Ο Θεός νίκησε τον Ημίθεο!

0
Με…. μυθικό τέταρτο δεκάλεπτο (36-15 το επιμέρους) ο Ήφαιστος επικράτησε του Ηρακλή με σκορ 79-65 εδραιώνοντας την θέση του στα πλέι οφ.  Εντυπωσιακός και καταλύτης για τη νίκη ο Σταμάτης (18 πόντοι, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα) από κοντά και ο Λιτλ με μεγάλα σουτ στο φινάλε (12 πόντοι, 4 ασίστ).
Ακόμη ένα νταμπλ- νταμπλ για τον  Έβανς  (16 πόντοι, 13 ριμπάουντ) πολλές λύσεις έδωσαν επίσης και οι Χάμοντς με τον Πελεκάνο ενώ πολύτιμη και η συνεισφορά του Χαριτόπουλου κυρίως στην άμυνα.

τον “παγίδεψε” αλλά δε βρήκε ρυθμό στην επίθεση
Πριν την έναρξη του αγώνα όλοι γνώριζαν ότι η ομάδα του κόουτς Μανωλόπουλου είχε να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο που διαθέτει πολύ ταλέντο στο επιθετικό κομμάτι με μέσο όρο τους περίπου 80 πόντους και έπρεπε να “χαλάσει” την επιθετική λειτουργία του Ηρακλή. Ανάλογες βέβαια ήταν και οι συνθήκες που είχε να αντιμετωπίσει ο Ήφαιστος κόντρα στον Κολοσσό και βάσει αποτελέσματος, οι γηπεδούχοι έβγαλαν εις πέρας την αποστολή τους ρίχνοντας τους Ροδίτες στους 69 πόντους. Έτσι λοιπόν και σήμερα οι βυσσινί  φάνηκαν συνεπείς στον τομέα της άμυνας σε ένα ακόμη παιχνίδι.
Χαρακτηριστικά ο Ήφαιστος όπως είχε κάνει και με τον Μπρέιζελτον  στο παιχνίδι με τον Κολοσσό ξεκίνησε τον αγώνα παίζοντας “επιθετική” άμυνα με παγίδες κυρίως πάνω στον Χάνλαν (μετρούσε 17 πόντους και 5 ασίστ μ.ο πριν το παιχνίδι) και ανάγκασε τους παίχτες του Γηραιού να υποπέσουν σε αρκετά λάθη. Οι βυσσινί παρόλο που έβγαλαν μεγάλη θέληση στην άμυνα όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα από την αρχή της σεζόν δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν  στην επίθεση δεδομένου ότι δεν ήταν εύστοχοι ενώ δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν.
Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-15 υπέρ του Ηφαίστου, σκορ που μάλλον κολακεύει τον Ηρακλή βάσει εικόνας.
ισορροπημένο και το β’ δεκάλεπτο
Παρότι η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με κάρφωμα του Ντέιβις στον αιφνιδιασμό ύστερα από λάθος του Μούρτου οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου ανέκτησαν γρήγορα τα ηνία του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους (23-17 στο 12′ και 25-19 στο 14′). Η συνέχεια όμως άνηκε στον Ηρακλή καθώς αρχικά μείωσε στους 3 με τρίποντο του Ζάρα και έφερε το μάτς στα ίσα με γκολ φάουλ του Οκερεαφόρ στο 16′ για να δώσει ξανά το προβάδισμα στους βυσσινί ο Λιτλ με ωραία προσπάθεια στην επόμενη κατοχή.
Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από ώρα με κάρφωμα του Καββαδά (28-29 στο 18′) αλλά σε γενικές γραμμές κυριάρχησε η νευρικότητα και στις δύο ομάδες με το παιχνίδι να είναι αρκετά κλειστό. Γεγονός που αποτυπώνεται και από το σκορ ημιχρόνου (33-34) με τον Ήφαιστο να έχει 10/21 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 4/8 βολές, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη ενώ ο Ηρακλής 9/17 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7/9 βολές, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 τάπα.
Κρίνοντας με βάση τα στατιστικά μπορούμε να πούμε ότι ο Ήφαιστος χάρη στην καλή του άμυνα που του έδωσε τη δυνατότητα για περισσότερες κατοχές δεν άφησε τον Ηρακλή να ξεφύγει στο σκορ.
πλήρωσε τα λάθη του ο Ήφαιστος
Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τους κυανόλευκους να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με συνεχείς αλλαγές στα σκριν έβαλαν δύσκολα στην επίθεση το Ηφαίστου και πήραν ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 4 πόντων (35-39 στο 22′) με μεγάλο τρίποντο του καλύτερο τους παίχτη σήμερα Τζαμάλ Σούλερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά στους 6 (35-41 στο 23′) με καλάθι του Χάνλαν.
