Χωρίς εκπλήξεις η 1η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Λήμνου.

Κεραυνός και Κάσπακας οι κερδισμένοι της Κυριακής

0

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Λήμνου με τις αναμετρήσεις της Κυριακής, όπου Κεραυνός και Κάσπακας δε δυσκολεύτηκαν απέναντι σε Άρη και Ηφαιστία αντίστοιχα, ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Άνετη επικράτηση χωρίς να εντπωσιάσει

Το πρωί της Κυριακής, στο γήπεδο του Κοντοπουλίου, η τοπική ομάδα, υποδέχτηκε τον Κάσπακα σε μια αναμέτρηση που φάνταζε αδιάφορη σε σχέση με τη διαφορά των δυο ομάδων κάτι που διαψεύστηκε κυρίως από την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Στράτου Δαλαβίτσου αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια, βρήκε απέναντι της μια Ηφαιστία η οποία αντιστάθηκε σθεναρά για ένα μισάωρο χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μπαξεβάνη.

Την αρχή για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Άγγελος Χατζηχαραλάμπους με πλασές εντός της μεγάλης περιοχής για να παραδώσει τη σκυτάλη στον Ορέστη Κανταρά ο οποίος με δυο τέρματα στο 36′ και στο 40′ ανέβασε πολύ γρήγορα το δείκτη του σκορ κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο για την ομάδα του Κάσπακα.

Στην επανάληψη η Ηφαιστία με ένα γρήγορο γκολ από τον Τσομπανέλλη στο 55′ ύστερα από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Μπαξεβάνη έδειξε να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι αλλά ο Κανταράς-ο οποίος αν και ξενύχτης πέτυχε χατ τρικ-διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Οι σκόρερ του Κάσπακα

Ξεκίνησε με το δεξί..

Στο γήπεδο της Μύρινας έκλεισε η 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τον Κεραυνό να επικρατεί εύκολα του Άρη Μούδρου με σκορ 4-0.

Στα του παιχνιδιού ο κεραυνός ξεκίνησε πολύ δυνατά και μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ με σουτ του Τζανετέλλη από την μικρή περιοχή. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τον Άρη όμως να στέκεται πολύ καλά αμυντικά και να απομακρύνει την οποία προσπάθεια του κεραυνού να απειλήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έχοντας μείνει από δυνάμεις οπισθοχώρησαν κ άλλο με τον Άγιο Δημήτρη να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμο του και να καθαρίζει το παιχνίδι στο 59 όπου μετά από κόρνερ απ’ τα αριστερά ο Ρουμελιώτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το ομορφότερο γκολ σημειώθηκε στο 69ο λεπτό μετά από υπέροχη προσπάθεια και τελείωμα του Γκαλιουρη γκολ που χειροκροτήθηκε αρκετά από τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 80 με τον Τζόη να σκοράρει με κοντινή προβολή ανοίγοντας λογαριασμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Στραντζαλιδη.