Με το ζόρι η Ηφαιστία, μεγάλη νίκη η ΑΕΛ

Με 1-0 επικράτησε η Ηφαιστία του Φιλοκτήτη ενώ στη Μύρινα η ΑΕΛ επικράτησε του Άρη με 3-0.

0
Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια του Σαββάτου στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Λήμνου με το Φιλοκτήτη να βάζει δύσκολα στην Ηφαιστία στο Κοντοπούλι αφού οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το φτωχό 1-0 ενώ στη Μύρινα η ΑΕΛ άφησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας τον Άρη Μούδρου μετά την ευρεία νίκη με 3-0.

Μαχητικοί οι “κιτρινόμαυροι” στο Κοντοπούλι

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής και με την ήττα του τελικού στην πλάτη, η Ηφαιστία υποδέχθηκε το Φιλοκτήτη με τους βυσσινί να παίρνουν τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης με το φτωχνό 1-0.

Με αρκετές απουσίες αλλά και αλλαγές στη βασική ενδεκάδα παρατάχθηκε η ομάδα του Γαρύφαλλου Μουστάκα  η οποία αν και είχε την κυριαρχία σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δε κατάφερε να είναι αποτελεσματική κάτι το οποίο υποδηλώνει και το τελικό σκορ παρά τις αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Από την άλλη ο Φιλοκτήτης, κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους παραμένοντας μαχητικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία δυσκολεύοντας το έργο των επιθετικών των βυσσινί και με το Λαντούρη να πραγματοποιεί για ακόμη ένα παιχνίδι, πολύ καλή εμφάνιση.

Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Καρβελά στα μισά του πρώτου ημιχρόνου ενώ στην επανάληψη η ομάδα του Κοντοπουλίου έφτασε αρκετές φορές κοντά στο να διευρύνει τη διαφορά με το Φιλοκτήτη να στέκεται τυχερός σε αρκετές των περιπτώσεων.

“Προσπέραση” στη στροφή

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου η ΑΕΛ πήρε μεγάλη νίκη επί του Άρη με 3-0, μια νίκη “γοήτρου” που τη φέρνει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας παρά την ισοβαθμία με την ομάδα του Μούδρου.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της Μύρινας με την ομάδα της ΑΕΛ να μπαίνει πιο δυναμικά στο παιχνίδι βγάζοντας τρεις ευκαιρίες για γκολ με τους φιλοξενούμενους να απειλούν κυρίως με μακρυνά σουτ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν στο 60′ με το Λαγογιάννη ενώ η πίεση προς τα καρέ του Άρη δε σταμάτησε.

Το δεύτερο γκολ για την ομάδα της Μύρινας ήρθε με τον Πουλτουρτζίδη διευρύνοντας τη διαφορά παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. ενώ τον ιδανικό επίλογο για την ομάδα της Μύρινας έγραψε ο Γουρνιάς.