Ούτε έ-Χ-ασαν ούτε Χ-άρηκαν

Ισόπαλο αναδείχθηκε το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ του Διαγόρα και της Ηφαιστίας

0
Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ του πρωτοπόρου Διαγόρα και της Ηφαιστίας στο γήπεδο της Μύρινας. Στο άλλο παιχνίδι ο Κάσπακας επικράτησε δύσκολα του Φιλοκτήτη ενώ ισοπαλία σοκ για τον ΑΟΜ στην αναμέτρηση με τον Άρη στο Κοντοπούλι.

Δίκαιο αποτέλεσμα

Πλούσιο θέαμα κι ένα όμορφο παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι και όσες βρέθηκαν στις κερκίδες του Δημοτικού γηπέδου Μύρινας, σήμερα το πρωι, στην αναμέτρηση που τράβηξε τα περισσότερα βλέμματα.

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι σε ευκαιρίες καμία ομάδα δε κατάφερε να φύγει με το τρίποντο της νίκης με την αγωνία να κρατάει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο σε μια αναμέτρηση με αρκετή ένταση και πάθος.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Διαγόρα αν και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιύ αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων δε κατάφερε να δημιουργήσει καλές ευκαιρίες για γκολ παρά μόνο σε δυο φάσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα. Μάλιστα οι φίλοι των γηπεδούχων διαμαρτύρονται έντονα για τον μη καταλογισμό πέναλντι σε ανατροπή του Μελισσού.

Στην επόμενη φάση όμως ύστερα από εκτέλεση πλάγιο, ο Γαϊτανέρης με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα των Σαρδών, ένα σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Κοντοπουλίου προσπάθησε με αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του Διαγόρα χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα ενώ την κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο Μαυροειδής Παύλος για ένταση που δημιουργήθηκε στους πάγκους.

Στην επανάληψη η Ηφαιστία ανέβασε την απόδοση της βγάζοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ κάτι που ήρθε τελικά μετά από απευθείας εκτέλεσε κόρνερ του Μαυροειδή βάζοντας ξανά το Κοντοπούλι στο παιχνίδι.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Τσιαρής ύστερα από όμορφη ενέργεια πλάσαρε το Ράπτη παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ για το Διαγόρα, χαρά η οποία δε κράτησε για πολύ αφού ο Μανουσάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι ύστερα από ανατροπή του Τσαλίκη διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο ο Κάσπακας

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη που τον ανεβάζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πέτυχε η ομάδα του Κάσπακα σήμερα το μεσημέρι απέναντι σε ένα σκληροτράχηλο Φιλοκτήτη που το πάλεψε σθεναρά για ένα ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κωνσταντάκη μόλις στο 6′ με σουτ ενώ η ισοφάριση για το Φιλοκτήτη που ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ήρθε με το Μαστορίδη στο 35′.

Στην επανάληψη και ύστερα από αλλαγές που πραγματοποίηση ο Άγγελος Κελάρης, ο Κάσπακας ανέβασε την απόδοση του και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με το Γκαλιούρη στο 75′ ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κανταράς λίγα λεπτά αργότερα.

Ισοπαλία βάλσαμο για τον Άρη

Στην αναμέτρηση στο γήπεδο του Κοντοπουλίου, ΑΟΜ και Άρης αναδείχθησαν ισόπαλες με 1-1 σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες αλλά λίγα γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Άρη έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και έκλεινε όλους τους χώρους σε ένα ΑΟΜ που δεν είχε στη διάθεση του τον Κωνσταντάρα. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί στο 35′ με προβολή του Σαρρή ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε ακόμα περισσότερο με τον ΑΟΜ να δημιουργεί μια σειρά ευκαιριών με το Σαλαμουσά όμως να είναι καθοριστικός στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Η ισοφάριση για τη Μύρινα ήρθε στο 75′ με τον Πυρομάλη ενώ η συνέχεια μετατράπηκε σε παράσταση με ένα πρωταγωνιστή αφού οι φιλοξενούμενοι έχασαν σωρεία ευκαιριών με αποτέλεσμα το ματς να λήξει ισόπαλο, τον Άρη να παίρνει ένα πολύτιμο βαθμό και τον ΑΟΜ να χάνει μια ευκαιρία να ανέβει κι άλλο στον πίνακα της βαθμολογίας.