Χ-ορταστικό θέαμα στο “ντέρμπι των αιωνίων”

"Φωτιά" έχει πάρει η μάχη για την πρώτη θέση

1

Με το κρύο να είναι τσουχτερό και το θέαμα να ζεσταίνει την παγωμένη ατμόσφαιρα στα γήπεδα της Λήμνου, ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Λήμνου, με τη μάχη για την κορυφή να έχει πάρει “φωτιά” μεταξύ των τριών πρωτοπόρων.

Στο μεγάλο ντέρμπι,ίσως το καλύτερο παιχνίδι την τελευταία δεκαετία,Ηρακλής και Κεραυνός αναδείχθηκαν ισόπαλες με το εκλπηκτικό 4-4, σε ένα παιχνίδι που αποζημίωσε στο έπακρο όσους και όσες βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου της Ατσικής.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισε το μεγάλο διπλό του Άρη Μούδρου απέναντι στους Αργοναύτες αλλά και η ισοπαλία με το ευρύ 4-4 μεταξύ της ΑΕΛ και της Ηφαιστίας.

Εύκολο απόγευμα είχε ο πρωτοπόρος Κάσπακας απέναντι στο Φιλοκτήτη.

Ξε-Χ-είλισε απο γκολ και θέαμα το μεγάλο ντέρμπι

Σε ένα από τα ομορφότερα ντέρμπι στη σύγχρονη ιστορία του Λημνιακού ποδοσφαίρου, ανάμεσα σε πολύ δυνατούς αντιπάλους, Ηρακλής και Κεραυνός αναδείχθηκαν ισόπαλες με το εκπληκτικό 4-4, σε ένα παιχνίδι που κράτησε την αγωνία του φίλαθλου κοινού μέχρι το τελευταίο λεπτό, αποζημιώνοντας ακόμα και τον πιο δύσπιστο.

Ένα πρώτο ημίχρονο μοιρασμένο σε ευκαιρίες, με τις δυο ομάδες να παίζουν ανοιχτό ποδόσφαιρο, η ομάδα του Κώστα Ψυρούκη βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με γκολ του Φώτη Κρίκη με την απάντηση του Κεραυνού να είναι άμεση με το Τζανετέλλη-ενός από τους καλύτερους του Κεραυνού-να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Πριν προλάβουν να καταλαγιάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Σούλη Μπακίτα, ο Δημοσθένης Μανουσάκης με σουτ έβαλε ξανά την ομάδα του Ηρακλή μπροστά στο σκορ, σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Κεραυνού από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου αγωνίστηκε με δέκα παίχτες καθώς ο Γκαλιούρης δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα γεγονός που δημιούργησε προβλήματα στους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε αρκετά υψηλός με τον Ηρακλή να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και μια μικρή υπεροχή όσον αφορά τις ευκαιρίες για γκολ με τον Κεραυνό όμως να απαντάει γρήγορα ύστερα από πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Τσιαρή, ο οποίος ξαναέφερε το παιχνίδι στα ίσια για τον Κεραυνό.

Λίγα λεπτά αργότερα, σε μια επέλαση του Φώτη Κρίκη από τα δεξιά και κάθετη στο χώρο του πέναλντι, ο Μανουσάκης, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε το 3-2 για την ομάδα του Ηρακλή με τα αντανακλαστικά του Κεραυνού να είναι άμεσα αφού ο νεοεισελθής Τζώης με σουτ διαμόρφωσε το 3-3.

Ο Ηρακλής συνέχιζε να πιέζει την εστία των φιλοξενούμενων, κάτι που απέδωσε καρπούς αφού ο νεοισελθής στον αγωνιστικό χώρο, Λάμπρος Κουδουνάς, με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, έβαλε για τέταρτη φορά μπροστά στο σκορ τον Ηρακλή, διαμορφώνοντας το 4-3.

Κι εκεί που έδειχναν όλα ότι η ομάδα της Ατσικής θα έφευγε με το τρίποντο, ο Καραμόσχος-ο οποίος επέστρεψε μετά από χρόνια στον Κεραυνό-είχε άλλη γνώμη αφού με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-4.

Με βάση τη συνολική εικόνα ήταν απολύτως δίκαιο το αποτέλεσμα-το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες-ενώ το θέαμα που προσέφεραν οι δυο ομάδες θα αργήσουμε να το ξαναδούμε στα λημνιακά γήπεδα.

Πολύ καλή η διαιτησία φάνηκε αντάξια ενός τέτοιου ντέρμπι.

Μόνος πρώτος πριν το ντέρμπι

Στο γήπεδο του Κοντιά η ομώνυμη ομάδα, υποδεχόταν τον Κάσπακα με τους γηπεδούχους να θέλουν να παρουσιάσουν μια πειστική εμφάνιση αποκομίζοντας όσα περισσότερα μπορούν και τους φιλοξενούμενους να θέλουν να πάρουν ένα άνετο τρίποντο πριν το ντέρμπι με την Ατσική την επόμενη εβδομάδα.

