Κεραυνός εν αιθρία

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Κεραυνού απέναντι στην Ηφαιστία επικρατώντας με 5-0.

0
Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η αναμέτρηση μεταξύ του Κεραυνού και της Ηφαιστίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Λήμνου με την ομάδα του Αγίου Δημητρίου να φτάνει εύκολα στη νίκη και τους φιλοξενούμενους όμως να καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια.

Σε μια παράσταση με ένα πρωταγωνιστή, η ομάδα του Κεραυνού είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού με την Ηφαιστία όμως, κυρίως με αντεπιθέσεις να προσπαθεί να δημιουργήσει μερικές αξιόλογες ευκαιρίες. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 13′ ο Γιαννακούδης-ίσως ο πολυτιμότερος παίκτης του Κεραυνού-με κεφαλιά.

Ο Κεραυνός συνέχισε να είναι καταιγιστικός με το Μπαξεβάνη όμως να αποσοβεί τον κίνδυνο για την Ηφαιστία σε αρκετές των περιπτώσεων, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Στο 25′ λεπτό αποβλήθηκε ο Σαρρής με απευθείας κόκκινη σε ανατροπή αντίπαλου ποδοσφαιριστή όντας τελευταίος αφήνοντας τον Κεραυνό με δέκα παίκτες.

Το 2-0 για τους γηπεδούχους ήρθε από το Διαματάρη στο 40′ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κωνσταντάρας με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο για την ομάδα του Παλαιολογούδια.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Κεραυνό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια και την Ηφαιστία να προσπαθεί κυρίως με στημένα να απειλήσει την εστία του Δεσπότη.

Η είσοδος του Μοσχούδη στον αγωνιστικό χώρο έδωσε νέα πνοή επιθετικά στον Κεραυνό αφού μόλις στο 47 μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιαννακούδης με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μοσχούδης με σουτ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού συνέχισε να κινείται σε υψηλά επίπεδα με το 5-0 όμως να παραμένει εως το τέλος της αναμέτρησης.

Πολύ καλή η διαιτηία των Σιδηρόπουλου, Λουμπόνια και Λιβανθυνόπουλου.

Στην επόμενη αγωνιστική ο Κεραυνός αντιμετωπίζει τον Κάσπακα στη Μύρινα ενώ η Ηφαιστία την ΑΕΛ στο Κοντοπούλι.