Δίκαιο το διπλό το Κεραυνού στο Κοντοπούλι.

Πρώτοι βαθμοί και για το Θάνος απέναντι στην ΑΕΛ.

0
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η ομάδα του Κεραυνού επικράτησε δίκαια της Ηφαιστίας παρά το τελικό αποτέλεσμα σε μια αναμέτρηση με αρκετά γκολ και το πάθος να περισσεύει. Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου το Θάνος επικράτησε με 3-2 της ΑΕΛ κερδίζοντας τους πρώτους τρεις βαθμούς στο Πρωτάθλημα.

Με αρκετό κόσμο στις κερκίδες του Κοντοπουλίου και τις καιρικές συνθήκες να είναι ευνοϊκές, η ομάδα του Κεραυνού πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό απέναντι σε μια Ηφαιστία που δε θύμιζε σε τίποτα την περσινή ομάδα κάτι που φάνηκε με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο στον αγωνιστικό χώρο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αγίου Δημητρίου μπήκε πιο δυνατά βγάζοντας δυο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ με το Ράπτη όμως να είναι καθοριστικός σε δυο περιπτώσεις τετ α τετ. Η Ηφαιστία είχε τη δυνατότητα να προηγηθεί με πολύ ωραίο γυριστό σουτ του Μανουσάκη με τον τερματοφύλακα του Κεραυνού να κάνει σπουδαία απόκρουση.

Το 0-1 για τον Κεραυνό ήρθε στο 38′ με σουτ του Μαρουκάκη ενώ δυο λεπτά αργότερα η διαφορά διευρύνθηκε με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αυτή τη φορά με κεφαλιά. Η Ηφαιστία παρά την πολύ καλή αμυντική λειτουργία κυρίως απ το Τζάτζαλο, επιθετικά δε μπόρεσε να κάνει κάτι αξιόλογο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στ αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-2.

Στην επανάληψη και μόλις στο 49′, ο Λουλάκης με κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-3 και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε καθαρίσει, ο Μαυροειδής με μια επέλαση από τα αριστερά μείωσε σε 1-3 ενώ δυο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε κανονικό γκολ του ίδιου παίκτη με το βοηθό να υποδεικνύει ότι βρισκόταν σε θέση οφσαιντ.

Από το σημείο αυτό και μετά, το παιχνίδι άνοιξε με τις δυο ομάδες να έχουν την ευκαιρία να πετύχουν κι άλλα τέρματα, κάτι που έγινε με το Χατζηρόδο στο 73′ μειώνοντας σε 2-3.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά μιας και οι γηπεδούχοι φτάσαν πολύ κοντά στην ισοφάριση με τετ α τετ με τον Κεραυνό τελικά να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη κάτι που πανηγυρίστηκε έντονα.

Άνετα το Θάνος παρά το τελικό σκορ

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου η ομάδα του Θάνους ήταν καλύτερη της ΑΕΛ, με αρκετές ευκαιρίες κι ένα τελικό σκορ που δεν αποτυπώνει τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Μοσχούδη προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 13′ με το Χριστοφιδέλλη για να ισοφαρίσει όμως η ΑΕΛ στο 18΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Σιάγκα.

Οι ευκαιρίες για τους γηπεδούχους διαδέχονταν η μια την άλλη χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στ αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-1.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ έφτασε στην ανατροπή με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δομανόλδου βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Από το σημείο αυτό και μετά οι παίκτες του Θάνους ανέβασαν την απόδοση τους και με δυο γκολ του Πετρέλλη στο 63′ και 76′, έφτασαν στην ανατροπή διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.