Χ-ιτσκοκικό φινάλε στο Κοντοπούλι.

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Ηφαιστία και ΑΕΛ σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε επεισοδιακά.

0
Επεισοδιακά ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ της Ηφαιστίας και της ΑΕΛ, σε ενα χιτσκοκικό φινάλε, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς της ισοπαλίας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Λήμνου.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιαννακίδη πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με όμορφη κυκλοφορία αλλά χωρίς ιδιαίτερες τελικές προσπάθειες με τους γηπεδούχους όμως να απειλούν περισσότερες φορές την εστία της ΑΕΛ χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα, γεγονός που έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με την ΑΕΛ να διατηρεί την κατοχή και την Ηφαιστία να ψάχνει με καλύτερες προϋποθέσεις το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα, κάτι που ήρθε από τον Ηλιγάκη ύστερα από ασίστ του Μπούμπουρα από εκτέλεση φάουλ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Κοντοπουλίου θα έφευγε με το τρίποντο της νίκης, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος υπέδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Αγέρα με το Δομανόλδο να είναι εύστοχος, φέρνοντας το ματς στα ίσια και τον Αγέρα να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να αποβάλλεται από το παιχνίδι.

Παρά το σοκ της ισοφάρισης, η Ηφαιστία έφτασε στο 2-1 με το Διακογιάννη, με τον επόπτη όμως να σηκώνει τη σημαία για οφσαιντ, γεγονός που πυροδότησε μεγαλύτερη ένταση.

Με το σφύριγμα της λήξης η ένταση συνεχίστηκε έξω από τα αποδυτήρια των διαιτητών με παράγοντες και ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου ομάδας να στρέφονται λεκτικά εναντίον των διατητών και του παρατηρητή αγώνα, με τον τελευταίο όμως να απαντά στον ίδιο τόνο ενώ την ίδια στιγμή προκλήθηκε ένταση και μεταξύ ποδοσφαιριστών της Ηφαιστίας με τους ψυχραιμότερους όμως να επικρατούν.

Την επόμενη αγωνιστηκή η Ηφαιστία αντιμετωπίζει τον Κάσπακα στη Μύρινα ενώ η ΑΕΛ τον Ηρακλή Ατσικής.