Με αέρα πρωταθλητή ο Ηρακλής στο μεγάλο ντέρμπι

Κυρίαρχος ο Ηρακλής στο ντέρμπι, σώμα με σώμα η μάχη για το φετινό πρωταθλητή.

0

Στην πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, οδήγησε τον Κάσπακα, ο Ηρακλής Ατσικής, μετά το μεγάλο διπλο μέσα στη Μύρινα με 0-2, μια νίκη η οποία βάζει ξανά την ομάδα της Ατσικής, επί ίσοις όροις, στη διεκδίκηση του φετινού πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη, ο Ηρακλής πλησίασε τον Κάσπακα στον έναν βαθμό, εν αναμονή και της αυριανής αναμέτρησης του Κεραυνού με την Ηφαιστία, η οποία θα προκαλέσει βαθμολογικές ανακατατάξεις, με τη μάχη για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή να παραμένει ολοζώντανη και για τους τρεις πρωτοπόρους.

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, ο Άρης Μούδρου, με το επιβλητικό 7-1 επί της ΑΕΛ, μπορεί να ελπίζει ακόμα και στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης, στόχος ο οποίος πριν μερικές βδομάδες φάνταζε ουτοπικός.

Τίμησε τη φανέλα ο Ηρακλής

Αν βγήκε κάποιος κερδισμένος από τη διακοπή, αυτός δεν είναι άλλος από τον Ηρακλή ο οποίος στα τελευταία παιχνίδια-και με τις καθοριστικές μεταγραφικές ενισχύσεις-δείχνει ένα διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο, τιμώντας στο έπακρο τη βαριά φανέλα αλλά και ιστορία του συλλόγου. Αρχής γενομένης από το συναρπαστικό ντέρμπι με τον Κεραυνό την προηγούμενη εβδομάδα, η ομάδα της Ατσικής, περπάτησε σχετικά άνετα στο μονόδρομο της σημερινής νίκης απέναντι σε ένα ανταγωνιστικό αλλά και ελπιδοφόρο Κάσπακα.

Ένα είναι το σίγουρο, ότι το φετινό πρωτάθλημα αποκτάει μια άγρια ομορφιά όσο πλησιάζει προς το τέλος με τη μάχη για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή να κρίνεται κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Ηρακλή έκανε από τα πρώτα λεπτά αισθητή την παρουσία της, έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ με πιο χαρακτηριστική εκείνη του Τσαλίκη ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής και σε κενή εστία, έστειλε τη μπάλα για εξακρίβωση στοιχείων.

Από την άλλη ο Κάσπακας, δείχνοντας καλή ανασταλτική λειτουργία, χάνοντας όμως τη μάχη του κέντρου, προσπάθησε κυρίως με τους Γεωργαντή και Κανταρά να βρουν το γκολ, χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Το 0-1 για τον Ηρακλή, ήρθε από το Δημοσθένη Μανουσάκη, λίγα λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με σουτ εντός της μεγάλης περιοχής, ένα γκολ που αποτυπώνει και τη συνολική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ανέβηκε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την πίεση τους, δημιουργώντας σε πολλές των περιπτώσεων ευκαιρία για γκολ, με πιο χαρακτηριστική την κεφαλιά του Κανταρά η οποία βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Ράπτη.

Η ομάδα του Ηρακλή από την άλλη, συνεχίζοντας στον ίδιο υψηλό ρυθμό, έγινε σε αρκετές των περιπτώσεων απειλητική κάτι που αποτυπώθηκε και στο 0-2, όπου ο Τσαλίκης με ψιλοκρεμαστό πλασέ καθάρισε την υπόθεση νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Μετά το 0-2 το παιχνίδι έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Ηρακλής πλέον είχε πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής, από τον μέχρι πρότινος, πρωτοπόρο Κάσπακα με τη συνέχεια να φαντάζει συναρπαστική.

Απολύτως δίκαιη η επικράτηση του Ηρακλή με βάση τη συνολική εικόνα

Αρκετά καλή η διαιτησία Κοσσετσίδη-Λουμπόνια-Γλίντζου και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Εφτάσφαιρος Άρης

Στην τέταρτη σερί νίκη έφτασε η ομάδα του Άρη, η οποία έχει ρίξει άγκυρα στην πέμπτη θέση αλλά διεκδικεί με αξιώσεις ακόμα και την τέταρτη θέση, μετά την ευρεία επικράτηση επί της ΑΕΛ με 7-1 στο γήπεδο του Κοντοπουλίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι κιτρινόμαυροι, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και από τα πρώτα λεπτά κατάφεραν να κερδίσουν προβάδισμα ασφαλείας, αρχικά με το Τζίρτη με σουτ και στη συνέχεια με τον Μαυρολάμπαδο, με την ΑΕΛ να δέιχνει αδύναμει να προβάλλει κάποια αντίδραση,

Η διαφορά δεν άργησε να δευρυνθεί αφού ο Τζίρτης με σου διαμόρφωσε το 3-0 στο 48ο λεπτό.

Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 56′ ε σουτ του Αποστόλη Κουτσογιάννη ενώ στη συνέχεια ο Άρης συνέχισε να πετυχαίνει το ένα γκολ μετά το άλλο.

Ο Καρανδρέας με πέναλντι έκανε το 4-1 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Βαρελτζής ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 5-1 ενώ στο 80′ ο Τζίρτης πετυχαίνοντας χατ τρικ, διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά για να παραδόσει τη σκυτάλη στον Αλεξάνδρου ο οποίος με σουτ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Μούδρου.