Στα του ματς το πρώτο ημίωρο του ημιχρόνου ήταν κακό με τον Φιλοκτήτη να στέκεται πολύ καλά στο γήπεδο και τον Κάσπακα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να είναι αρκετά φλύαρος στην τελική προσπάθεια. Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και βρήκαν δύο γρήγορα γκολ αρχικά με τον Σπανό με κοντινή κεφαλιά μετά από πολύ όμορφη σέντρα του Μπουρδου απ’ τα αριστερά και λίγα λεπτά αργότερα με τον Ανδρειωτη με σουτ έξω απ’ την περιοχή. 0-2 σκορ το οποίο ήταν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μοσχουδη έψαξε να βρει το γκολ που θα τον ξαναεβαζαν στο παιχνίδι αρχικά με τον Κληρονόμο σουτ του οποίου αποκρούστηκε από τον Καραγιάννη και στην συνέχεια μετά από στημένη φάση όπου σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Απ’ την άλλη ο Κάσπακας ανέβασε την απόδοσή του και βρήκε και τρίτο τέρμα αφού μετά από σέντρα από τα δεξιά και λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων ο Βέης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία κάνοντας το 0-3. Ο Στράτος Δαλαβιτσος προχώρησε σε αρκετές αλλαγές φρεσκαροντας την ομάδα με νέα πρόσωπα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αυτό που θέλουν και τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν θετικό πρόσωπο.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Κοσετζιδη

Μειώνει τη ψαλίδα ο Άρης

Στην έκπληξη της αγωνιστικής, η ομάδα του Μούδρου πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη, επικράτησε με 1-2 των Αργοναυτών στο γήπεδο της Μύρινας, μειώνοντας τη διαφορά από την πέμπτη θέση, στόχος που ακόμα και τώρα φαίνεται αρκετά δύσκολος.

Με το κρύο να είναι τσουχτερό, οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων φρόντισαν από νωρίς να ζεστάνουν υο ενδιαφέρον αφού το παιχνίδι πήρε πολύ νωρίς φωτιά αφού στο 22′ και ύστερα από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Κατακουζηνός με πλασέ διαμόρφωσε το 1-0 για τους Αργοναύτες. Η ομάδα του Άρη είχε τη δυναντότητα να φέρει στο ματς στα ίσια αλλά ο Βαρελτζής αστόχησε στο πέναλντι.

Λίγα λεπτά αργότερα όμως, ύστερα από ασίστ του Βαρελτζή-κι ενώ ο Άρης αγωνιζόταν με εννιά παίκτες εκείνη τη στιγμη΄-ο Βότσης με μακρινό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για τον Άρη. σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι Αργοναύτες ανέβασαν το ρυθμό του παιχνιδιού, δημιουργώντας μερικές ευκαιρίες χωρίς όμως να μετουσιωθεί σε κάποιο γκολ κάτι που έκανε για τον Άρη, ο Αγιοστρατίτητης με απευθείας εκτέλεση φαουλ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Άρης βρήκε τον τρόπο να κρατήσει ανέπαφη την εστία φτάνοντας σε ένα μεγάλο διπλο.

Χωρίς προβλήματα η διατησία.

Χ-ωρίς νικητή με πολλά γκολ και πλούσιο θέαμα

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική, ΑΕΛ και Ηφαιστία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 4-4, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε κυρίως τα τελευταία είκοσι λεπτά αφού η ΑΕΛ έκανε το ακατόρθωτο, να ανατρέψει το εις βάρος της 0-3 χωρίς όμως να καταφέρνει να κερδίσει το τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Ηλιγάκη είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια, ασκώντας πίεση στα καρέ της ΑΕΛ η οποία  μετουσιώθηκε και σε γκολ αρχικά με τον Τσομπανέλλη και στη συνέχεια με το Μπούμπορα παίρνοντας διαφορά ασφαλείας με την ΑΕΛ να δέιχνει αδύναμη να αντιδράσει.

Στην επανάληψη, η διαφορά για την Ηφαιστία διευρύνθηκε κι άλλο αυτή τη φορά με τον Καραμόσχο ο οποίος διαμόρφωσε το 0-3. Κι ενώ όλα έδειναν ότι η Ηφαιστία θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς, ο προπονητής προχώρησε αε αρκετές εσωτερικές αλλαγές, γεγονός που επηρέασε και τη μετέπειτα πορεία του παιχνιδιού, εκ του αποτελέσματος.

Με τον πρώην παιχτη της Ηφαιστίας, Αργύρη Λεγάτο, ύστερα από κλέψιμο και σουτ έξω από την περιοχή, η ΑΕΛ έδειξε να αντιδράει και να ξαναμπαίνει δειλά δειλά στο παιχνίδι. Από το σημείο εκείνο και μετά η ΑΕΛ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και παρουσιάζοντας ένα πολύ ελπιδοφόρο αγωνιστικό πρόσωπο. το 2-3 δεν άργησε να γίνει, ύστερα από απευθείας εκτέλεση φαουλ του Μαρσέλη ενώ λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και η ισοφάριση με το Σκρέκα.

Το σοκ ήταν μεγάλο για τους παίχτες της Ηφαιστίας, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Πολτουρτζίδης, ο οποίος με το γκολ που πέτυχε διαμόρφωσε το 4-3, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Στο τέλος ύστερα από λάθος διώξιμο των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ, ο Κάβουρας με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-4.

Πολύ όμορφο θέαμα από τους νεαρούς ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.