Aυτοκράτορας ήταν ο Ήφαιστος!

0
Επιστροφή στις νίκες για τον  Ήφαιστο ο οποίος επικράτησε του Άρη με 73-64 σε έναν αγώνα φαινομενικά αδιάφορο. Κορυφαίοι γαι τους νικητές οι Φρεϊμάνις, Γκότσερ και ‘Εβανς. Κόντρα στην ΑΕΚ-κατά πάσα πιθανότητα – οι βυσσινί στα πλέι οφ .
Γράφει ο Γιώργος Καραγιάννης
Με το πόδι πατημένο στο γκάζι!

Ιδανικά ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι προσφέροντας παράλληλα  και θέαμα στους φιλάθλους τους που γέμισαν για μια ακόμη φορά το κλειστό «Νίκος Σαμαράς». Ο Ήφαιστος λοιπόν, προηγήθηκε με 8-0 στο πρώτα 2’ της αναμέτρησης ύστερα από τρίποντο του Μπρέιζελτον, για να φτάσει σε διψήφια διαφορά (13-2) στο 5’ με τρίποντο του Γκότσερ. Ο Αμερικάνος γκάρντ του Ηφαίστου ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα με 6 πόντους και 2 κλέψιματα συμαβάλλοντας στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των βυσσινί ενώ και ο Έβανς κυριάρχησε κάτω από το καλάθι.

Ως αποτέλεσμα της καλής άμυνας της ομάδας της Λήμνου ήταν και οι πολλοί εύκολοι πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Άρης όμως, ξεκόλλησε στο σκορ και μείωσε στους 6 με καλάθι του Σλαφτσάκη (18-12), με την λήξη της περιόδου. Σε αυτό το διάστημα οι κίτρινοι είχαν πλουράλισμο στην επίθεση καθώς κανένας παίκτης του Άρη δεν είχε σημειώσει πάνω από 3 πόντους.

Και εγένετο ντέρμπυ!

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο β’ δεκάλεπτο με τον Άρη να περνάει μπροστά στο σκορ με 18-19 με τρίποντο του Λάκι Τζόουνς στα  8’ πριν την ανάπαυλα, εκμεταλλευόμενος το νεκρό διάστημα των γηπεδούχων. Το ξέσπαμα αυτό των κιτρίνων μπορεί να δικαιολογηθεί, καθώς είθισται μια ομάδα που βρίσκεται στην αρχή πίσω στο σκορ να βγάζει αντίδραση στη συνέχεια. Ενώ και στο σύγχρονο μπασκετ του γρήγορου ρυθμού οι συνεχείς μεταβολές στο σκορ είναι ένα σύνεθες φαινόμενο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται συνέχεια στο προβάδισμα.Το τρίποντο του Ραμόν Χάρις έφερε για πρώτη φορά στο +3 τους Θεσσαλονικείς (27-30) στα 3΄πριν την ανάπαυλα. Αξιοσημείωτη βέβαια ήταν και η ευστοχία των κίτρινων στην β΄περίοδο καθώς έχασαν ελάχιστα σούτ. Ο Ήφαιστος από την πλευρά του έδειχνε να είναι εκτός ρυθμού αλλά με ένα καλάθι του Έβανς ύστερα από δικό του κλέψιμο και 1 στις 2 βολές του Γκότσερ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος  με βραχεία κεφαλή (31-30).

Εν αρχή ην η άμυνα!

Ο αγώνας συνέχισε να έχει τον χαρακτήρα του ντέρμπυ με την έναρξη του β’ημιχρόνου καθώς κανένας από τους δύο «μονομάχους» δεν μπορούσε να πάρει σαφές προβάδισμα.

