Άνετος κι ωραίος!

0
Εμφατική νίκη για τον Ήφαιστο καθώς επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 83-69 εκτός έδρας κάνοντας έτσι το 2 στα 2 στην Α1. Βομβαρδισμός τριπόντων από τους βυσσινί που είχαν 14 στα 28 αλλά υπέπεσαν σε πολλά λάθη, 20 τον αριθμό. Απογοήτευσαν από την πλευρά τους οι κυανέρυθροι που δύσκολα θα αποφύγουν τα <<καρδιοκτύπια>> και φέτος.

Κυρίαρχος από την αρχή

Τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε σήμερα ο Ήφαιστος και πως να μην συμβεί αυτό όταν σουτάρεις με 50% έξω από την περίμετρο; Όταν το γεγονός αυτό συνδυάζεται και με 69 πόντους παθητικό σαφώς και τα πράγματα γίνονται πολύ ευκολότερα. Ας ξεκινήσουμε όμως από την αρχή.  Ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ένα τρίποντο και ένα έμμεσο τρίποντο του Μολντοβεάνου (ξεκίνησε <<καυτός>> με 11 πόντους στο α΄δεκάλεπτο) έδωσαν αέρα 6 πόντων στους βυσσινί (9-15) στα πρώτα 6′ της αναμέτρησης. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου δεν κοίταξαν πίσω φτάνοντας σε double score με τρεις βολές του Ρουμάνου στην επόμενη κατοχή τους.

Η καλή μέρα, λένε, από το πρωί φαίνεται και κάτι τέτοιο συνέβη και στο σημερινό παιχνίδι του Ηφαίστου αναφορικά με την ευστοχία από τα 6,75. Οι βυσσινί εν προκειμένω ξεκίνησαν με 3 στα 4 τρίποντα με ένα εξ αυτών, του Χαριτόπουλου συγκεκριμένα, να τους δίνει αέρα 10 πόντων λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με 16-23 καθώς ο Πάσαλιτς ευστόχησε σε τρίποντο με την εκπνοή.  Σε αυτό το σημείο αξίζει ότι η ευστοχία στο τρίποντα δεν είναι θέμα μόνο ημέρας ή ικανών σουτερ αλλά είναι και αποτέλεσμα της γενικότερης καλής λειτουργίας μιας ομάδας γεγονός που επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο σήμερα ο Ήφαιστος.

Συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου συνέχιζαν να βλέπουν το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι και με τρία διαδοχικά τρίποντα των Σμιθ, Χαριτόπουλου και Λιτλ έφτασαν στο 19-32 (ενδιάμεσα είχε μειώσει ο Λαμπρόπουλος). Ο Πανιώνιος όμως έβγαλε εγωισμό εκμεταλλευόμενος και τα πολλά λάθη του Ηφαίστου (η μοναδική <<ανορθογραφία>> σήμερα) και με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 27-32 με καλάθι του Λι στα 5′ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι βυσσινί όμως δεν πανικοβλήθηκαν και με μεγάλο τρίποντο του πολύπειρου Μιχάλη Πελεκάνου στο transition έβαλαν τέλος στο σερί των γηπεδούχων.

Τρίποντο ψυχολογίας από τον αριστερόχειρα φόργουορντ ο οποίος θα δώσει λύσεις στον φετινό Ήφαιστο με την εμπειρία του και την συνέπεια του στο μακρινό σουτ. Το ημιχρόνο έκλεισε ακόμη καλύτερα για τους φιλοξενούμενους καθώς στα δυο συνεχόμενα καλάθια του Τσαϊρέλη ηρθε να προστεθεί και αυτό του κορυφαίου και σήμερα Σμιθ για το 27-41. Πράγματι ο Αμερικάνος γκαρντ ήταν για μια ακόμη φορά ο παίχτης – ορχήστρα τελειώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/8 βολές), 7 ασίστ αλλά και 8 κερδισμένα φάουλ.

