Δεν έβγαλε άσσο από το μανίκι του

0
Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ιωνικό ο Ήφαιστος και γνώρισε την ήττα με 68-79.  Χωρίς τον βασικό τους οργανωτή Κλιφ Χάμοντς αγωνίστηκαν οι βυσσινί (πήρε άδεια για να πάει στις ΗΠΑ για τον θάνατο της γιαγιάς του) και έτσι τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για την ομάδα της Λήμνου.
Μεγάλο ματς από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (29 πόντοι με 10/18 σουτ) ο οποίος έδειξε για μια ακόμη φορά την κλάση του, κορυφαίος για τον Ήφαιστο ο Έβανς με double-double (17 π., 11 ρ.), σε…..ρηχά νερά ο Σμιθ!

γράφει ο Γιώργος Καραγιάννης

έπαθε Λάρισα!
Οι γηπεδούχοι σαφώς επηρεασμένοι από την απουσία του Χάμοντς καθώς όλοι ξέρουμε τι σημαίνει να λείπει το βασικό σου πλέι μέικερ ξεκίνησαν με το χειρότερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο πρώτο δεκάλεπτο του σημερινού αγώνα συνέβη κάτι που βλέπουμε σπάνια στο σύγχρονο μπάσκετ, μόνο ο Έβανς σκόραρε εντός πεδιάς από πλευράς βυσσινί και μοιραία οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-16.
Ο Αμερικάνος σεντερ του Ηφαίστου είχε 3/4 δίποντα την ίδια ώρα που οι συμπαίχτες του συνολικά είχαν 0/14 σουτ. Συνειρμικά το μυαλό όλων πάει στον προηγούμενο αγώνα του Ηφαίστου στην Λάρισα, με την φορά αυτή όμως τον Ήφαιστο να μιμείται την χαμηλή συγκομιδή πόντων των Θεσσαλών και τα τραγικά ποσοστά σε ένα δεκάλεπτο.
Από την πλευρά τους οι κυανόλευκοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή του με αιχμή του δόρατος τον πολύπειρο Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο οποίος για να ένα ακόμα παιχνίδι είχε μεγάλα κέφια. Οι Νικαιώτες ακούμπησαν την μπάλα αρκετά στο χαμηλό ποστ καθώς διαθέτουν παίχτες όπως ο Μαυροκεφαλίδης και ο Χαραλαμπόπουλος που διακρίνονται σε αυτόν τομέα του παιχνιδιού και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να φθείρουν με φάουλ τους αντιπάλους τους.
το κατά Λουκά Ευαγγέλιο!
Με τα δεδομένα του αγώνα είναι κάθε άλλο παρά ευνοϊκά να είναι για τους γηπεδούχους οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου επιστράτευσαν την αποτελεσματική τους άμυνα με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου και μέσω αυτής επιχείρησαν να γίνουν κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Για του λόγου το αληθές ο Ιωνικός υπέπεσε σε δύο συνεχόμενα λάθη με (5” σε επανφορά και επιθετικό του Χαραλαμπόπουλου) αλλά ως γνωστό στο μπάσκετ πρέπει να σκοράρεις για να έχεις τύχη.
Η εικόνα του Ηφαίστου αναφορικά με την επίθεση δεν άλλαξε στο β’ δεκάλεπτο δεδομένου ότι οι παίχτες του Ιωνικού άλλαζαν συνεχώς στα σκριν και έκλειναν έτσι τους διαδρόμους προς στο καλάθι τους. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την απουσία του Χάμοντς έκαναν την επίθεση των βυσσινί αρκετά δυσλειτουργική. Συνεπώς ο Ιωνικός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με γκολ φάουλ του Μαυροκεφαλίδη και τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου πήραν κεφάλι 10 πόντων με τη συμπλήρωση λιγότερο από δύο λεπτών στο δεκάλεπτο. Στο ίδιο διάστημα ο Σπύρος Μούρτος υπέπεσε νωρίς σε 3 φαόυλ προσθέτοντας ακόμη έναν πονοκέφαλο στον κόουτς Μανωλόπουλο.
