The roof is on fire

Φωτιά έχει πάρει η μάχη για την τετράδα

0
“Φωτιά” έχει πάρει η μάχη για την τετράδα δυο αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας στο Πρωτάθλημα Λήμνου μετά τα σημερινά αποτελέσματα στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Το πρωί στη Μύρινα ο Κάσπακας αναπτέρωσε τις ελπίδες του για την είσοδο του στην τετράδα με τη μεγάλη νίκη επί του Κεραυνού ενώ κι ο ΑΟΜ έχει μπει πλέον δυναμικά στο κυνήγι της τετράδας αφού επικράτησε εύκολα του Θάνους στη Μύρινα. Στην Ατσική ο Ηρακλής αποδείχθηκε εξάσφαιρος απέναντι στην ομάδα του Αγ.Γεωργίου.

Δικαίως «αναπνέει» για τετράδα

Ακέραιες διατήρησε τις ελπίδες του για είσοδο στα πλέι οφ ο Κάσπακας, μετά από τη δίκαιη επικράτησή του με 1-0 στην έδρα του Κεραυνού, σε ένα πολύ δυνατό -όπως αναμενόταν εξαρχής- παιχνίδι στο γήπεδο της Μύρινας.

Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός πως δεν είχαν πολύ ώρα στην κατοχή τους την μπάλα, κατάφεραν σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις στο πρώτο μισάωρο του αγώνα να βρουν χώρους και με σωστές αντεπιθέσεις να φτάσουν απέναντι στον Λάμπρου, αλλά δεν κατάφεραν να τον νικήσουν, πριν το κάνει με δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής ο Ματέο και ανοίξει το σκορ στο 38’.

Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ωστόσο οι προσπάθειές του δεν καρποφόρησαν. Στην επανάληψη είχαμε κυρίως παιχνίδι κέντρου και δυνατών «μονομαχιών», κάτι που το μαρτυρούν και οι δύο αποβολές μέχρι το φινάλε και πιο συγκεκριμένα του Ευσταθίου για τον Κάσπακα και του Μαρσέλη για τον Κεραυνό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων μεν, αλλά και πάλι τον Κάσπακα να είναι πιο απειλητικός στις περισσότερες των περιπτώσεων, φτάνοντας στο πολύτιμο «τρίποντο» που του δίνει βαθμολογικά και ψυχολογικά πια την ελπίδα να μπει στην τετράδα, ενόψει και του πολύ μεγάλου εντός έδρας ντέρμπι με τον Ηρακλή Ατσικής.

Καταιγιστικός για ένα ημίχρονο ο ΑΟΜ

Στη μεσημεριανή αναμέτρηση στο γήπεδο της Μύρινας, ο ΑΟΜ, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο για ένα ημίχρονο επικράτησε άνετα του Θάνους με 4-0 ,παραμένοντας ζωντανός στο κυνήγι για μια θέση στην τετράδα έργο αρκετά δύσκολο βέβαια με βάση το πρόγραμμα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΜ αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και την κατοχή δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο σε ευκαιρίες με το Θάνος να είναι ανταγωνιστιό κατά διαστήματα με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στην επανάληψη και με εμφανή τα σημάδια κούρασης των παικτών του Θάνους, ο ΑΟΜ μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράσταση με ένα πρωταγωνιστή καθώς ήταν καταιγιστικός, ανοίγοντας την άμυνα του Θάνους.

Την αρχή έκανε ο Τζούλιο με σουτ ενώ στη συνέχεια παρέδωσε τη σκυτάλη στον Κατακουζηνό ο οποίος με δυο τέρματα, ανέβασε γρήγορα το δείκτη του σκορ στο 3-0 ενώ τον ιδανικό επίλογο για την ομάδα των Κοτζαμάνογλου-Νταλαμπίρα, έγραψε ο Δημητρίου ο οποίος είχε περάσει αλλαγή.

“Εξάσφαιρος” Ηρακλής

Στο γήπεδο της Ατσικής, η τοπική ομάδα δε δίστασε να πυροβολήσει “κατά ρυπάς” την ομάδα του Αγ.Γεωργίου και με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 6-1 πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς μια αγωνιστική πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Κάσπακα, παιχνίδι που θα επηρεάσει σίγουρα την είσοδο στην τετράδα.

Παίζοντας μεστό ποδόσφαιρο με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά και αρκετές ευκαιρίες, η ομάδα του Ηρακλή, δεν άργησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με σουτ του Φώτη Κρίκη-ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σημειώνοντας χατ τρικ. Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα διέυρυνε τη διαφορά με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός παρέμεινε αρκετά υψηλός για τους γηπεδούχους με τον Αγ.Γεώργιο να μην μπορεί να αντιδράσει στην επέλαση των επιθετικών του Ηρακλή, αρχικά με τον Τερπόφσκι ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το χαμένο πέναλντι του Κουδουνά, ανέστειλε προς στιγμήν το 4-0 κάτι που έγινε λίγα λεπτά αργότερα με τον νεοεισελθή Ανδριώτη. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Φώτης Κρίκης ενώ το 6-0 ο Τερπόφσκι.

Ο Αγ.Γεώργιος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 6-1 με το Μαρκατσέλλη λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού.