Για αλλοίωση αποτελέσματος κάνει λόγο ο Ηρακλής

Ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική με τα φαβορί να παίρνουν τους τρεις βαθμούς

0
Με το ντέρμπι μεταξύ της Ηφαιστίας και του Ηρακλή, όπου οι βυσσινί πήραν το τρίποντο αλλά και την ευρεία νίκη του Διαγόρα επί του Θάνους, ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Λήμνου ενώ ο Κάσπακας αν και δύσκολα επικράτησε τελικά του Αγ.Γεωργίου. Στα Σαββατιάτικα ματς ο Φιλοκτήτης κέρδισε πολύτιμο έδαφος επικρατώντας του Άρη ενώ ο ΑΟΜ δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕΛ.

Ντέρμπι για γερά νεύρα

Στο παιχνίδι που σημάδεψε το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής, η Ηφαιστία πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη που την κρατάει σε τροχιά κορυφής, μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε επεισοδιακά με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν τα έντονα παράπονα της για τη διαιτησία κάνοντας λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος.

Το παιχνίδι βρήκε την ομάδα του Ηρακλή να μπαίνει πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας δυο καλές ευκαιρίες για γκολ με τους Ράπτη όμως και Μαλλίδη να βρίσκονται σε καλή μέρα αποσοβώντας τον κίνδυνο. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα σε μη καταλογισμό πέναλντι, όπως ισχυρίζονται. σε ανατροπή του Κρίκη με το διαιτητή Γλίτζο να δείχνει τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Διαμαρτυρίες όμως είχαμε και για τους γηπεδούχους για το μη καταλογισμό πέναλντι σε ανατροπή του Χατζόγλου όπως ισχυρίζονται.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε με την Ηφαιστία να ανεβάζει ρυθμό και το Μπαλατσιό να εκμεταλλεύεται αδράνεια της άμυνας του Ηρακλή, μετά από εκτέλεση κόρνερ βάζοντας μπροστά στο σκορ τους βυσσινί σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κοντοπουλίου ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά με σουτ του Μαυροειδή, βάζοντας ισχυρές βάσεις για τη νίκη με την απάντηση του Ηρακλή να είναι άμεση αφού ύστερα από φάση διαρκείας ο Κατακουζηνός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τον Ηρακλή με τους γηπεδούχους όμως αυτή τη φορά να διαμαρτύρονται για οφσαιντ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ηρακλής έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Κρίκης Δ, δέχτηκε απευθείας κόκκινη για εκτός φάσης χτύπημα στον Μαυροειδή και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Κώστα Ψυροούκη ανέβασε την απόδοση της κι έφτασε δυο φορές κοντά στην ισοφάριση, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού, ο νεοεισελθής στον αγωνιστικό χώρο Χατζηρόδος με σουτ καθάρισε την αναμέτρηση υπερ του Κοντοπουλίου με την ομάδα του Ηρακλή να διαμαρτύρεται έντονα για οφσαιντ.

Συμπερασματικά δίκαιη η νίκη της Ηφαιστίας με βάση τη συνολική εικόνα με αρκετές όμως τις αμφισβητούμενες φάσεις.

Εξάσφαιρος Διαγόρας

Στο άλλο Κυριακάτικο παιχνίδι η ομάδα του Διαγόρα που ενισχύθηκε μεταγραφικά με το Τζώη ενόψει κυπέλλου, δε δυσκολεύτηκε απέναντι στο Θάνος που το πάλεψε όσο μπορούσε και με τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης που τον κρατάνε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ένα παιχνίδι περισσότερο από τη δεύτερη Ηφαιστία.

Ο Διαγόρας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια με το Θάνος να είναι ανταγωνιστικό κατά διαστήματα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το Ρουμελιώτη με την απάντηση του Θάνους να είναι άμεση με τον Καλλιγερή φέρνοντας το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια ο Μελισσός ξαναέβαλε μπροστά στο σκορ το Διαγόρα ενώ ο Τσιαρήςς διεύρυνε τη διαφορά στο 1-3, σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη και πάντα στον ίδιο ρυθμό, ο Χατζηκωνσταντής με πέναλντι ξανέβαλε στο κυνήγι του βαθμού τους γηπεδούχους όμως λίγα λεπτά αργότερα ο Καρακελές έδωσε προβάδισμα νίκης στο Διαγόρα διαμορφώνοντας το 2-4.

Το παιχνίδι έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Τσιαρή και Μελισσό όμως να πετυχαίνουν το δεύτερο προσωπικό τους γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 2-6.

Κερδίζει έδαφος ο Κάσπακας

Την Κυριακή το πρωί στο γήπεδο της Μύρινας, ο Κάσπακας παίζοντας για ένα ημίχρονο και χωρίς να εντυπωσιάζει με την απόδοση του έφτασε τελικά στη νίκη επί του Αγ.Γεωργίου, μια νίκη που τον ανεβάζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ισοβαθμώντας με τον Ηρακλή.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αγ.Γεώργιος ήταν πολύ ανταγωνιστικός βγάζοντας αρκετές ευκαιρίες με το Δαναμπάση να βάζει μπροστά την ομάδα του Πλατύ επιβεβαιώνοντας την καλή αγωνιστική παρουσία των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην με τον Κάσπακα να φαίνεται να ξυπνάει από το σοκ του πρώτου ημιχρόνου και τον Κανταρά να φέρνει το ματς στα ίσια. Η συνέχεια ήταν αναμενόμενη αφού οι φιλοξενούμενοι έριξαν την απόδοση τους και τον Κωνσταντάκη με σουτ να βάζει μπροστά την ομάδα του Κάσπακα ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ματέο καθάρισε το παιχνίδι διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Σημαντική ανάσα ο Φιλοκτήτης

Σε ένα εκ των συο σαββατιάτικων αναμετρήσεων, ο Φιλοκτήτης πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα απέναντι στον αποδεκατισμένο Άρη επικρατώντας με 1-0, μια νίκη που τον ανέβασε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ήταν ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες με το Φιλοκτήτη να είναι λίγο καλύτερος κατά διαστήματα και τον Άρη παρά τις απουσίες αρκετών ποδοσφαιριστών να προσπαθεί για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 80′ με το Μπουλέτο, ένα γκολ το οποίο έδωσε σημαντική βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του Κοντιά.

Επιστοφή στις νίκες για τον ΑΟΜ

Μετά από περίπου δυο μήνες αγωνιστικής δράσης ο ΑΟΜ επέστρεψε στις νίκες αυτή τη φορά απέναντι στην ΑΕΛ που βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αν και η διαφορά από την τέταρτη θέση είναι αρκετά μεγάλη η ομάδα της Μύρινας συνεχίζει να ελπίζει στην είσοδο της στην τετράδα, ένα στόχο αρκετά δύσκολο με βάση τη βαθμολογική κατάταξη,

Στο αγωνιστικό κομμάτι ήταν ένα δυνατό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να πιέζουν για να βρουν το γκολ με τον ΑΟΜ όμως, που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιύ στη μεγαλύτερη διάρκεια να φτάνει στη νίκη με δυο γκολ του Κατακουζηνού κι ένα του Αθανασούλη ενώ για την ομάδα του Γιαννακίδη σκόραρε ο Λαγογιάννης.