Χαρακτηριστικά το σκορ ήταν ισόπαλο στους 38 πόντους στο 24’ της αναμέτρησης.  Δύο συνεχομένα τρίποντα των Φρεϊμάνις και Στάματη έδωσαν αέρα 6 πόντων στην ομάδα του κόουτς Μανωλόπουλου ενώ με 2/2 βολές του Λετονού η διαφορά έφτασε στο +10 (50-40). Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις  ήταν κορυφαίος σε αυτό το διάστημα για την ομάδα του ίσως και γενικά του αγώνα δεδομένου ότι σημείωσε συνολικά 23 πόντους με σχεδόν 50% εντός πεδιάς. Επίσης, σημαντικές λύσεις έδωσε στους βυσσινί και ο Δημήτρης Σταμάτης ο οποίος κλήθηκε να καλύψει το κενό του μάλλον αρνητικού Μπρέιζελτον.

Αιχμή του δόρατος όμως για την καλή λειτουργία των βυσσινί τόσο στην πρώτη όσο και στην τρίτη περίοδο μπορεί να θεωρηθεί η αμυνά τους. Ο Ήφαιστος ανάγκασε τους αντιπάλους του να υποπέσουν σε πολλά λάθη στην γ’ περιόδο βγάζοντας τους έτσι εκτός κλίμτατος του αγώνα. Ενδεικτικό της καλής άμυνας των παικτών του Ηφαίστου είναι και τα 11 κλεψίματα εκ των οποίων τα περισσότερα κατέληξαν σε εύκολα καλάθια. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ήφαιστο το +8 (52-44) και βάσει της εικόνας του να ελέγχει τον αγώνα.

Νίκη και 7η θέση!

Οι παίκτες του κόουτς Καστρίτη προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα φτάνοντας στο -5 (54-49) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ο Φρεϊμάνις όμως συνέχισε να είναι on fire και με 5 δικούς του πόντους οι βυσσινί έφτασαν πάλι σε διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευτάια τους λέξη και μείωσαν σε 65-59 με καλάθι του Τζόουνς στα 3’ πριν τη λήξη μπαίνοντας εκ νέου στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου.

Τέλικα ο Έβανς με 2/2 βολές (εύστοχος σήμερα από την γραμμή με 7/10) και  το τρίποντο του Στανάτη για το 70-59, με 1’ να απομένει, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ηφαίστου. Σημαντικό ρόλο σαφώς έπαιξε και το κόψιμο του Μούρτου πάνω στον Τζόουνς αποτρέποντας ένα σίγουρο καλάθι για τον Άρη που θα έκανε το 65-61 και ίσως γύριζε το μομέντουμ υπέρ των κιτρίνων. Ο Ήφαιστος λοιπόν έφτασε στην νίκη με 73-64 η οποία ήταν πέρα για πέρα δίκαιη εξασφαλιζοντας έτσι την 7η θέση στην κανονική περίοδο, χωρίς αμφιβολία σημαντικό επίτευγμα για μια νεοσύστατη ομάδα.

Αντί Επιλόγου

O Άρης μπορεί να μην είναι η ομάδα του παρελθόντος καθώς αντιμετωπίζει πολλά οικονομικά προβλήματα αλλά μια νίκη κόντρα στον «Αυτοκράτορα» αποτελεί παράσημο για ομάδες όπως ο Ήφαιστος. Η νίκη αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί και ως νίκη ψυχολογίας εν όψει της συνέχειας αλλά έχει ακόμα ιδιαίτερη σημασία καθώς ήρθε χωρίς τον Τζέρι Σμιθ που αποτελεί μια από τις πιο αξιόπιστες λύσεις για τους βυσσινί.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα της Λήμνου στο Λαύριο πριν από την έναρξη των πλέι οφ. Εκεί ο Ήφαιστος εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ με πρωταρχικό στόχο να μη «σκουπιστεί» από την αντίπαλό του. Στόχος που μόνο ανέφικτος δεν μοιάζει καθώς ο δικέφαλος τον τελευταίο καιρό διέρχεται μια μίνι αγωνιστική κρίση.

*Οι φωτογραφίες είναι από esake.gr (3), sport-fm.gr (1) και sport24.gr (1)