Το πάλεψε όσο μπορούσε

0
Ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για 3 δεκάλεπτα παρουσιάστηκε σήμερα ο Ήφαιστος στο ΟΑΚΑ αλλά ηττήθηκε με 74-68 από την ΑΕΚ. Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και το κακό δεύτερο ημίχρονο (μόλις 26 πόντοι ενεργητικό) στοίχισαν στους βυσσινί που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα πολλά προβλήματα της Ένωσης το τελευταίο διάστημα.

Πρώτος σκόρερ για τους βυσσινί ο Γκίλμπερτ με 17 πόντους και καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο πάνω στον Λάνγκφορντ . Δεν αποτελεί είδηση το νέο double- double του  Έβανς  (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) αλλά και οι 4/8 βολές. Εκπληκτικός στο πρώτο μέρος ο Σμιθ που όμως στάθηκε μοιραίος στο φινάλε με κακές επιλογές και το αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε και κατά συνέπεια αποβλήθηκε (είχε δεχθεί τεχν. ποινή νωρίτερα). Ντεμπούτο για τον αντικαταστάτη του Λιτλ, ‘Ελστον Τέρνερ.

Εκπληκτικό ξεκίνημα με μπροστάρηδες Σμιθ και Γκίλμπερτ

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε τον αγώνα με σαφή στόχευση στις αδυναμίες της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικά θέλοντας να εκμεταλλευτoυν τη λειψανδρία στην θέση ‘1’ των κιτρινόμαυρων (μετά τον τραυματισμό του Γκίκα μοναδικός καθαρόαιμος άσσος είναι ο Τσάλμερς) οι βυσσινί επιστρατεύοντας από νωρίς ένα zone press  στα 3/4 του γηπέδου κατάφεραν να δυσκολέψουν την ανάπτυξη των επιθέσεων για τους αντιπάλους τους.
Παράλληλα ο κόουτς Μανωλόπουλος στέλνοντας τον ψηλότερο Μάρκους Γκίλμπερτ στο μαρκάρισμα του Κιθ Λάνγκφορντ κατάφερε να βγάλει εκτός παιχνιδιού στις αρχές του αγώνα το πολυβόλο της ΑΕΚ, κάτι το οποίο όμως θα άλλαζε στη συνέχεια.Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι οι βυσσινί βρέθηκαν στο +5 (10-15) με τη συμπλήρωση 5 αγωνιστικών λεπτών στον αγώνα ύστερα από τρίποντο του Γκίλμπερτ. Ο Αμερικάνος φόργουορντ του Ηφαίστου πέραν από τη καλή του άμυνα βοήθησε και στο σκοράρισμα με 8 πόντους στο α’ δεκάλεπτο κάνοντας ξεκίνημα ανάλογο με αυτό που είχε κάνει κόντρα στο Λαύριο στις αρχές της σεζόν.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό διευρύνοντας την υπέρ τους διαφορά και με τρίποντο του έτερου πρωταγωνιστή στο ξεκίνημα του αγώνα Τζέρι Σμιθ έφτασαν στο +7 (16-23, είχε βάλει ακόμη ένα νωρίτερα) με ένα λεπτό να απομένει για το φινάλε της περιόδου. Σε αυτή τη φάση όμως ο γκαρντ του Ηφαίστου χρεώθηκε με τεχνική ποινή για τον πανηγυρισμό του που όπως θα δούμε και μετά είχε και περαιτέρω συνέπειες γι’αυτόν και την ομάδα του.
Το πρώτο δεκάλεπτο λοιπόν έληξε με σκορ 19-23 υπέρ του Ηφαίστου με τους βυσσινί να παίρνουν <<Άριστα>> στους περισσότερους τομείς του παιχνιδιού πλην ίσως της άμυνας τους στο χαμηλό ποστ δεδομένου ότι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Μαυροειδή αλλά και στη δημιουργία του Γιάνκοβιτς μετά από miss match με τον Σμιθ. Έτσι όμως είναι το μπάσκετ καθώς κάτι δίνεις και κάτι παίρνεις βάσει της στρατηγικής σου μέσα στο παρκέ.
Sport24

