Μοίρασαν γκολ και θέαμα.

Τα είχε όλα, 7 γκολ, 4 πέναλντι και μια αγωνία να παραμένει ζωντανή μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

0
Πλήρως αποζημιωμένοι από το θέαμα που προσέφεραν ΑΟΜ και Ηρακλής, θα έμειναν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του Δημοτικού Γηπέδου Μύρινας.
Τελικά νικητής αναδείχθηκε ο Ηρακλής με 3-4 με την αγωνία όμως να παραμένει ζωντανή μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με τον ΑΟΜ να κάνει υπερπροσπάθεια για να ανατρέψει το εις βάρος 1-4 έχοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα.

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι σε ευκαιρίες με τον Ηρακλή να είναι καλύτερος κατα διαστήματα, οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τον ΑΟΜ να καταφέρνει να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό με κεφαλιά του Τζώη.

Η συνέχεια βέβαια δεν ήταν ιδανική για τους Μυριναίους αφού σε διάστημα πέντε λεπτών είδαν το όνειρο να γίνεται εφιάλτης αφού δέχτηκαν τρία απανωτά γκολ, ένα στο 28′ με πέναλντι του Δημήτρη Κρίκη, ένα στο 30′ με σουτ του Κουδουνά και στο 33′ ξανά με πέναλντι με το Κρίκη Βασίλη να ευστοχεί, μια εξέλιξη απρόσμενη για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΜ προσπάθησε να βγει μπροστά δημιουργώντας ευκαιρίες όμως ο Κουδουνάς είχε άλλη γνώμη και με ένα υπέροχο γυριστό ψαλιδάκι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-4 εξανεμίζοντας τις ελπίδες για κάτι θετικό από την αναμέτρηση.

Κι όμως οι παίκτες του ΑΟΜ δε σταμάτησαν να πιέζουν και στο 70′ με πέναλντι του Τζούλιο μπήκαν ξανά στο κυνήγι του βαθμού ενώ στο 89′ ο Κωνσταντάρας μείωσε σε 3-4 βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση.

Τελικά ο Ηρακλής έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό διπλό για τη συνέχεια.

Εύκολο απόγευμα ο Διαγόρας

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική ο Διαγόρας διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας επικρατώντας με 0-4 του Φιλοκτήτη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Σε μια παράσταση με μοναδικό πρωταγωνιστή μετέτρεψαν το παιχνίδι, οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Κουκάκη αφού πήραν από πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ με το Φιλοκτήτη να είναι αδύναμος να αντιδράσει.

Στο 14′ ο Γαϊτανέρης άνοιξε το χορό των γκολ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα διεύρυνε τη διαφορά σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, για να δώσει τη σκυτάλη λίγα λεπτά αργότερα στον πρώτο σκόρερ του Διαγόρα Μελισσό που με δυο γκολ στο 21′ και 28′ διπλασίασε τη διαφορά.

Οι ευκαιρίες πολλές για το Διαγόρα με το Φιλοκτήτη όμως να μη μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρία παρά μόνο μια φορά στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν χαλαρώσει.