Τους έστειλε στο Λαύριο με το καράβι*

*Το ταξίδι της ομάδας του Λαυρίου αυτή την αγωνιστική στη Λήμνο, με βάση και την εξέλιξη του παιχνιδιού είναι ανάλογο της ταλαιπωρίας των Λημνιών για τη μετάβαση τους στην Αθήνα με το καράβι ενώ θυμίζει σε όλους τους μπασκετόφιλους το αλησμόνητο ταξίδι του Παναθηναϊκού κατά την επιστροφή του από την Κωνσταντινούπολη,

0
Επική νίκη του Ηφαίστου που επικράτησε 67-65 του Λαυρίου με ανεπανάληπτο τρίποντο buzzer beater του Μιχάλη Πελέκανου. Τεράστια ανατροπή των βυσσινί που εκτός του αειθαλή φόργουορντ πρέπει να ανάψουν και μια λαμπάδα στους αντιπάλους για τις χαμένες βολές στο φινάλε.
Sportime

Μπήκε υπνωτισμένος!

Ο αγώνας κόντρα στο Λαύριο δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες για τους παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Για του λόγου το αληθές το Λαύριο επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους (6-21) ύστερα από 5 αγωνιστικά λεπτά. Οι κυανοκίτρινοι έβρισκαν πολύ εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι με τον Ήφαιστο να μην έχει καθόλου καλή αντίδραση στην άμυνα pick n roll.

Το γεγονός αυτό για μια ομάδα σαν τον Ήφαιστο που παίρνει ενέργεια και ψυχολογία από την άμυνα του επέδρασε αρνητικά και στην άλλη μεριά του παρκέ με τους βυσσινί να έχουν μόλις 5/16 εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και με μπροστάρηδες τους Μουράτου και Ντεκόζι (11 και 8 πόντοι στο α’ δεκάλεπτο) ολοκήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +10 (15-25).

Ίδια εικόνα και στο β’ δεκάλεπτο!

Με τους γηπεδούχους να έχουν παραδοθεί πλήρως στις ορέξεις του Λαυρίου ο κόυτς Μανωλόπουλος επιχείχησε να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα με άμυνα ζώνης που δεν όμως δεν είχε ευτυχές αποτέλεσμα. Μπορεί οι βυσσινί να κατάφεραν να περιορίσουν την ορμή του Λαυρίου όμως στην επίθεση συνέχισαν να είναι απελπιστικά άστοχοι. Έχοντας σαν κύριο άξονα το παιχνίδι με πλάτη του Τσαϊρέλη το μόνο που πέτυχε ο Ήφαιστος ήταν να ρίξει την διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφια τιμή (17-25) αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ανέκτησαν διψήφιες διαφορές.

Ο Ήφαιστος με τρίποντο του Πελεκάνου έριξε ξανά τη διαφορά κάτω από τους 10 (24-33 στο 17′) αλλά αυτοί ήταν και οι τελευταίοι πόντοι για την ομάδα της Λήμνου στο δεκάλεπτο. Οι παίχτες της ομάδας της Λήμνου συνέχισαν να επιδίδονται σε διαγωνισμό λαθών και κακών επιλογλών στην επίθεση με τους αντιπάλους του όμως να μην μπορούν να αυξήσουν την διαφορά. Έτσι λοιπόν το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 24-36 που μάλλον κολακευτικό μοιάζει για τον Ήφαιστο βάσει της εικόνας του.

Βελτιώθηκε επιθετικά αλλά δεν ήταν αρκετό!

Τα δύο γρηγορα καλάθια των Σμιθ και Έβανς για το 28-36 στο 21′ δεν βοήθησαν τους βυσσινί να αποκτήσουν ψυχολογία και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Τα παιδαριώδη λάθη συνεχίζονταν με πιο χαρακτηριστικό αυτό του Μολντοβεάνου από την επαναφορά της μπάλας που έδωσε τη δυνατότητα στον Ντιάμ να πετυχει ένα εύκολο κάρφωμα κάνοντας το 28-42 στο 22′. Σα να μην έφτανε αυτό για τον Ήφαιστο η διαφορά για το Λαύριο έφτασε στο +16 (28-44) δύο λεπτά αργότερα καθώς δέχτηκε νέο έυκολο κάρφωμα, αυτή τη φορά από τον Ντεκόζι.