Το πάνω χέρι και στο β’ δεκάλεπτο

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι η ΑΕΚ θα έβγαζε αντίδραση στη συνέχεια του αγώνα όπως και έγινε με τον Δικέφαλο να φέρνει το μάτς στα ίσα στους 26 πόντους. Κυρίαρχο ρόλο στη βελτίωση της εικόνας των γηπεδούχων έπαιξε το γεγονός ότι έβγαλαν μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα και στην επίθεση βασιζόμενοι στο αθλητικά προσόντα και στην εμπειρία των Σλότερ και Ματσιούλις.
Ο Ήφαιστος από την άλλη δεν πήρε πολλά σε αυτό το χρονικό σημείο από την είσοδο του second unit, μεταξύ αυτών και ο νεοφερμένος Έλστον Τέρνερ, όμως έδειξε χαρακτήρα ανακτώντας αμέσως το ηνία του αγώνα. Η άμυνα zone press  στα 3/4 του γηπέδου που επιστρατεύτηκε εκ νέου και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Σμιθ συνέχιζε ζεστός έδωσαν στον Ήφαιστο το μεγαλύτερο προβάδισμα στον αγώνα. Συγκεκριμένα το τρίποντο του Σμιθ στο 16′ χάρισε διαφορά 9 πόντων στην ομάδα της Λήμνου.
Στη συνέχεια η ΑΕΚ με ένα μικρό 6-0 σερί έφτασε σε απόσταση ενός τριπόντου (32-35) με τον Βλαντ Μολντοβεάνου να δίνει ανάσα στον Ήφαιστο με τρίποντο στην επόμενη φάση. Ο Ρουμάνος μάλιστα με 2/2 βολές έκανε το 32-40 με 44” να απομένουν για την ανάπαυλα με τον Λάνγκφορντ να ευστοχεί αμέσως σε τρίποντο αλλά ο Γκίλμπερτ σε μια ωραία close out επίθεση νίκησε το χρονόμετρο διαμορφώνοντας το 35-42 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Το ημίχρονο λοιπόν έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους βυσσινί και το ζητούμενο που ήταν η “αναχαίτιση” της ήδη προβληματικής περιφέρειας της ΑΕΚ είχε ήδη επιτευχθεί. Αν εξαιρέσει κανείς το ξέσπασμα του Λάνγκφορντ στο φινάλε οι υπόλοιποι γκαρντ της Ένωσης (Τσάλμερς, Ρέι, Τολιόπουλος) βρίσκονταν μέχρι εκείνη τη στιγμή εκτός κλίματος αγώνα. Επιπλέον οι κιτρινόμαυροι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο και με χαμηλό ποσοστό στο τρίποντο που αποτελεί όπλο τους τη φετινή σεζόν με παίχτες που φημίζονται για το μακρινό σουτ όπως ο Γιαννόπουλος να μην έχουν “βρει το χέρι” τους.

Καταστροφικό το Γ δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τους γηπεδούχους να βγάζουν μεγαλύτερη ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ και να φτάνουν σε απόσταση αναπνοής (43-44) ύστερα από 4 αγωνιστικά λεπτά. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους βυσσινί ο Κιθ Λάνγκφορντ με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ μετά από ώρα και συγκεκριμένα τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
in.gr
Σε αυτό το διάστημα οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου ενώ έβγαλαν 2-3 άμυνες δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ στην επίθεση δεδομένου ότι ο Δικέφαλος είχε θωρακίσει καλά την ρακέτα του και ως εκ τούτου οι βυσσινί επιδόθηκαν σε πολλά μακρινά σουτ τα οποία όμως δεν είχαν τύχη. Μπορεί να ειπωθεί ότι αρκετά εξ αυτών των σουτ ήταν κάτω από καλές προϋποθέσεις όπως τα δύο συνεχόμενα άστοχα του Μολντοβεάνου αλλά φαινόταν ότι η ΑΕΚ ήταν διατεθειμένη να δώσει το σουτ στον Ήφαιστο. Παράλληλα οι κιτρινόμαυροι βρήκαν πολλές δεύτερες επιθέσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ τομέα στον οποίο υστέρησε ο Ήφαιστος γενικότερα στον αγώνα.
Εντύπωση ακόμη προκαλεί και η μη χρησιμοποίηση στις αρχές του δεκαλέπτου της ίδιας πεντάδας που είχε αρχίσει τον αγώνα διάστημα στο οποίο ο Ήφαιστος αντεπεξήλθε εξαιρετικά στις συνθήκες του αγώνα. Με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια  μετά το προσπέρασμα της ΑΕΚ η περιόδος έκλεισε με σκορ 53-51 ύστερα από μεγάλο τρίποντο του Λάνγκφορντ.

