Ήφαιστος δύο ταχυτήτων!

0
Με καθυστέρηση ενός ημιχρόνου μπήκε στο παρκέ του ‘Νick Gallis Hall’ ο Ήφαιστος και μοιραία γνώρισε την ήττα με 88-77 από τον ‘Αρη που έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο. Στην έκτη θέση υποχώρησαν πλέον οι βυσσινί (ισόβαθμοι με το Λαύριο) και η προσπάθεια τους για είσοδο στην τετράδα γίνεται ακόμη δυσκολότερη.
Χωρίς αντίκρυσμα η αντεπίθεση διαρκείας της ομάδας της Λήμνου στο δεύτερο ημίχρονο που δεν ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή. Μοναδικοί “διασωθέντες” οι Γκίλμπερτ και Σμιθ με 18 πόντους, μαχητικός ο Χαριτόπουλος,  τραγικός ο Έβανς με μόλις 1/9 δίποντα.
Απών στο α’ δεκάλεπτο!
Δεν χωρά αμφιβολία ότι στο μπάσκετ και γενικότερα στον αθλητισμό οι ομάδες που έχουν κίνητρο παρουσιάζουν μεγαλύτερη μαχητικότητα και διάθεση για τη νίκη. Αν βάλουμε και τον παράγοντα έδρα στην εξίσωση που δίνει έξτρα ώθηση συνήθως βγαίνουν νικητές από τέτοιου είδους “τελικούς” είτε εύκολα είτε δύσκολα. Κάτι ανάλογο συνέβη και στο σημερινό αγώνα του Άρη κόντρα στον ‘Ηφαιστο αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Ο Άρης λοιπόν, όντας ουραγός της βαθμολογίας, απέναντι στον ‘Ηφαιστο έπαιζε την ύπαρξή του και μπήκε στον παρκέ του ‘Νick Gallis Hall’ με το ‘μαχαίρι στα δόντια’ όπως λέγεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Οι κίτρινοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και έκαναν ότι ήθελαν την ομάδα της Λήμνου φτάνοντας στο 13-4 με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε αγωνιστικών λεπτών .
allstarbasket.gr
Στη αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι Θεσσαλονικείς, άλλωστε είναι δεδομένη η δυσκολία τους να προσαρμοστούν στις συνθήκες ενός up tempo αγώνα. Επιπλέον τα δύο γρήγορα φάουλ των Σμιθ και Έβανς που αποτελούν τους βασικούς πυλώνες του παιχνιδιού του Ηφαίστου έκαναν τα πράγματα σαφώς δυσκολότερα για τους βυσσινί. Η είσοδος του second unit δεν βοήθησε ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους, μοναδική εξαίρεση ίσως οι Σταμάτης και Πελεκάνος, με 24-11 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου να μην αποτελεί έκπληξη.
Ο Άρης “πατούσε” καλύτερα στο παρκέ, τα βασικά του γρανάζια όπως οι Ντραγκίτσεβιτς, Μιλόσεβιτς και Μπράουν είχαν ξεκινήσει ζεστοί και τα 7/11 σουτ  έναντι μόλις 4/21 του Ηφαίστου αποτυπώνουν πλήρως την ανωτερότητα των γηπεδούχων.
Συνέχεια στη μετριότητα και double score!
Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το β’ δεκάλεπτο με τον Ήφαιστο μάλιστα να χάνει και το Σταμάτη λόγω τραυματισμού και αν προστεθεί και η απουσία του Μολντοβεάνου οι λύσεις στο στρατόπεδο των βυσσινί είχαν περιορισθεί αισθητά. Το γεγονός αυτό δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο ο ‘Αρης και έφερε τη διαφορά στους 20 (36-16) με τη συμπλήρωση των πρώτων τεσσάρων λεπτών.
Σε γενικές γραμμές η ομάδα της Θεσσαλονίκης επωφελήθηκε και των πολλών λαθών της ομάδας της Λήμνου η οποία στο σημερινό αγώνα δεν είχε σύμμαχό της την πολύ καλή της άμυνα όπως συνέβαινε άλλες φορές.  Αν λοιπόν δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς ένα από τα δυνατά σου σημεία, την άμυνα εν προκειμένω και μέσω αυτής να βρεις και ρυθμό στην επίθεση, τότε φαντάζει απόλυτα φυσιολογική η ‘κατάρρευση’ του Ηφαίστου στο β’ δεκάλεπτο.
Συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν έρμαιο στις ορέξεις των αντιπάλων τους και βρέθηκαν χωρίς να το καταλάβουν στο -24 (40-16) στο 17′ με τίποτα να μην πηγαίνει σωστά για την ομάδα του κόουτς Μανωλόπουλου. Η αντίδραση που όλοι περίμεναν από πλευράς Ηφαίστου δεν ήρθε και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με double score (42-21) υπέρ των γηπεδούχων με τον Ήφαιστο να έχει μόλις 7/33 εντός πεδιάς την ίδια ώρα που οι αντίπαλοί του σούταραν με το διόλου κολακευτικό 13/26 .
Συχνά στο μπάσκετ τέτοιες διαφορές δεν λένε και πολλά καθώς 20 λεπτά στο μπάσκετ φαντάζουν αιωνιότητα αλλά θα έπρεπε να συμβούν πολλά πράγματα στο β’ ημίχρονο για να αντιστρέψουν οι βυσσινί την εις βάρος τους κατάσταση.
fosonline.gr
Σάλπισμα αντεπίθεσης!
Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν φουριόζοι στο παρκέ και να παρουσιάζουν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Οι βυσσινί προέταξαν για μια ακόμη φορά το πιο αποτελεσματικό τους όπλο που είναι η άμυνα και μέσω αυτής να βρίσκουν λύσεις και στην επίθεση. Συγκεκριμένα βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια στο κομμάτι της άμυνας πίεση πάνω στη μπάλα άρχισαν σιγά σιγά να ροκανίζουν την εις βάρος του διαφορά. Σαν αποτέλεσμα με αιχμές του δόρατος τους Σμιθ και Γκίλμπερτ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τρίποντο του δεύτερου σε 55-39 στο 26′.
Στη συνέχεια τη σκυτάλη στον τομέα της επίθεσης πήρε ο Χαριτόπουλος και με δικό του τρίποντο ο Ήφαιστος έριξε μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (55-46 στο 28′). Ο Άρης όμως ήταν δεδομένο ότι θα αντιδράσει αν λάβουμε υπόψη ότι έπαιζε τα ‘ρέστα’ του για την επιβίωση του στην κατηγορία, όπερ και εγένετο. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν λύσεις κυρίως με μακρινά σουτ του Φιτζπάτρικ και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (63-52) έναντι των αντιπάλων τους.
Σε γενικές ο Ήφαιστος με τους 31 πόντους που πέτυχε σε αυτό το δεκάλεπτο και έχοντας περιορίσει τα λάθη του, μόλις 1 σε αυτό το διάστημα, έμοιαζε ικανός για μια μεγάλη ανατροπή. Στον αντίποδα οι παίχτες του κόουτς Καμπερίδη έδειχναν να βρίσκονται τελείως εκτός της ‘comfort zone’ που βρισκόντουσαν στο πρώτο ημίχρονο.
Το έκανε ντέρμπι αλλά λύγισε στο φινάλε!
Η τελευταία και κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με τους βυσσινί να βάζουν δύσκολα στον Άρη και να μειώνουν στους 8  (66-58) με μεγάλο τρίποντο του Σμιθ στο 32′. Ο Αμερικάνος γκαρντ του Ηφαίστου σπατάλησε μάλιστα την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο καθώς το τρίποντο του βρήκε σίδερο στην επόμενη κατοχή του Ηφαίστου.
Σε αυτό το σημείο μίλησε το ταλέντο του Λευτέρη Μποχωρίδη ο οποίος γύρισε το μομέντουμ του αγώνα υπέρ της ομάδας του. Ο αρχηγός του Άρη με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και μια ασίστ βοήθησε τους γηπεδούχος να ξεκολλήσουν στο σκορ και να μπούνε με διαφορά 16 πόντων (74-58) στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα.
newsit.gr
Το μπάσκετ είναι στιγμές και άθλημα ψυχολογίας όπου αρκούν μια δυο φάσεις για να αλλάξει τελείως η ροή του αγώνα. Η αντίδραση του Ηφαίστου ήταν αναποτελεσματική καθώς οι παίχτες του έδειχναν να είναι ‘άδειοι’ και ο μόνος που προσπαθούσε με κάποια τρίποντα να ρίξει την διαφορά ήταν ο μέχρι τότε κακός Τέρνερ αλλά μάλλον ξύπνησε αργά. Οι κίτρινοι διαχειρίστηκαν ιδανικά το τελευταία λεπτά, διατήρησαν διαφορές ασφαλείας και το τελικό 88-77 τους βρίσκει δίκαιους νικητές στην ‘μάχη’ που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Συνοψίζοντας η εικόνα του Ηφαίστου στο μεγαλύτερο μέρος του σημερινό αγώνα θεωρείται κάτι παραπάνω από απογοητευτική. Παρόλα αυτά οι βυσσινί δεν το έβαλαν κάτω και κατά την προσφιλή τους συνήθεια το πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά δεν γίνεται να κυνηγάς συνέχεια το σκορ και να προσπαθείς να ανατρέψεις τόσο μεγάλες διαφορές.
Σχεδόν τίποτα δεν λειτούργησε σωστά σήμερα για τον Ήφαιστο ενώ πολλά από τα βαριά χαρτιά του βρέθηκαν σε πολύ άσχημη μέρα με κυριότερο παράδειγμα αυτό του Έβανς. Έναν Έβανς που μπορούμε να πούμε ότι τον μιμήθηκε ο αντίπαλος ψηλός, Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς ο οποίος με την κλάση του και κυρίως την οξυδέρκεια του πέτυχε double-double (13 πόντοι – 14 ριμπάουντ) και ήταν καταλύτης στη νίκη του Άρη.
Σίγουρα υπάρχουν ελαφρυντικά για τη σημερινή ήττα του Ηφαίστου με το κυριότερο να αποτελεί το γεγονός ότι αντίπαλος είχε το ‘πρέπει’ της νίκης. Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως το ένστικτο της επιβίωσης είναι σαφώς ισχυρότερο από το κίνητρο για την είσοδο στην πεντάδα η την τετράδα του πρωταθλήματος και αποδείχθηκε σήμερα στο παρκέ του ‘Νick Gallis Hall’.