Κεραυνός..εν αιθρία

Επικράτησε τελικά ο Κεραυνός αναγκάζοντας στην πρώτη ήττα για φέτος το Διαγόρα

0
Στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής η ομάδα του Κεραυνού επικράτησε τελικά του πρωτοπόρου Διαγόρα με 2-1 σε ένα αρκετό καλό παιχνίδι με πολύ πάθος αλλά και θέαμα. Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, ο Ηρακλής δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕΛ, επικρατώντας με 6-1, μειώνοντας τη ψαλλίδα από την κορυφή.

Από ένα ημίχρονο

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δυο ομάδες στο ντέρμπι μεταξύ του Κεραυνού και του Διαγόρα.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς πολλές απουσίες, μπήκαν πιο δυνατά μέσα στον αγωνιστικό χώρο επιβάλλοντας την κυριαρχία τους στο πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να υστερούν στο δημιουργικό κομμάτι αδυνατώντας να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Λάμπρου παρά μόνο σε δυο φάσεις. Ο Κεραυνός προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 15′ ,μετά από κεφαλιά του Αλεξάκι ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ.

Οι όσες προσπάθειες του Διαγόρα να ανοίξουν χώρους για να ψάξουν το γκολ ,στο πρώτο ημίχρονο, βρήκαν ως αντίπαλο την πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία των παικτών του Κεραυνού.

Στην επανάληψη η συνολική εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε καθώς ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοση του δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ άλλοτε με το Μοσχούδη άλλοτε με τον Κανταρά με τον Κεραυνό να δείχνει αδύναμος να αντιδράσει.

Το γκολ της ισοφάρισης για το Διαγόρα ήρθε στο 60′ ύστερα απο σου του Μοσχούδη-ο οποίος για ακόμα ένα παιχνίδι σημείωσε εξαιρετική εμφάνιση- σε μια φάση όπου οι γηπεδούζοι διαμαρτύρονται για μη τηήρηση του fair play.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά ενώ το καθαρό μυαλό και για τις δυο ομάδες αντικατέστησαν το πάθος αλλά και τα νεύρα μιας και είχαμε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και περισσότερες κίτρινες κάρτες και για τις δυο ομάδες.

Τελικά το γκολ της λύτρωσης για τον Κεραυνό που του έδωσε τους τρεις βαθμούς ήρθε στο 79 με το Μαρουκάκη βάζοντας τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη.

δεν άφησε περιθώρια ο Ηρακλής

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου η ομάδα του Ηρακλή δε δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης επί της ΑΕΛ αφού επικράτησε με το ευρύ 6-1, στο γήπεδο της Ατσικής.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το Βασίλη Κρίκη για να αναλάβει τη σκυτάλη λίγα λεπτά αργότερα ο Λάμπρος Κουδουνάς ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Το 3-0 για τον Ηρακλή διαμόρφωσε ο Τερπόφσκι με σουτ ενώ στο χορό των γκολ προστέθηκε ξανά ο Κουδουνάς σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμορφώνοντας το 4-0.

Η ομάδα της ΑΕΛ που παρά τη διαφορά των δυο ομάδων προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό μείωσε σε 4-1 με το Θωμαϊδη με την απάντηση του Ηρακλή να είναι άμεση αφού ο Κριαρής διεύρυνε τη διαφορά στο 5-1.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και με τον Κουδουνά να πετυχαίνει χατ τρικ διαμόρφωσε το τελικό 6-1.