Τον “εκτέλεσε” ο Τολιόπουλος αλλά οι βυσσινί δε το βάλαν κάτω

Η τελευταία και κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει πάρει το μομέντουμ του αγώνα και τον Τολιόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη από τον Λάνγκφορντ στον τομέα του σκοραρίσματος. Με 5 συνεχόμενους πόντους του νεαρού γκαρντ ο οποίος πίεσε και στην άμυνα τον Σμιθ, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο + 7 πριν συμπληρωθούν καλά καλά 2 λεπτά στην περίοδο. Οι κιτρινόμαυροι με την ψυχολογία υπέρ τους δεν άργησαν να φτάσουν και σε διψήφια διαφορά (63-50) στο 33′ μετά από τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Οι βυσσινί όμως δεν τα παράτησαν και με ένα μικρό 5-0 σερί μείωσαν στους 8 αλλά ο Τολιόπουλος με νέο <<τρίποντο – μαχαιριά>> έκοψε, μεταφορικά, τα πόδια των παιχτών του Ηφαίστου (66-55 στο 36).
Ήταν ένα διάστημα στον αγώνα όπου οι παίχτες της ΑΕΚ βρήκαν πολλά ελεύθερα σουτ μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας και κακές περιστροφές του Ήφαιστου. Στην άλλη πλευρά του παρκέ οι βυσσινί αναλώθηκαν σε πολλές επιθέσεις τραβηγμένες από τα μαλλιά με κύριο εκφραστή τον Τζέρι Σμιθ ο οποίος αστόχησε σε πολλές προσπάθειες στο δ’ δεκάλεπτο αρκετές εξ αυτών και υπό την πίεση του χρόνου.
Επίσης ο Αμερικάνος γκαρντ με το αντιαθλητικό που χρεώθηκε 2′ πριν το φινάλε και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που είχε δεχθεί νωρίτερα αποβλήθηκε στερώντας των υπηρεσιών του την ομάδα. Οι βυσσινί όμως δεν “κατέθεσαν” τα όπλα εκμεταλλευόμενοι και την χαλαρότητα της ΑΕΚ και μείωσαν το σκορ στο καλάθι (70-68) με γκολ φάουλ του Μολντοβεάνου αλλά με μόλις 22” να απομένουν πριν τη κόρνα της λήξης. Οι Ματσιούλις και Λάνγκφορντ ήταν ψύχραιμοι στη συνέχεια από την γραμμή των βολών με την ΑΕΚ να φτάνει στην νίκη με 74-68.
Συμπερασματικά η εικόνα του Ηφαίστου στο ΟΑΚΑ γεννά αισιοδοξία για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος και έρχεται ως αποτέλεσμα της μέχρι τώρα εξαιρετικής του πορείας.  Επίσης η μαχητικότητά των βυσσινί ως το φινάλε αποτελεί αδιαμφισβήτητα παράσημο για τον Ήφαιστο.  Θα μπορούσε όμως να διεκδικήσει κάτι καλύτερο η ομάδα της Λήμνου κόντρα στην ΑΕΚ; Μάλλον όχι γιατί παρά τα προβλήματα που εμφανίστηκαν τελευταία, κυρίως με την φυγή του Σαντ Ρος για την ΤΣΣΚΑ, απέναντι του είχε μια ομάδα που διαθέτει πλούσιο ρόστερ σε ταλέντο και εμπειρία με την ατομική ποιότητα των παιχτών του αντιπάλου να μιλάει σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Άλλωστε πετυχαίνοντας μόλις 26 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα δύσκολα μια ομάδα  φτάνει στην νίκη.
Επόμενος αντίπαλος για τους βυσσινί το ερχόμενο Σάββατο στη Λήμνο το Λαύριο που κέρδισε αυτή την αγωνιστική τον Κολοσσό εντός έδρας. Τέλος αποτελεί ζητούμενο και η ένταξη του Τέρνερ στην ομάδα με τον Ήφαιστο να έχει σύμμαχό του σε αυτή την προσπάθεια το “καλεντάρι” του πρωταθλήματος δεδομένου ότι η αγωνιστική δράση σταματά για τρεις εβδομάδες κατά τη διάρκεια του Φεβρουαρίου.