Η εβδομάδα των «διπλών»

0
Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα το πρόγραμμα αγώνων για την 7η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Λήμνου με το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ του Διαγόρα και του Ηρακλή να κλέβει τις εντυπώσεις αλλά και τα υπόλοιπα ματς να μας αποζημιώνουν στο έπακρο, σε γκολ και θέαμα.

Ασταμάτητος ο Διαγόρας

Συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος η ομάδα του Διαγόρα μετά τη σημερινή επιβλητική νίκή με 4-1 επί του Ηρακλή, σε μια αναμέτρηση που έκλεψε τις εντυπώσεις της αγωνιστικής μιας και οι δυο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα αποζημιώνοντας το φίλαθλο κοινό που βρέθηκε στις κερκίδες του Δημοτικού Γηπέδου Μύρινας.

Η ομάδα του Ηρακλή που αγωνίστηκε χωρίς το Φώτη Κρίκη-κάτι που φαίνεται να το εκμεταλλεύτηκε ο Βαγγέλης Κουκάκης βάζοντας το Μοσχούδη στο κέντρο-μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με την ομάδα του Διαγόρα να έχει την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε με ασύλληπτο σουτ απ τα τριάντα μέτρα από το Βαφειάδη, το οποίο κατέληξε στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Τσιτσινάρη-ο οποίος ήταν καθοριστικός όπου χρειάστηκε-σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο παρά τις ευκαιρίες και των δυο ομάδων.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Διαγόρα ανέβασαν την απόδοση τους και επέβαλαν την κυριαρχία τους στον αγωνιστικό χώρο βγάζοντας αρκετές καλές ευκαιρίες για γκολ με τους φιλοξενούμενους να μην είναι σε θέση να προβάλλουν αντίσταση.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι από τον Κανταρά-ο οποίος σημείωσε εξαιρετική εμφάνιση-ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έντονα.

Στη συνέχεια ο Τσιαρής είχε τη δυνατότητα να βάλει μπροστά την ομάδα του Διαγόρα με τον Καλογήρου να αποσοβεί τον κίνδυνο κάτι που έκανε όμως λίγα λεπτά αργότερα ο Αμπελώμος πανηγυρίζοντας έξαλλα. Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1 καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο ιδανικός επίλογος για την ομάδα του Διαγόρα γράφτηκε από το Μελισσό ύστερα από ασιστ του Τσιαρή που επίσης σημείωσε πολύ καλή εμφάνιση.

Δίκαιο το αποτέλεσμα με βάση τη συνολική εικόνα ενώ πολύ καλή η διαιτησία.

Αναστάτωση στο ημίχρονο με τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα

Ένα πρωτοφανές περιστάτικό έγινε κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, αφού η αστυνομία ύστερα από καταγγελία βγήκε στο δρόμο για να γράψει τα αυτοκίνητα που ήταν παρκαρισμένα από την πλευρά της Μητρόπολης με αποτέλεσμα αρκετός κόσμος να σπεύδει να τα απομακρύνει.

Σημαντικό διπλό για τον ΑΟΜ

Στο ντέρμπι του Σαββάτου η ομάδα της Μύρινας πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στο σκληροτράχηλο Κάσπακα σε ένα δυνατό παιχνίδι με αρκετά γκολ αλλά και μπόλικη ένταση κατα διαστήματα.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να παίζουν ανοιχτά, βγάζοντας ευκαιρίες, η ομάδα του ΑΟΜ πήρε πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 5′ με τον Πυρομάλη βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι από πολύ νωρίς.

Η απάντηση για την ομάδα του Κάσπακα ήρθε με τον Μπακίτα στο 47′ ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Κανταρά με γυριστό τακουνάκι.

Η είσοδος του Γκαλούρη στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε νέα πνοή επιθετικά στην ομάδα του Κάσπακα αφού δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες για γκολ όμως η ομάδα του ΑΟΜ που ήταν πιο αποτελεσματική βρήκε τον τρόπο να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ με το Τζώη στο 55′ και με το Τζούλιο λίγα λεπτά αργότερα ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλντι.

