Ολοκληρώθηκε η Α’ φάση του Κυπέλλου Λήμνου.

Ηρακλης, Φιλοκτήτης Κεραυνός και Κάσπακας, στα ημιτελικά του θεσμού.

0

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τα σωματεία της Λήμνου μετά από δύο σχεδόν χρόνια ποδοσφαιρικής απραξίας γεγονός που μόνο χαρά μπορεί να προσφέρει στο φίλαθλο κοινό, αφού τα Σαββατοκύριακα αποκτούν ξανά νόημα. Ας ελπίσουμε η σεζόν να ολοκληρωθεί κανονικά χωρίς απώλειες αλλά και χωρίς παρατράγουδα μιας και τα μέτρα ασφαλείας απέναντι στον Covid, επηρεάζουν άμεσα όλο το αθλητικό και ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι.

Με τους αγώνες της Κυριακής μεταξύ του Κεραυνού και των Αργοναυτών αλλά και εκείνο μεταξύ Άρη και Κάσπακα, ολοκληρώθηκε η Α’ φάση του Κυπέλλου Λήμνου με τα αποτελέσματα να διαμορφώνονται υπερ των φαβορί.

Κεραυνός για ένα ημίχρονο

Στο γήπεδο της Μύρινας, σήμερα Κυριακή, διεξήχθη ο πιο σημαντικός αγώνας της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Λήμνου, μεταξύ του Κεραυνού  και των Αργοναυτών με την ομάδα του Αγίου Δημητρίου να φτάνει σε μια εύκολη σχετικά επικράτηση με 3-1, δικαιολογώντας πλήρως τον τίτλο του φαβορί.

Η ομάδα του Χρήστου Παλαιολογούδια-ο οποίος απουσίαζε και χρέη προπονητή εκτελούσε ο Μιχάκης-μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με κορυφαίους τον Τσιαρή και το Τζανετέλλη δε δυσκολεύτηκε να καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο κιόλας το παιχνίδι μετατρέποντας το σε παράσταση με ένα πρωταγωνιστή.

Την αρχή για την ομάδα του Κεραυνού την έκανε ο Γκαλιούρης με σουτ ενώ λίγα λεπτά αργότερα σειρά είχε ο Μαυροειδής βάζοντας ισχυρές βάσεις για τη νίκη. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Ευαγγελιδάκης λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου καθαρίζοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση. Το χαμένο πέναλντι του Τσιαρή-ο οποίος δικαίως θεωρείται mvp-στέρησε τη δυνατότητα στον Κεραυνό να ανοίξει κι άλλο το σκορ.

Το πρώτο γκολ του Κεραυνού με το Δημήτρη Γκαλιούρη

Από την άλλη, η ομάδα του Άγγελου Κελάρη, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας κατά διαστήματα χωρίς όμως να καταφέρνει να το μετσουσιώσει σε κάποιο τέρμα, με εξαίρεση το γκολ του Γεωργίου, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου που έδειξε να ξαναβάζει την ομάδα της Μύρινας στο παιχνίδι με τον Κεραυνό όμως να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια.

Εξαιρετική η διαιτησία στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Άνετη πρόκριση για τον Κάσπακα

Στο γήπεδο του Κοντοπουλιου διεξήχθη το δεύτερο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου μεταξύ του Άρη Μούδρου και του Κάσπακα.

Σ ένα ματς με αρκετό άνεμο, ο Κάσπακας μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς και στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα άνοιξε το σκορ μετά από όμορφη συνεργασία απ’ τα αριστερά και εξίσου εξαιρετικό τελείωμα απο τον Ορέστη κανταρα. Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και λίγο αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπαλατσιος με δυνατή κεφαλιά κάνει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.. Ο Κάσπακας συνέχισε την πίεση του και στο 32ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Κανταρά να χτυπά ξανά με υπέροχο σουτ έξω απ’ την περιοχή και ουσιαστικά να τελειώνει την υπόθεση πρόκριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να πιέσει τον Κάσπακα με αποτέλεσμα να γίνει αρκετά απειλητικός σε ορισμένες περιπτώσεις για την εστία των φιλοξενούμενων. Μια πίεση που καρποφόρησε στο 72ο λεπτό όπου μετά από ασυνεννοησία των αμυντικών του Κάσπακα ο Τζιβάκης πλασαρε σωστά μειώνοντας σε 3-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο 20 λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν δίχως όμως κάποιο αποτέλεσμα με τον Κάσπακα να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ απ’ το πρώτο ημίχρονο και να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Στο ρελαντί ο Ηρακλής

Φώτο: Θύμιος Παλάντζας

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του Κυπέλλου το Σάββατο, η ομάδα του Ηρακλή έκανε επίδειξη δύναμης στην ΑΕΛ επικρατώντας με 9-0 δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις της απέναντι σε ένα αντίπαλο που δε μπόρεσε σε καμία των περιπτώσεων να σταθεί εμπόδιο στην επέλαση των παικτών της ομάδας της Ατσικής.

Ο Ηρακλής είχε και τις ευκαιρίες και τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη χρονική διάρκεια φτάνοντας πολύ εύκολα στο γκολ κάτι που αποτυπώθηκε και στη συνολική εικόνα του παιχνιδιού αλλά και στο τελικό σκορ.

Χατ τρικ πέτυχε ο Κουδουνάς ενώ από δυο τέρματα πέτυχαν οι Κρίκης Βασίλης και Ανδριώτης Αντώνης ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Κρίκης Φώτης και Κατακουζηνός Χρύσανθος.

Στα πέναλντι ο Φιλοκτήτης την Ηφαιστία

Στη διαδικασία των πέναλντι κρίθηκε η αναμέτρηση του Σαββάτου μεταξύ του Φιλοκτήτη και της Ηφαιστίας στο γήπεδο του Κοντιά με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το εισιτήριο της πρόκρισης για τη φάση των ημιτελικών σε ένα παιχνίδι που κράτησε την αγωνία του φίλαθλου κοινού στα ύψη εως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Σε ενα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο ισάξιες αγωνιστικά ομάδες, η Ηφαιστία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τον Πλαφά, σκορ με το οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες όμως να δημιουργούν αρκετές καλές ευκαιρίες για γκολ.

Το γκολ της ισοφάρισης για το Φιλοκτήτη ήρθε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με το Τζιοβάκη σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος ενώ θα μπορούσε να έχει ανοίξει κι άλλο αφού οι δυο ομάδες έφταναν εύκολα στην περιοχή της αντίπαλης ομάδας.

Όμορφο θέαμα που αντάμοιψε πλήρως όσους βρέθηκαν στο Δημοτικό Γήπεδο Κοντιά.