Πήρε και το Γ’ δεκάλεπτο

Ο Ήφαιστος έχοντας βρει λύσεις στην άμυνα στο β’ δεκάλεπτο  δεχόμενος μόλις 11 πόντους παρουσίασε το ίδιο πρόσωπο στην επίθεση ευστοχώντας στην αρχή με  τρίποντο του Μολντοβεάνου ο οποίος επιβεβαίωσε την φήμη του ικανού σκόρερ που τον ακολουθεί τελειώνοντας τον αγώνα με 14 πόντους (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 4/4 βολές). Η διαφορά συν τω χρόνω έπαιρνε τεράστιες διαστάσεις για τον Ήφαιστο δεδομένου ότι προηγήθηκε με +22 (30-52) στο 23′ μετά από τρίποντο του θετικού σήμερα Χάμοντς.

Οι κυανέρυθροι στον αντίποδα προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα μικρό σερί 6-0 μείωσαν σε 36-52 αλλά οι παίχτες της ομάδας της Λήμνου είχαν απαντήσεις και με δυο αναπάντητα καλάθια των Μούρτου και Χαριτόπουλου έφεραν τη διαφορά εκ νέου στο +20 με 5′ να απομένουν για το φινάλε της περίοδου. Σε αυτό το σημείο να πούμε ότι αμφότεροι βοήθησαν αρκετά σήμερα στην μεγάλη νίκη του Ηφαίστου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στη συνέχεια με τους βυσσινί να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό και να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 47-64 ύστερα από τρίποντο του συνήθη ύποπτου Τζέρι Σμιθ.

Αγχώθηκε λίγο άλλα έφυγε με το διπλό

Λίγο η χαλαρότητα του Ηφαίστου λίγο η πιεστική άμυνα και ο μπασκετκός εγωισμός της ομάδας της Νέας Σμύρνης έδωσαν νέο ενδιαφέρον στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Οι κυανέρυθροι λοιπόν δεν άφησαν αναξιοποίητα τα 3 διαδοχικά λάθη των Έβανς, Μολντοβεάνου και Μούρτου στην επίθεση του ΄Ηφαίστου και μείωσαν σε 54-64 στο 32′ αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Χάμοντς τους έκοψε τα φτερά. Οι παίκτες όμως του κόουτς Λίβανου δεν το έβαλαν κάτω έριξαν τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (58-67) με κάρφωμα του Λι φορτώνοντας προς στιγμήν με άγχος τους βυσσινί. Το όποιο άγχος όμως ήρθε να διώξει ήρθε να διώξει αρχικά ο Έβανς (αστόχησε βέβαια στην συμπληρωματική βολή αλλά μικρό το κακό) δίνοντας εκ νέου διψήφια διαφορά στην ομάδα του με 5′ να απομένουν για το φινάλε. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Βεργίνη έκαναν το 61-71 αλλά οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου δεν άφησαν το ροζ φύλλο να τους γλυστρήσει από τα χέρια και με δύο διαδοχικά τρίποντα των Χάμοντς και Μούρτου για το 63-77 στο 37′ έβαλαν τέλος στις ούτως ή άλλως λιγοστές ελπίδες των γηπεδούχων για την ανατροπή.

Συμπερασματικά ο ‘Ηφαιστος έφτασε σε μια δίκαιη και εύκολη επικράτηση με 69-83 και πως να μην κερδίσει άλλωστε ευστοχώντας στις μισές προσπάθειες τριών πόντων που επιχείρησε και δεχόμενος μόλις 69 πόντους σε εκτός έδρας παιχνίδι. Σίγουρα και το 3 στα 3 στις αναμετρήσεις με τον Πανιώνιο αποτελεί παράσημο για την ομάδα της Λήμνου. Επιπλέον το ζητούμενο των δύο νικών απέναντι σε δύο κατά γενική ομολογία λιγότερο δυνατούς αντιπάλους επετεύχθη και τώρα οι βυσσινί καλούνται  να υπερβούν ένα σαφώς ψηλότερο εμπόδιο αντιμετωπίζοντας το επόμενο Σάββατο εντός έδρας την αλλαγμένη φέτος ΑΕΚ.