Θεόσταλτη νίκη

Η ομάδα της Λήμνου επικράτησε του Άρη με 85-59

0
Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλε σήμερα ο Ήφαιστος επικρατώντας εύκολα με 85-59 του ελλειπή και προβληματικού φέτος Άρη, μια νίκη που συνοδεύτηκε και από την άφιξη του νέου Μητροπολίτη Λήμνου, κ.Ιερόθεου ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση με τον Πρόεδρο του Ηφαίστου, Σπύρο Μπούμπουρα.

Δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα οι βυσσινί που είχαν για κορυφαίους του Λίτλ (18π. με 8/13 σουτ), Σμίθ (15π., 3 κλεψ.) ενώ ξεχώρισαν και οι Τσαϊρέλης (12π.,5 ρ.), Έβανς (11π., 7ρ.), Χαριτόπουλος (9π. με 3/3 σουτ). Από πλευράς Άρη που έμεινε μόνος του στον πάτο της βαθμολογίας οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν οι Μιλόσεβιτς (16π. 7ρ.) και Ντραγκίτσεβιτς(15π.)

Εν αρχή ην η άμυνα

Η σημερινή μονομαχία στο κλειστό «Νίκος Σαμαράς» έμοιαζε άνιση πριν το τζάμπολ δεδομένης της ποιότητας των δύο μονομάχων. Τα πράγματα όμως έγιναν δυσκολότερα για τον Άρη καθώς στην μακρά απουσία του τραυματία Λευτέρη Μποχωρίδη ήρθε να προστεθεί η φυγή του Τζόρτζε Ντράγκιτς στα μέσα της εβμομάδας από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Έτσι λοιπόν οι κιτρινόμαυροι ταξίδεψαν με σύνθεση ανάγκης στην Λήμνο καθώς είχαν 11 παίχτες στην διάθεσή τους εκ των οποίων οι 3 προέρχονταν από την εφηβική ομάδα του συλλόγου. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι που παρά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα και το άγχος για την νίκη έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με όπλο την πιεστική τους άμυνα έβαλαν τις βάσεις για την τελική τους επικράτηση.
sport24
Συγκεκριμένα η «επιθετική» άμυνα του Ηφαίστου στους περιφερειακούς του Άρη ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε 5 λάθη με την συμπλήρωση των πρώτων 10 αγωνιστικών λεπτών. Παρόλα αυτά ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι ο Μάριο Λιτλ να δώσει ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (14-9) στο 8′ με τον Τσαϊρέλη να απαντάει στο δίποντο του Μιλόσεβιτς με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 16-11 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.  Το  γεγονός ότι ο Άρης των χιλίων προβλημάτων βρισκόταν κοντά στο σκορ παρά τα πολλά λάθη οφείλεται εν πολλοίς στο γεγονός ότι ο κόουτς Μαρκόπουλος επιλέγοντας μια άμυνα ζώνης 2-3 έβαλε δύσκολα στους παίχτες του Ηφαίστου. Χαρακτηριστικά οι γηπεδούχοι δεν ακούμπησαν την μπάλα κοντά στο καλάθι (τομέα στον οποίο υπερέχουν) και  αναλώθηκαν σε πολλά μακρινά σουτ, 2 εύστοχα σε 8 προσπάθειες στο πρώτο δεκάλεπτο, επιχειρώντας με αυτό τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα ζώνης του αντιπάλου.

Βεήκε ρυθμό και στην επίθεση

Οι γηπεδούχοι ήταν φανερό βάσει εικόνας του παιχνιδιού ότι αν έβρισκαν ευστοχία από την περιφέρεια θα απλοποιούσαν τα πράγματα. Για του λόγου το αληθές  ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο δεκάλεπτο ευστοχώντας σε τρίποντο με τον παίχτη-οικονομία σήμερα Δημήτρη Χαριτόπουλο για το 19-11 ενώ ο ίδιος παίχτης με 4 πόντους (τρίποντο και 1/2 βολές) έδωσε διψήφια διαφορά στην ομάδα του, 30-20 στο 12′ της αναμέτρησης. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στο +12 (32-20) με καλάθι ύστερα από ωραία προσωπική ενέργεια του Τζέρι Σμιθ στο 14′. Οι φιλοξενούμενοι στον αντίποδα δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη (τα περισσότερα μπορούν να χαρακτηριστούν και παιδικά) όχι μόνο δεν έβρισκαν σκορ στην επίθεση αλλά χάριζαν και εύκολους πόντους στον αντίπαλο΄καθώς αρκετά εξ αυτών ήταν κλεψίματα των παιχτών του Ηφαίστου. Χαρακτηριστικά ο Μάριο Λίτλ με ένα κλέψιμο στον Τάλτον έφυγε στον αιφνιδιασμό και με εύκολο λέι απ διαμόρφωσε το 37-26 με 2.5 λεπτά να απομένουν για το φινάλε του ημιχρόνου.
sdna
Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με σκόρ 39-27 ύστερα από καλάθι του Χάμοντς και 1/2 βολές του Σλαφτσάκη με το μπάσκετ που παίχτηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Η διαφορά εν τούτοις ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανείς και μόλις οι γηπεδούχοι βρήκαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έμοιαζαν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την νίκη.  Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Άρης για να αντιμετωπίσει την λειψανδρία προστατεύοντας έτσι και τον Ντραγκίτσεβιτς που φορτώθηκε νωρίς με 3 φάουλ δεν έφερε τα ανάλογα αποτελέσματα.  Πως να γίνει διαφορετικά όταν οι παίκτες του κόουτς Μανωλόπουλου σούταραν με 7/15 στο δίποντο και 6/15 στο τρίποντο ενώ οι Θεσσαλονικέις είχαν μόλις 6/13 δίποντα, 2/10 τρίποντα έχοντας υποπέσει παράλληλα και σε 10 λάθη.

