Σάββατο των “διπλών”

Ηρακλής και Αργοναύτες οι κερδισμένοι του Σαββάτου.

0

Ολοκληρώθηκαν οι Σαββατιάτικοι αγώνες για την 1η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Λήμνου με τα φαβορί των αναμετρήσεων να φεύγουν εύκολα με το τρίποντο της νίκης, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για το Πρωτάθλημα Λήμνου.

Πιο συγκεκριμένα στο γήπεδο της Μύρινας, οι Αργοναύτες επικράτησαν με 0-4 της ΑΕΛ ενώ στον Κοντιά, ο Ηρακλής Ατσικής δε δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στο Φιλοκτήτη, επικρατώντας με το ευρύ 0-7.

Φώτο: Παναγιώτης Κατακουζηνός

Στο γήπεδο της Μύρινας άνοιξε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με το τοπικό ντέρμπι, το οποίο ήταν μόνο στα χαρτιά, μεταξύ της ΑΕΛ και των Αργοναυτών. Η ομάδα των  Κελάρη-Γιαννακίδη, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό μετά από αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ, άνοιξε το σκορ, μετά από όμορφο πλασέ απ’ την μικρή περιοχή του Θανάση Κατακουζηνού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημίχρονου χωρίς όμως να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες πέρα από το δοκάρι του Αμπελώμου, μετά από πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ.

Στην ανάπαυλα οι Αργοναύτες μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη κάτι που αποτυπώθηκε στο 57ο λεπτό όπου μετά από ωραίο γύρισμα του Βλασταρά από δεξιά, ο Λαγογιάννης βρήκε δίχτυα τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε ο αγώνας με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι στο 69ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργίου με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να αποκρούει το πέναλτι αλλά να δέχεται το γκολ στην επαναφορά από τον Μπαλτατζή. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Αργοναύτες να βρίσκουν και τέταρτο γκολ με κοντινό πλασέ του Τζούλιο έπειτα από γύρισμα του Βλασταρά και πάλι από τα δεξιά.

Ο αγώνας τελείωσε με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν τα χέρια.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία.

Καταιγιστικός Ηρακλής

Με την αναμέτρηση μεταξύ του Φιλοκτήτη Κοντιά και του Ηρακλή Ατσικής, με τους φιλοξενούμενους να μη χαρίζονται φτάνοντας σε μια ευρεία νίκη, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββάτου στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής.

Με ένα πιο δυνατό και αξιόπιστο ρόστερ εμφανίστηκε η ομάδα του Γιάννη Μοσχούδη σε σχέση με το παιχνίδι του κυπέλλου, κάτι που αποτυπώθηκε έντονα στο πρώτο ημίχρονο-όσο βαστούσαν τα κουράγια-με σχετικά καλή ανασταλτική λειτουργία αλλά και αντεπιθέσεις χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Ο Ηρακλής παρότι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του παιχνιδιού, στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός σε αντίθεση με το δεύτερο που βομβάρδισε κυριολεκτικά με ευκαιρίες την εστία του Φιλοκτήτη.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 25ο λεπτό με σουτ του Λάμπρου Κουδουνά ο οποίος σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα του αλλά και τη διαφορά λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας προβάδισμα ασφαλείας.

Η κεφαλιά του Ζαγούδη και το γκολ του Ηρακλή

Στην επανάληψη ο Ηρακλής ήταν καταιγιστικός, με σωρεία ευκαιριών, κλείνοντας ουσιαστικά την ομάδα του Φιλοκτήτη στο μισό γήπεδο. Στο 53′ ο Ζαγούδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-3 ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο νεοεισελθής Ταμβάκης με σουτ, ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Τη σκυτάλη έπειτα την ανέλαβε ο Φώτης Κρίκης ο οποίος με σουτ στο 69′ διαμόρφωσε το 0-5 για να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά ο Ανδρειώτης, πέντε λεπτά αργότερα με πολύ όμορφο σουτ. Το τελικό 0-7 είχε την υπογραφή του Δημήτρη Κρίκη ο οποίος με σουτ έκλεισε ιδανικά το πρώτο παιχνίδι για τη νέα σεζόν.