Το ρόδι τελικά έσπασε ο Χαριτόπουλος με τρίποντο από πικ εν ποπ πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς πλην Έβανς αλλά ο Μαυροκεφαλίδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Με τον Λιτλ να πετυχαίνει 4 πόντους από προσωπικές ενέργειες οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 6 (21-27) στο 15′ όμως το συγκρότημα του κόουτς Βετούλα έμοιαζε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με 5 αναπάντητους πόντους του Μαυροκεφαλίδη η διαφορά υπέρ του Ιωνικού έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό.
Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι η συνεισφορά του 35χρονου σέντερ ήταν ιδιαίτερα σημαντική και στην άμυνα περιορίζοντας σε μεγάλοι βαθμό τον Τσαϊρέλη, μία από τις σταθερές του Ηφαίστου την φετινή σεζόν. Η αντίδραση του Ηφαίστου ήρθε αρχικά με τον Πελεκάνο να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα καλάθια από close out επιθέσεις και το τρίποντο του καλού σήμερα Μολντοβεάνου να ρίχνει τη διαφορά στους 5 (28-33) με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν για την ανάπαυλα. Η συνέχεια όμως ανήκε ολοκληρωτικά στον Ιωνικό και με δύο συνεχόμενα δίποντα των Μπαρτ, Χαραλαμπόπουλο και τρίποντο του Σάαφτεναρ η ομάδα της Νίκαιας βρέθηκε να προηγείται με 28-40 στο ημίχρονο.
Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι αν οι ψηλοί σου είναι εύστοχοι από την περιφέρεια “ανοίγει” ευκολότερα η αντίπαλη άμυνα και τα πράγματα απλοποιούνται για τους υπόλοιπους παίχτες. Το μόνο ενθαρρυντικό για την ομάδα της Λήμνου ήταν ότι με την συμπλήρωση του πρώτου ημίχρονου ο έτερος πόλος στην επιθετική λειτουργία των κυανόλευκων΄Μπαρτ δεν είχε βρει ακόμη ρυθμό αλλά με τέτοιον Μαυροκεφαλίδη που ολοκλήρωσε με 16 πόντους το ημίχρονο η μικρή του συνεισφορά σε πόντους, μόλις 4, πέρασε απαρατήρητη.
πήρε το γ’ δεκάλεπτο ο Ήφαιστος αλλά πήρε μπροστά κι ο Μπαρτ!
Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Μαυροκεφαλίδη να ξεκινάει από εκεί που σταμάτησε και με 5 δικούς του πόντους, ενδιάμεσα ευστόχησε σε τρίποντο ο Λιτλ, οι φιλοφενούμενοι πήραν διαφορά 14 πόντων (31-45). Ανάλογη διαφορά οι κυανόλευκοι είχαν και στο 25′ (37-51) αλλά σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση του Ηφαίστου με μπροστάρηδες κυρίως τους ‘Εβανς, Μολντοβεάνου και Σταμάτη.
Ο τελευταίος αγωνίστηκε αρκετά περισσότερο σήμερα καθώς κλήθηκε να μπει στα παπούτσια του Χάμοντς και η παρουσία του στο παρκέ συνοδεύτηκε με θετικό πρόσημο όπως άλλωστε και η παρουσία του Αμερικάνου σέντερ και του Ρουμάνου φόργουορντ. Έτσι λοιπόν οι βυσσινί μείωσαν αρχικά τη διαφορά στους 4 (47-51)  με εντυπωσιακό τετράποντο του Μολντοβεάνου στο 28′.
Μπορεί η εικόνα του αγώνα να έδειχνε ότι ο Ήφαιστος είχε μπει για τα καλά στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα την απάντησ για λογαριασμό της ομάδας της Νίκαιας την είχε ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ. Ο βραχύσωμος γκαρντ των φιλοξενούμενων με 2/2 βολές και ένα τρίποντο έδωσε αέρα 9 πόντων στην ομάδα (47-56) με το σκορ τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται σε 51-62 καθώς για τους Νικαιώτες ευστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα οι Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλος ενώ για λογαριασμό του Ηφαίστου ενδιάμεσα είχε μειώσει ο Μιχάλης Πελεκάνος. Σίγουρα το γεγονός ότι άρχισε να ζεσταίνεται και ο Μπαρτ έκανε ακόμη πιο περίπλοκα τα πράγματα για την ομάδα της Λήμνου.
πήγε για τη μεγάλη ανατροπή αλλά στο τέλος μίλησαν Λουκάς και Μπαρτ!
