Νίκες για τα φαβορί στα παιχνίδια του Σαββάτου

Ηρακλής και Κεραυνός πήραν τους τρεις βαθμούς απέναντι σε Άρη και Αγ.Γεώργιο.

0
Με δυο αναμετρήσεις χθες Σάββατο, άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Λήμνου με τον Κεραυνό να επικρατεί άνετα του Αγ.Γεωργίου με 4-1 και τον Ηρακλή να καταφέρνει να πάρει το τρίποντο με το ίδιο σκορ έναντι του Άρη σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι όπως εξελίχθηκε.

Άνετος κι ωραίος ο Κεραυνός

Η ομάδα του Αγ.Δημητρίου, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο συνέχισε την ανοδική του πορεία και επικράτησε άνετα του Αγ.Γεωργίου στο γήπεδο της Μύρινας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20′ με ωραίο γυριστό σουτ του Πατρώνια παίρνοντας κεφάλι στο σκορ ενώ στο 35 ο Διαματάρης διπλασίασε τη διαφορά διαμορφώνοντας το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Μηλιάς με πλασέ λίγα λεπτά αργότερα σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πλατύ ήταν να δημιουργήσει δυο ευκαιρίες με το Δαναμπάση χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη και μετά από εσωτερικές αλλαγές του Μαστρομιχαλάκη ο οποίος ξεκούρασε κάποιους παίκτες, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν λίγο το παιχνίδι με αποτέλεσμα στο 60′, ο Δαναμπάσης να μειώσει σε 3-1. Τη χαριστική βολή όμως για την ομάδα του Κεραυνού έδωσε ο Μαρκάκης στο 75′ κλείνοντας ιδανικά την πολύ καλή εμφάνιση του Κεραυνού.

Αρκετά παράπονα ο Άρης

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου η ομάδα του Ηρακλή χωρίς να εντυπωσιάζει με την απόδοση της, επικράτησε τελικά του Άρη με 4-1 σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε επεισοδιακά με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν τα έντονα παράπονα για τη διαιτησία.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με μια μικρή υπεροχή του Ηρακλή με τον Άρη όμως να είναι αρκετά ανταγωνιστικός κάτι που αποτυπώνεται και στο γκολ που πέτυχε ο Βασίλας ύστερα από ασιστ του Καρανδρέα μόλις στο 6′.

Η ομάδα του Ηρακλή μετά το σοκ, προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι αυξάνοντας την πίεση στην εστία των φιλοξενούμενων. Στο 37′ ο τερματοφύλακας Σαλαμουσάς επανέφερε τη μπάλα-η οποία είχε περάσει τη γραμμή του άουτ-στο γήπεδο με τον επόπτη όμως να υποδεικνύει κόρνερ απ όπου προήλθε και το γκολ της ισοφάρισης για τον Ηρακλή με τον Κατακουζηνό, γεγονός που προκάλεσε δικαίως τις έντονες αποδοκιμασίες για αυτή την απόφαση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη αν και ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοση του, η ομάδα του Άρη παρέμεινε ανταγωνιστική, κυνηγώντας κάτι θετικό από το παιχνίδι.

Στο 56′, ο Κρίκης Βασίλης διαμόρφωσε το 2-1 βάζοντας μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους ενώ στο 75′ ο Βαρελτζής, πλήγωσε την ομάδα του χωριού του αφού με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το μη καταλογισμό πέναλντι σε χέρι του αμυντικού του Ηρακλή με το διαιτητή Ζέστα όμως να δείχνει τη συνέχεια του ματς. Οι συνεχείς διαμαρτυρίες των παικτών του Άρη επίσυραν αρκετές κίτρινες κάρτες με αποκορύφωμα την κόκκινη που δέχτηκε ο Σαρρής με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Το 4-1 διαμόρφωσε ο Κουδουνάς στο 86′ με σουτ.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, παρατηρήθηκε ένταση μεταξύ των παικτών του Άρη και των διαιτητών με τους πρώτους να μιλούν ξεκάθαρα για αλλοίωση αποτελέσματος.