Χωρίς προβλήματα τα φαβορί

Στα Κυριακάτικα παιχνίδια Διαγόρας, ΑΟΜ και Ηφαιστία συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους για την 8η αγωνιστική.

0
Με νίκες συνέχισαν τα φαβορί τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα Λήμνου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Στη Μύρινα ο ΑΟΜ επικράτησε εύκολα του Φιλοκτήτη ενώ στο ίδιο γήπεδο ο Διαγόρας δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕΛ. Στο ντέρμπι του Κοντοπουλίου η Ηφαιστία πήρε τελικά τη νίκη απέναντι στον Κάσπακα.

«Άγκυρα» στην κορυφή ο Διαγόρας

Οδηγός στην κούρσα του πρωταθλήματος και όπως όλα δείχνουν, πρωταθλητής χειμώνα αναδεικνύεται η ομάδα του Διαγόρα μετά και την άνετη επικράτηση επί της ΑΕΛ με 0-6 στο γήπεδο της Μύρινας. Μάλιστα η ομάδα των Σαρδών διαθέτει και την καλύτερη επίθεση στο Πρωτάθλημα.

Οι ποδοσφαιριστές των Κουκάκη-Τσελεπή είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού καθ όλη τη διάρκεια του ματς με την ομάδα της ΑΕΛ να είναι αδύναμη να αντιδράσει στο βομβαρδισμό ευκαιριών των γηπεδούχων κάτι που αποτυπώνεται και στο τελικό σκορ.

Τα γκολ για το Διαγόρα πέτυχαν οι Αμπελώμος(2), Τσιαρής, Μελισσός, Μοσχούδης και Ταμβάκης.

Κεδίζει έδαφος ο ΑΟΜ

Παίζοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο για ακόμη μια αγωνιστική η ομάδα της Μύρινας επικράτησε άνετα του Φιλοκτήτη Κοντιά σε μια αναμέτρηση που μετατράπηκε σε παράσταση με ένα πρωταγωνιστή μιας και οι ποδοσφαιριστές των Κοτζαμάνογλου-Νταλαμπίρα επέβαλαν την κυριαρχία τους σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στο 30′ ο Κατακουζηνός άνοιξε το χορό των γκολ για τον ΑΟΜ με το σκορ να παραμένει ίδιο μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιαννακίδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 ενώ το 3-0 διαμόρφωσε ξανά ο Κατακουζηνός, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη ανέλαβε ο Τζώης που πέτυχε δυο γκολ ενώ είχε προηγηθεί και το γκολ του Ανγκάι διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ καλός ο ΑΟΜ, μέτριος ο Φιλοκτήτης.

Καθάρισε ο Μανουσάκης

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Ηφαιστία πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην ομάδα του Κάσπακα με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν τη δυσαρέσκεια τους για τις αποφάσεις της διαιτησίας υπονοώντας απόπειρα διαμόρφωσης αποτελέσματος.

Σε ένα μέτριο ποδοσφαιρικά παιχνίδι, με λιγοστές καλές ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, η ομάδα του Κοντοπουλίου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με τον Κάσπακα να είναι ανταγωνιστικός κατά διαστήματα.

Ο τραυματισμός του Μπακίτα πολύ νωρίς στο ματς προκάλεσε πονοκέφαλο στον Άγγελο Κελάρη εξαναγκάζοντας τον σε αναγκαστική αλλαγή.

Το 1-0 για την Ηφαιστία διαμόρφωσε ο Μανουσάκης-ο οποίος έκανε πολύ καλή εμφάνιση με πολλά τρεξίματα- με σουτ το οποίο βρήκε στο οριζόντιο και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Τζωρτζίνη.

Στο σημείο αυτό παρατηρήθηκε ένταση μεταξύ ποδοσφαιριστών της Ηφαιστίας, ανταλάσσοντας μερικά κοσμητικά επίθετα με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για το μη καταλογισμό κόκκινης στους εν λόγω ποδοσφαιριστές μιας και όπως ισχυρίζονται, οι βρισιές πρέπει να τιμωρούνται ανεξάρτητα με την κατεύθυνση που έχουν.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες ανέβασαν λίγο την απόδοση τους βγάζοντας μερικές ευκαιρίες, κάτι που εκμεταλλεύτηκε για ακόμη μια φορα ο Δημοσθένης Μανουσάκης και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, πήρε απόσταση ασφαλείας για την ομάδα του.

Στη συνέχεια, ο Γκαλιούρης δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα από το διαιτητή Ζέστα για εξύβριση κάτι που έιχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του από το παιχνίδι γεγονός που προκάλεσε μεγαλύτερο εκνευρισμό στους φίλους και τους παράγοντες του Kάσπακα.

Τελικά η Ηφαιστία επικράτησε δίκαια με βάση τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού.