“Κολοσσιαία” νίκη για τον Ήφαιστο

0

Τη νίκη στο νησιωτικό ντέρμπι με τον Κολοσσό Ρόδου πανηγύρισε σήμερα ο Ήφαιστος με 72-64 φτάνοντας έτσι στις 6 νίκες σε 11 αγώνες και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ..  Κορυφαίος για τους βυσσινί ο Έβανς με ένα ακόμη double-double (17 π., 11 ρ.) από κοντά και ο Μούρτος (10 πόντοι με 4/6 σουτ) ενώ καθοριστικός ήταν και ο Σταμάτης. Έσπασαν τα στεφάνια οι θαλασσί (2/18 τρίποντα και 20/31 βολές) που είχαν τον Μπρέιζελτον στην επιστροφή του στην Λήμνο σε πολύ άσχημη μέρα όπως και πολλά από τα ατού τους.

Νευρικό ξεκίνημα

Οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι σε ένα ακόμη παιχνίδι στην αποτελεσματική τους άμυνα προσπάθησαν από νωρίς να πάρουν από νωρίς τα ηνία του αγώνα. Συγκεκριμένα παίζοντας εξαιρετική άμυνα με παγίδες πάνω στον κινητήριο μοχλό του Κολοσσού, τον γνώριμο στον κοινό της Λήμνου Τάιρον Μπρέιζελτον, ανάγκασαν τους Ροδίτες να υποπέσουν σε σωρία λαθών με το ξεκίνημα του αγώνα (5 στα πρώτα 4 λεπτά). Η αστοχία όμως από την περιφέρεια δεν επέτρεψε στην ομάδα της Λήμνου να ξεφύγει στο σκορ (7-5 στο 5′). Παράλληλα ο κόουτς Μανωλόπουλος είχε να αντιμετωπίσει και τον πονοκέφαλο των φάουλ καθώς τόσο ο Σμιθ όσο και ο Τσαϊρέλης φορτώθηκαν νωρίς νωρίς με 2 φάουλ. Ανάλογο πρόβλημα είχε να επιλύσει και ο κόουτς Λυκογιάννης καθώς και ο Αγκμπελέσε, κομβικός στο παιχνίδι του Κολοσσού, χρεώθηκε και αυτός με 2 φάουλ.
Η είσοδος του second unit δεν άλλαξε δραματικά την εικόνα του παιχνιδιού με τον ‘Ηφαιστο να προηγείται με 15-10 στο 8’ ευστοχώντας κυρίως από την γραμμή των βολών. Η αστοχία όμως από την περιφέρεια συνεχιζόταν για την ομάδα της Λήμνου και σε αυτό δεν βοήθησε ούτε ο Μολντοβεάνου ο οποίος διακρίνεται για το μακρινό του σουτ. Εν προκειμένω ο Ρουμάνος φόργουορντ των βυσσινί ξεκίνησε με 0/3 σουτ ενώ και στη συνέχεια ήταν απελπιστικά άστοχος τελειώνοντας τον αγώνα με 0/6 τρίποντα και 0/1 δίποντο.  Στην αντίπερα όχθη η ομάδα της Ρόδου που είδε ένα από τα δυνατά της σημεία, το πικ εν ρολ του Μπρέιζελτον, να εξουδετερώνεται από την άμυνα των βυσσινί έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον νεοφερμένο και πολύ ποιοτικό Μάλκομ Γκρίφιν βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 17-18 με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου δεκάλεπτου και η εντυπωσιακή τάπα του Μιχάλη Πελεκάνου στον πολύ ψηλότερο του Τσαλμπούρη (2,16). Ανάλογη φάση μας χάρισε και ο φόργουορντ του Ηφαίστου στο τρίτο δεκάλεπτο κόβωντας στον αιφνιδιασμό τον πολύ κοντύτερο βέβαια Γκρίφιν.

Βελτιωμένος στο β’ δεκάλεπτο

Παρότι η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με κάρφωμα του Ντάνιελς (17-20) οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου ανέκτησαν γρήγορα το μομέντουμ του αγώνα. Αρχικά ο πολύ καλός σήμερα Μούρτος μείωσε στον πόντο για να περάσει μπροστά στο σκορ η ομάδα της Λήμνου με τον Έβανς στον αιφνιδιασμό εκμεταλλευόμενη ένα ακόμη λάθος του Κολοσσού. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφτασαν ξανά στο +5 (26-21) με τρίποντο του Γκίλμπερτ ο οποίος ήταν θετικός στο μικρό διάστημα που αγωνίστηκε, κάτι λιγότερο από 6′, κερδίζοντας και ένα επιθετικό φάουλ λίγο αργότερα.  Οι βυσσινί με όπλο το σήμα κατατεθέν τους την αποτελεσματική τους άμυνα βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν διευρύνουν τη διαφορά. Χαρακτηριστικά σε μια φάση που αντιστράφηκαν οι ρόλοι ο Έβανς έκλεψε την μπάλα από πάσα του Μπρέιζελτον έτρεξε όλο το γήπεδο δίνοντας την ασίστ στον Σμιθ ο οποίος με γκολ φάουλ έκανε το 31-23 στο 16′.
Sportfm
Σε αυτό σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με αιχμή του δόρατος τον Τουvτζιαράκη μείωσαν γρήγορα τη διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται σε 32-29 με 3′ να απομένουν για την ανάπαυλα. Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι ο κόουτς Μανωλόπουλος άλλαξε πολλούς παίχτες πάνω στου μαρκάρισμα του Τουντζιαράκη, επιστρατεύτηκε και ο πιο <<βαρύς>> Διαμαντάκος, αλλά ο πολύπειρος σέντερ δεν είναι εύκολο να αντιμετωπιστεί καθώς διαθέτει ποικιλία κινήσεων κοντά στο καλάθι. Αν ήταν εύστοχος και στις βολές δεδομένου ότι έπαθε…Έβανς σήμερα με 3/10 τα πράγματα θα γινόντουσαν δυσκολότερα για τους βυσσινί. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 37-33 καθώς στο τρίποντο του Σμιθ απάντησε με 2/2 βολές ο Κρομά.  Σκορ που μάλλον αδικεί τον ‘Ηφαιστο βάσει εικόνας καθώς ο Κολοσσός είχε ήδη 11 λάθη (7 οι βυσσινί) και η διαφορά θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερη.

Στο +10 ο Ήφαιστος

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Ντάνιελς να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του Κολοσσού στο παιχνίδι αλλά οι θαλασσί δεν μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι περισσότερο στη συνέχεια. Μια συνέχεια όπου κυριάρχησε το μπάσκετ αλάνας με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να πετύχουν κάποιο καλάθι. Τα λάθη διαδεχόντουσαν το ένα το άλλα και στις δύο πλευρές του παρκέ με τον Ήφαιστο να διατηρεί όμως ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 3 με 5 πόντων. Τα δεδομένα άλλαξαν όμως στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου ο Τσαϊρέλης αρχικά με 2/2 βολές και πολύ περισσότερο ο Λίτλ με μεγάλο τρίποντο έδωσαν για πρώτη φορά αέρα 10 πόντων στην ομάδα της Λήμνου (50-40 στο 27′). Στο τρίποντο του Ηφαίστου απάντησε προσωρινά με κάρφωμα ο Αγκμπελέσε αλλά πάλι ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές και ένα ακόμη τρίποντο για τους βυσσινί αυτή τη φορά με τον Σταμάτη έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμής της (54-42 στο 29′). Με αυτόν τον τρόπο αποδεικνύεται πως δύο μεγάλα σουτ μπορούν να κάνουν τη διαφορά σε ένα κλειστό αγώνα μπάσκετ,
Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με 54-44 ύστερα από καλάθι του αρνητικού σε γενικές γραμμές σήμερα Μπρέιζελτον.

Αγχώθηκε στο φινάλε μα πανηγύρισε τη νίκη

Η τελευταία και κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους βυσσινί καθώς βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 13 πόντους διαφορά (61-48) ύστερα από καλάθι του Χαριτόπουλου σε μια φάση που οι γηπεδούχοι διάβασαν καλά το παιχνίδι (ποστάρισμα του Μούρτου στον κοντύτερο Τζάκσον) Παρόλο που τα σχεδόν οχτώ λεπτά που απέμεναν να θεωρούνται αιωνιότητα στο μπάσκετ αλλά σε κλειστά παιχνίδια όπως το σημερινό μια διαφορά της τάξεως των 13 πόντων μόνο σημαντική μπορεί να χαρακτηριστεί. Ο Κολοσσός όμως δεν έδειχνε να τα παρατάει και με ένα εκπληκτικό σε αυτό το διάστημα Τσαλμπούρη μείωσε την διαφορά στους 5 (61-56) στα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε δίνοντας παράλληλα νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στο σημείο αυτό όμως μίλησε και ο Δημήτρης Σταμάτης ο οποίος με νέο δικό του μεγάλο τρίποντο σε μια μάλλον σκοτωμένη επίθεση έβαλε για τα καλά τις βάσεις για την μετέπειτα επικράτηση των βυσσινί. Οι παίχτες του κόουτς Λυκογιάννη κατάφεραν όμως να μείωσουν με καλάθι του Αγκμπελέσε σε 68-62 στο 38′ αλλά το φόλοου του κορυφαίου σήμερα Έβανς στην επόμενη κατοχή των γηπεδούχων ξεκαθάρισε εν πολλοίς τα πράγματα και έδιωξε το άγχος από τους βυσσινί. Στα εναπομείναντα δύο λεπτά τίποτα δεν άλλαξε δεδομένου ότι ο Κολοσσός συνέχισε να είναι απελπιστικά άστοχος, ο Ήφιαστος ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών με το τελικό 72-64 να κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο.
onsports
Σε γενικές γραμμές ο Ήφαιστος έχοντας για μια ακόμη φορά εξαιρετικές επιδόσεις στην άμυνα έφτασε μια νίκη που τόσο πολύ ήθελε για δύο κυρίως λόγους. Σε πρώτη φάση για να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών μετά από δύο σερί νίκες αλλά και να εδραιώσει τη θέση του στην οκτάδα απέναντι μάλιστα σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με αυτήν. Το σημερινό όμως αποτέλεσμα για να έχει αντίκρυσμα θα πρέπει να συνοδευτεί και με νέα επιτυχία στον επόμενο αγώνα με τον Ηρακλή το ερχόμενο Σάββατο στη Λήμνο. Ο αγώνας αυτός είναι εξίσου σημαντικός δεδομένου ότι και ο Ηράκλης βάσει της μέχρι τώρα πορείας του (5 νίκες – 6 ήττες) διεκδικεί μία θέση στα πλέι όφ και ενδεχόμενη νίκη του Ηφαίστου σίγουρα θα μετρήσει διπλά. Αξίζει τέλος να αναφέρουμε ότι ο προσεχής αντίπαλος του Ηφαίστου σήμερα ηττήθηκε με 70-72 από τον Προμηθέα στο Ιβανώφειο