Σε αυτό το σημείο μίλησε ο νεοφερμένος στην ομάδα του Ηφαίστου Έλστον Τέρνερ, θετικός στο ντεμπούτο του στο λημνιακό κοινό, πετύχαινοντας ένα τρίποντο και ένα δίποντο (ύστερα από δικό του κλέψιμο) ρίχνοντας τη διαφορά στους 9 (33-44 στο 26′). Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τις απαντήσεις και με τρίποντο του Άουτλο έδωσαν τέλος στο μίνι σερί των βυσσινί. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο με γκολ φάουλ του Μουρτου (39-47 στο 29′) αλλά πάλι ο Άουτλο με τρίποντο μαχαιριά με τη λήξη του δεκαλέπτου έστειλε τη διαφορά πάνω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (41-52).

Ονειρικό φινάλε δια χειρός Πελεκάνου!

Η τελευταία περίοδος άρχισε πάλι με τον Ήφαιστο να πετυχαίνει ένα μικρό 4-0 σερί αλλά αυτή τη φορά οι παίχτες του κόουτς Μανωλόπουλου έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα και σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά. Ο αγώνας λοιπόν έφτασε στον πόντο με τρίποντο του Πελεκάνου στο (56-57 στο 36′) με τον φόργουορντ του Ηφαίστου να κρατάει το καλύτερο για το τέλος. Οι παίχτες του κόουτς Σερελή έδειχναν εκτός τόπου χρόνου και χωρίς να έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση έμειναν άποντοι για μεγάλη διάρκεια στο τελευταίο δεκάλεπτο. Την νευρικότητα του Λαυρίου δεν την αξιοποίησαν οι βυσσινί καθώς και αυτοί με τη σειρά τους έχασαν αρκετά σουτ για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Sdna

Η εξέλιξη του αγώνα δύσκολα προμήνυε το τι θα ακολοθούσε πολλώ δε μάλλον όταν ο Άλμαν με γκολ φάουλ έκανε το 56-62 με λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν. Ο ίδιος παίχτης μάλιστα με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 60-64 στα 47 δευτερόλεπτα πρίν το τέλος δίνοντας «παράσταση νίκης» στην ομάδα του. Ο χρόνος βέβαια που απέμενε είναι αιωνιότητα στο μπάσκετ και πολλά μπορούν να συμβούν ειδικά αν αναλογιστέι κανείς ότι ο αγώνας οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των βολών.

Ο Ήφαιστος δεν έλεγε με τίποτα να παραδοθεί και μείωσε στο πόντο με 2/2 βόλες του Σμιθ στα 8 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια έστειλαν του παίχτες του Λαυρίου στη γραμμή των βολών. Ο Ντεκόζι αστόχησε και στις 2 βολές ο Τέρνερ βρήκε τον αμαρκάριστο Πελεκάνο στην γώνια και ο τελευταίος πέτυχε το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του με τον κόσμο στις κερκίδες του «Νίκος Σαμαρας» εκστασιασμένο από το φινάλε του αγώνα να εισβάλει στο παρκέ και να γίνεται ένα κουβάρι με τους παίχτες.

Πραγματικά είναι στιγμές που μόνο ο αθλητισμός μπορεί να χαρίσει και το φινάλε του σημερινού αγώνα, αποτελεί την καλύτερη διαφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ, τη Λήμνο και το καμάρι της τον Ήφαιστο. Οι βυσσινί έδειξαν για ακόμη ένα ματς θρίλερ, χαρακτήρα, και παρόλο που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, έφεραν το ματς τούμπα. Έπαιξαν με το μυαλό των αντιπάλων τους στέλνοντας τους στη γραμμή των βολών που ήταν άστοχοι και πήραν μια μεγάλη νίκη. Ο Ήφαιστος άλλωστε έχει βρεθεί κατά το παρελθόν σε ανάλογες καταστάσεις(με την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο και με τον ΠΑΟΚ στα περσινά ματς) και έχει ανταπεξέλθει με τον καλύτερο τρόπο γεμίζοντας τον αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Και όπως λένε και στην πατρίδα του μπάσκετ..