Μονόλογος του Ηφαίστου στο Γ΄δεκάλεπτο

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος ο οποίος συνέχιζε να αυξάνει την υπέρ του διαφορά. Το καλάθι λοιπόν του Τζέρι Σμιθ στον αιφνιδιασμό ύστερα από δικό του κλέψιμο πάνω στον Μόρις έφερε την διαφορά στο  +18 (45-27) με την συμπλήρωση 2 λεπτών στην επανάληψη. Το τάιμ άουτ του κόουτς Μαρκόπουλου δεν αφύπνισε τους παίχτες που είδαν τη διαφορά να αυξάνεται με το μοναδικό τρίποντο του Μολντοβεάνου στο παιχνίδι για το 48-29 στο 23′.
Το τρίποντο του Σακελλαρίου για το 49-36 αλλά και το καλάθι του Ντραγκίτσεβιτς για το 49-38 μείωσαν προσωρινά τη διαφορά αλλά η ανάκαμψη που όλοι προσδοκούσαν στο στρατόπεδο του Άρη δεν ήρθε.
Απεναντίας οι γηπεδούχοι με ένα μεγάλο τρίποντο του Σμιθ στο 27 έβαλαν τέλος στο μίνι σερί των κιτρινόμαυρων και από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν διψήφιες διαφορές. Σε αυτό το διάστημα μόνο ο Μιλόσεβιτς πάλευε για λογαριασμο του Άρη αλλά οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου έβρισκαν συνέχεια λύσεις. ‘Eνα τρίποντο του Χάμοντς και 1/2 βολές του Μολντοβεάνου διαμόρφωσαν το 60-43 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Μπορεί να απέμενε ένα δεκάλεπτο για τη λήξη της αναμέτρησης που ισοδυναμεί με αιωνιότητα στο σύγχρονο μπάσκετ αλλά όλα έδειχνα ότι για να διεκδικήσει ο Άρης με αξιώσεις τη νίκη θα έπρεπε να συμβεί ένα θαύμα.

Διαδικαστικό φινάλε και στο τέλος Λάρισα

Θαύματα σπανίως συμβαίνουν στις μέρες μας και ο Ήφαιστος δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία στη συνέχεια του αγώνα. Οι βυσσινί απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα έφτασαν μάλιστα στο +22 (72-50) με τρίποντο του Σμιθ 5′ πριν τη κόρνα με το τελικό 85-59 να τους βρίσκει δίκαια νικητές με το σκορ να αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.  Λίγα μπορούν ειπωθούν για το την τελευταία περίοδο του αγώνα με μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός την χρησιμοποίηση στα τελευταία λεπτά και των τριών εφήβων του Άρη (Βλάσιος, Βουλγαρόπουλος, Ντεζίπογλου) που ακολούθησαν την αποστολή της ομάδας στην Λήμνο.
Συμπερασματικά ο Ήφαιστος έχοντας πιο βαθύ και πιο ποιοτικό ρόστερ έφτασε εύκολα στη νίκη και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από καιρό. Σημαντικό επίσης και το γεγονός  οι παίχτες κλειδιά της ομάδας έδειξαν να ξαναβρίσκουν το καλό τους εαυτό. Αναμφίβολα η νίκη αυτή πρέπει να έχει και συνέχεια και αν σήμερα το εμπόδιο του Άρη ήταν χαμηλό κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον προσεχή αντίπαλο την ανανεωμένη Λάρισα η οποία με την έλευση του κόουτς Αγγέλου πέτυχε σπουδαία νίκη στη Ρόδο με 80-83 επί του τοπικού Κολοσσού.  Τέλος αξίζει επίσης να αφιερώσουμε και λίγα λόγια για τον Άρη που με την εικόνα του σήμερ και από την αρχή της σεζόν δύσκολα μπορεί να φανταστεί κάποιος πως μπορεί να <<βάλει>> δύο ομάδες από κάτω και να σώσει την παρτίδα. Ο άλλοτε αυτοκράτορας του ελληνικού μπάσκετ όχι μόνο βυθίζεται βαθμολογικά αλλά φαίνεται να οδηγείται ακόμα περισσότερο στην εσωστρέφεια. Η κατάσταση που έχει περιέλθει η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν θυμίζει σε τίποτα την ένδοξη ομάδα του 80 και σίγουρα προκαλεί στενάχωρα συναισθήματα σε όλους τους μπασκετόφιλους της χώρας.