Επεισοδιακό το ντέρμπι της Ατσικής.

Η Ηφαιστία επικράτησε τελικά του Ηρακλή με 1-2 πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα. Εύκολο έργο για Διαγόρα και ΑΟΜ.

0
Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Ηφαιστία ήταν εκείνη που πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι σε ένα σκληροτράχηλο Ηρακλή σε μια αναμέτρηση που τα είχε όλα στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδο της Ατσικής. Στα άλλα παιχνίδιαο Διαγόρας επικράτησε του Θάνους με 6-2 ενώ στη Μύρινα ο ΑΟΜ δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕΛ επικρατώντας με 2-6.

Νίκη ψυχολογίας για την Ηφαιστία

Στην αναμέτρηση που σημάδεψε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής και σε ένα μοιρασμένο σχετικά πρώτο ημίχρονο, η Ηφαιστία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Ηρακλή όμως να βγάζει μερικές ευκαιρίες χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Το 0-1 ήρθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Μανουσάκη κάτι για το οποίο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο διαιτητή με τον τελευταίο να υποδεικνύει την άσπρη βούλα χωρίς ενδοιασμούς.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι δραματικά εκτός των αρκετών κίτρινων καρτών μιας και τα νεύρα υπερίσχυσαν του καθαρού μυαλού και για τις δυο ομάδες.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους βγάζοντας πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ με τον τερματοφύλακα Ράπτη να είναι καθοριστικός για ακόμα ένα παιχνίδι.

Ένταση δημιουργήθηκε όταν ο Φώτης Κρίκης δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενα του βοηθού, χτύπησε εκτός φάσης τον Τζάτζαλο γεγονός που πυροδότησε τις έντονες αποδοκιμασίες των φίλων της Ατσικής προς τον πρώην κεντρικό αμυντικό του Ηρακλή.

Η ισοφάριση για τον Ηρακλή ήρθε από τον πρωην άσσο της Ηφαιστίας Λάμπρο Κουδουνά ο οποίος δε θέλησε να πανηγυρίσει κόντρα στην πρωην του ομάδα όμως λίγα λεπτά αργότερα, ύστερα από ασιστ του Ράπτη, ο Τσαλίκης διαμόρφωσε το τελικό 1-2 δίνοντας στην ομάδα μια πολύ σημαντική νίκη.

«Φιλικό» 2-6

Στην πρωινή αναμέτρηση της Κυριακής, ο ΑΟΜ δε δυσκολεύτηκε καθόλου και πέτυχε μια ευρεία νίκη με 2-6 της ΑΕΛ μέσα σε ένα φιλικό αγωνιστικά κλίμα και τον ήλιο να είναι καυτός δυσκολεύοντας τις αγωνιστικές συνθήκες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με την ΑΕΛ όμως να βγάζει μερικές ευκαιρίες σε ένα ανοιχτό παιχνίδι.

Τα γκολ για την ΑΕΛ ο Σιάγκας(2) ενώ για τον ΑΟΜ οι Κωνσταντάρας(2), Κατακουζηνός, Τζώης και Γιαννακίδης.

Στην κορυφή της βαθμολογίας

Στην κορυφή της βαθμολογίας ο Διαγόρας μετά την άνετη επικράτηση επί του Θάνους με 6-2 πετυχαίνοντας την τρίτη σερί νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, το χορό των γκολ για την ομάδα των Σαρδών άνοιξε ο Καρακελές στο 9ο λεπτό για να διευρύνει τη διαφορά ο Ταμβάκης στο 22′. Ο ίδιος παίκτης δυο λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 ενώ το 4-0  σημείωσε ο Αμπελώμος καθαρίζοντας και τυπικά το παιχνίδι. Στο 44′ το Θάνος μείωσε σε 1-4 με το Χριστοφιδέλλη που αποτέλεσε και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πάντα στο ίδιο μοτίβο με τους ποδοσφαιριστές του Θάνους να ανεβάζουν λίγο την απόδοση τους, στο 70′ με αυτογκολ του Κόμη έγινε το 2-4 ενώ στο 85′ ο Ταμβάκης πετυχαίνοντας χατ τρικ διαμόρφωσε το 2-5 για να γράψει τον επίλογο ο Μελισσός στο 86′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-6.