“Σκούπισε κι έφυγε” ο Μαρουκάκης στην εκτός έδρας νίκη της Καλλιθέας

Πετυχαίνοντας δυο τέρματα, ο Λημνιός επιθετικός συνέβαλε καθοριστικά στην εκτός έδρας νίκη της Καλλιθέας επί του Ασπρόπυργου.

0

Την πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, πέτυχε η ομάδα της Καλλιθέας, με βασικό πρωταγωνιστή το Λημνιό επιθετικό Ματθαίο Μαρουκάκη ο οποίος πετυχαίνοντας δυο τέρματα αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα στην αναμέτρηση με τον Ασπρόπυργο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 0-3.

Μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα της Καλλιθέας η οποία φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του Νοτίου Ομίλου της Football League έχοντας συγκεντρώσει πέντε βαθμούς στα πρώτα τρία χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα ο Μαρουκάκης με δυο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αλλά και στο 61ο λεπτό συνέβαλε καθοριστικά στην άνετη επικράτηση της Καλλιθέας ενώ ο Ματθαίος με τα δυο τέρματα, βρίσκεται πρώτος στη λίστα των σκόρερ του Νοτίου Ομίλου.

Φωτο αρχείου

Έφτασε τα 85 γκολ σε επαγγελματικές κατηγορίες

Ο πρώην παίκτης της Παναχαϊκής, Ματθαίος Μαρουκάκης σκόραρε σε επαγγελματικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Καλλιθέας για πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια. Ο Μαρουκάκης έφτασε τα 40 γκολ με τη φανέλα της Καλλιθέας ενώ συνολικά έχει πετύχει 85 γκολ σε επαγγελματικό επίπεδο με τις συμμετοχές του να ξεπερνούν τις 300 στις Εθνικές κατηγορίες.