Χρειάστηκε ασθενοφόρο

Στο σημείο αυτό το παιχνίδι διακόπηκε καθώς ο ποσοφαιριστής του ΑΟΜ, Δημήτρης Κωνσταντάρας, υπέστη θλάση στη γάμπα με αποτέλεσμα να χρειαστεί η μεταφορά του στο Νοσοκομείο για να τα παρεσχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Κατά την έξοδο του ασθενοφόρου από τον αγωνιστικό χώρο, ο ποδοσφαιριστής γνώρισε το χειροκρότημα του φίλαθλου κοινού.

Το 1-4 για τον ΑΟΜ διαμόρφωσε λίγα λεπτά αργότερα ο Μουτζίκος ενώ ο Γκαλιούρης μείωσε σε 2-4 με εκπληκτικό σουτ του Γκαλιούρη από τη σέντρα με τον Εγγλέζο να μην μπορεί να κάνει κάτι.

Το παιχνίδι έληξε με τον ΑΟΜ να πετυχαίνει ένα πολύ σημαντικό διπλό ανακόπτοντας το νικηφόρο σερί του Κάσπακα με τους γηπεδούχους να εκφράζουν τα παράπονα τους για τη διαιτησία.

Πολύτιμο τρίποντο για το Θάνος

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου η ομάδα του Θάνους κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Φιλοκτήτη Κοντιά παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα αφού ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα ισοδύναμο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να είναι μαχητικές βγάζοντας αμφότερες ευκαιρίες για γκολ, οι παίκτες του Γιάννη Μοσχούδη βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Τσιοβάκη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα με τις δυο ομάδες να παίζουν ανοιχτά βγάζοντας αρκετές ευκαιρίες με το Θάνος να καταφέρνει να παίρνει προβάδισμα ασφαλείας με γκολ του Χριστοφιδέλλη, γεγονός που ήταν καθοριστικό για την τελική έκβαση του παιχνιδιού.

Εύκολο έργο η Ηφαιστία

Στο πρωινό παιχνίδι η ομάδα του Κοντοπουλίου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με το τελικό αποτέλεσμα να είναι καθ όλα δίκαιο.

Αν και ο Αγ.Γεώργιος κοίταξε στα μάτια την Ηφαιστία, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ με τους γηπεδούχους να μην απειλούν ουσιαστικά την εστία του Ράπτη παρά μόνο σε λίγες προσπάθειες κυρίως με το Δαναμπάση.

Ο Τζιβάκης ύστερα από ασιστ του Μαυροειδή έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ηλιγάκη, σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη και πάντα στο ίδιο μοτίβο, η Ηφαιστία συνέχισε να επιβάλλει το ρυθμό της στο παιχνίδι και με το Τζιβάκη να πετυχαίνει χατ τρικ έφτασε στο τελικό 0-3, ένα σκορ που την ανέβασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Σκληροτράχηλος ο Άρης

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής, ο Κεραυνός επικράτησε του Άρη Μούδρου στο Κοντοπούλι κερδίζοντας κι άλλο βαθμολογικό έδαφος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού βγάζοντας αρκετές ευκαιρίες με τον Άρη να μην απειλεί ουσιαστικά παρά μόνο με μερικά στημένα. Οι ποδοσφαιριστές του Μαστρομιχαλάκη, πήραν κεφάλι στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Τσολερίδη με τους γηπεδούχους να αμφισβητούν την απόφαση του διαιτητή.

Στην επανάληψη και με δυο γρήγορα γκολ του Ποντίκα και του Μαρουκάκη, ο Κεραυνός πήρε απόσταση ασφαλείας ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-3 για να μειώσει στο 75′ π Σαρρής ύστερα από ασιστ του Βασίλα.