Παρόλο που το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα Ιωνικός οι βυσσινί δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και με όπλο τους την άμυνα και την έφτασαν κοντά στο να φέρουν τον αγώνα τούμπα και να πάρουν μια σπουδαία νίκη, νίκη που θα ισοδυναμούσε με υπέρβαση δεδομένων των συνθηκών του αγώνα.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Λίτλ βγήκε μπροστά για την ομάδα της Λήμνου και με 5 πόντους (ενδιάμεσα είχε ευστοχήσει σε τρίποντο ο Σάαφτεναρ)  έριξε την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, 56-65. Οι γηπεδούχοι έχοντας ψυχολογία από την καλή τους άμυνας βρήκαν και τα μεγάλα σουτ στην επίθεση (καθοριστικά τα τρίποντα των Λιτλ και Σταμάτη).
Ο Ήφαιστος λοιπόν κρατώντας τον Ιωνικό μακριά από το σκορ για περίπου πέντε λεπτά κατάφερε να μειώσει στον πόντο  (65-66 ) με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το φινάλε αλλά η αντεπίθεση του θα λέγαμε ότι σταμάτησε εκεί. Οι παίχτες του κόουτς Βετούλα έδειξαν πιο ψύχραιμοι στην τελευταία ευθεία του αγώνα και με ακρογωνιαίους λίθους τους πολύ ποιοτικούς Μαυροκεφαλίδη και Μπαρτ απέδρασαν με ένα σπουδαίο διπλό από την Λήμνο.
Το παιχνίδι μπορούμε να πούμε ότι κρίθηκε στο μεγάλο τετράποντο που έβαλε ο Μπαρτ διαμορφώνοντας το 67-74 με 72” να απομένουν για το φινάλε. Στην επόμενη κατοχή ο Ήφαιστος υπέπεσε σε παιδικό λάθος καθώς ο Σμιθ πάτησε την πλάγια γραμμή κάτι το οποίο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Μαυροκεφαλίδης και με τρίποντο στα 53” έβαλε οριστικά τέλος στο ερώτημα για τον τελικό νικητή. To τελικό 68-79 βρίσκει τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν με τον ίδιο αριθμό νικών-ηττών (5-4) στο πρωτάθλημα.
Συνοψίζοντας ο Ήφαιστος έχοντας να αντιμετωπίσει την πολύ σημαντική απουσία του Χάμοντς έχασε δίκαια από έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Κατά γενική ομολογία εν τη απουσία του βασικού του άσσου ο Ήφαιστος θα έπρεπε να βγάλει κάποιον άσσο από το μανίκι για να φτάσει με αξιώσεις στη νίκη κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη στο σημερινό αγώνα. Όπως είναι κοινά αποδεκτό οι πιο κομβικές θέσεις στο μπάσκετ είναι το “1” και το “5” και σε αυτές τις θέσεις δείχνει πιο “γεμάτος” ο Ιωνικός.
Άλλωστε παίχτη με την ποιότητα και την προσωπικότητα του Μαυροκεφαλίδη δεν διαθέτει στο ρόστερ του ο Ήφαιστος και οι περισσότερες από τις ομάδες της λίγκας. Παράλληλα για ένα ακόμη παιχνίδι αποδείχθηκε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει στο σύγχρονο μπάσκετ το μακρινό σουτ. ‘Οταν μια ομάδα σουτάρει με σχεδόν 50% στο τρίποντο (12/26) είναι δύσκολο να χάσει πολλώ δε μάλλον όταν οι ψηλοί της έχουν το εντυπωσιακό 6/7 (Μαυροκεφαλίδης 4/5 και Σάαφτεναρ 2/2).
Αναμφίβολα χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ήφαιστο σήμερα καθώς στο  ενδεχόμενο δικιάς του νίκη ςκαι σε συνδυασμό με την ήττα του Λαυριού στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή με 92-62 θα σκαρφάλωνε στην τέταρτη θέση αλλά το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα. Επόμενος αντίπαλος για τους βυσσινί ο Παναθηναϊκός την Δευτέρα 09/12 στο ΟΑΚΑ.
Κείμενο: Γιώργος Καραγιάννης
Στατιστικά: esake.gr
Φωτογραφίες: fosonline.gr, gazzetta.gr, onsports.gr, basketa.gr