίτερα από το χέρια του Μπρέιζελτον οι γηπεδουχοί να είχαν βρεί σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις ίσως βέβαια πόνταραν και σε φάουλ των Κρητικών το οποίο όμως δεν έγινε.

Αντί επιλόγου..

Το Ρέθυμνο έφτασε δίκαια στη νίκη με το κίνητρο της παραμονής να είναι πάντα πιο ισχυρό από οτιδήποτε άλλο και είναι κοντά στο να πετύχει κάτι που ήταν ακατόρθωτο πριν λίγο καιρό, τη σωτηρία του. Ο Ήφαιστος από την πλευρά του κλείνει με το χειρότερο τρόπο την εβδομάδα καθώς μετράει δυο συνεχόμενες ήττες(Κύμη, Ρέθυμνο) ενώ και η απόδοση του κόντρα στο Χολαργό δεν ήταν η καλύτερη δυνατή.

Επόμενο ματς για τον Ήφαιστο με τον Άρη το ερχόμενο Σάββατο στο Κλειστό «Νίκος Σαμαράς».