Τέλος στο σερί του Ηρακλή έβαλε ο κακός σήμερα Σμιθ με το μοναδικό του καλάθι εντός πεδιάς άλλωστε γι’ αυτό χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα σε σχέση με άλλους αγώνες από τον κόουτς Μανωλόπουλου. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφεραν το σκορ στο καλάθι με δύο βολές του Μολντοβεάνου (άστοχος σήμερα αλλά έβγαλε κάποιες καλές άμυνες νωρίτερα) αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε πάλι τις λύσεις στο πρόσωπο του Σούλερ κάνοντας το 39-43 στο 25′. Ο Ηρακλής έμοιαζε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με τρίποντο του Κακαρούδη έφτασε στο +7 (39-46 στο 26′).
Ο Σταμάτης απάντησε με τον ίδιο τρόπο στην επόμενη κατοχή αλλά σίγουρα το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με τον Ηρακλή να προηγείται 43-50 καθώς δεν άφησε ανεκμετάλλευτα τα πολλά λάθη του Ηφαίστου, 9 έναντι 5 του αντιπάλου του τη δεδομένη χρονική στιγμή.
Stamatis got his run
Η τελευταία και κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους βυσσινί και όχι μόνο κάλυψαν πολύ γρήγορα τη διαφορά αλλά βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με 51 -50 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της περιόδου. Μεγάλο ρόλο στο ξέσπασμα του Ηφαίστου έπαιξε αναμφίβολα ο Δημήτρης Σταμάτης ο οποίος με πήρε και…..το πορτοφόλι του Οκερεαφόρ κλέβοντας δύο φορές την μπάλα σε ισάριθμες κατοχές του Ηρακλή.
Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί και ο εκνευρισμός που επικράτησε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης με τον Δημήτρη Καρβέλα να διαμαρτύρεται έντονα για τις αποφάσεις των διαιτητών και ανοίγει διάλογο με την εξέδρα με όχι και τόσο κόσμιες εκφράσεις. Ο τιμ μάνατζερ του Γηραιού συνέχισε την “μουρμούρα” προς τους διαιτητές οι οποίοι τον απέβαλαν λίγο πριν το φινάλε.
Στα του αγώνος τώρα οι παίχτες της ομάδας της Λήμνου έχοντας υπέρ τους το μομέντουμ του αγώνα δεν φάνηκαν να πτοούνται από το τρίποντο του Σούλερ για το 51-53 και ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα με δύο καλάθια του Έβανς ύστερα από ισάριθμες ασίστ του Χάμοντς. Η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στους βυσσινί οι οποίοι με τρίποντο του Λιτλ πήραν αέρα έξι πόντων, 63-57 στο 35′ ενώ έφτασαν και σε διψήφια διαφορά για το 69-58 στο 37′ με τρίποντο του μεγάλου πρωταγωνιστή σήμερα Σταμάτη.
Στα εναπομείναντα τρία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε δεδομένου ότι ο Ηρακλής έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει εγκλωβισμένος από την πιεστική άμυνα του Ηφαίστου με το σκορ να παίρνει διαστάσεις θριάμβου και το τελικό 79-65 να κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο.
Σε γενικές γραμμές ο Ήφαιστος έχοντας για μια ακόμη φορά εξαιρετικές επιδόσεις στην άμυνα έφτασε μια νίκη πολύ σημαντική νίκη λαμβάνοντας υπόψη ότι τις δύο ομάδες τις χώριζε μόλις μια νίκη πριν το τζάμπολ. Δεν ήταν όμως μόνο η άμυνα που έδωσε τη νίκη στον Ήφαιστο καθώς και στην επίθεση οι βυσσινί έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο πετυχαίνοντας 36 πόντους έναντι μόλις 15 των αντιπάλων τους.
Αποτελεί επίσης παράσημο για τους βυσσινί ότι σχεδόν σε κάθε αγώνα έχουν διαφορετικό πρωταγωνιστή όταν κάποιος από τα βαρόμετρα της ομάδας (π.χ. Σμιθ) βρίσκεται σε κακή μέρα. Σήμερα ήταν ο Σταμάτης ο οποίος έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την ομάδα του Ηφαίστου στον επόμενο αγώνα ίσως είναι κάποιος άλλος.
Τέλος να αναφέρουμε ότι ο προσεχής αντίπαλος για τους βυσσινί είναι το πολύ δυνατό Περιστέρι (8-4) στις 28/12 στην Αθήνα το οποίο σήμερα συνετρίβη από τον Κολοσσό στην Ρόδο με 101-84 και περιμένει τον Ήφαιστο έχοντας ένα επιπλέον κίνητρο για τη νίκη.

Σύνταξη: Γιώργος Καραγιάννης
Φωτογραφίες: fosonline, sport24, sportime, sdna
Στατιστικά: esake