Έπιασε κορυφή ο Κεραυνός

Εύκολο απόγευμα για Κεραυνό και Αργοναύτες

0

Στην πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας φιγουράρει η ομάδα του Κεραυνού, μετά την άνετη επικράτηση επί της Ηφαιστίας σήμερα το απόγευμα, στον απόηχο του δευτέρου γύρου του Πρωταθλήματος Λήμνου, με την αγωνία αλλά και το ενδιαφέρον που παραμένει αμείωτο να στρέφονται πλεόν στον τρίτο και τελικό γύρο για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή.

Στο άλλο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική, οι Αργοναύτες δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στο Φιλοκτήτη φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση και διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας των τεσσάρων βαθμών από τον Άρη Μούδρου.

Χωρίς το Γιάννη Μοσχούδη ο Φιλοκτήτης

Μια είδηση που σημάδεψε τη σημερινή αναμέτρηση αφού ο Γιάννης Μοσχούδης αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο του Φιλοκτήτη Κοντιά, μια απόφαση που ελήφθη από κοινού, διοίκησης και προπονητή και επισφραγίστηκε με τη σημερινή εμφάνιση, η οποία ήταν κι η τελευταία για τον έμπειρο προπονητή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα των Αργοναυτών είχε τπν απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού καθ’όλη τη διάρκεια με αρκετά γκολ και ακόμα περισσότερες ευκαιρίες με το Φιλοκτήτη να δείχνει αδύναμος να προβάλλει κάποιου είδους αντίσταση παρά το γεγονός ότι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν ισόπαλο 1-1.

Η ομάδα των Κελάρη-Γιαννακίδη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο πρώτο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με σουτ του Θωμαϊδη, ενώ οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη έχοντας ταυτόχρονα τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Από την άλλη ο Φιλοκτήτης κατάφερε στο 20′ λεπτό μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα των Αργοναυτών δεν άργησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ αφού ο Λαγογιάννης στο 47 έκανε το 1-2 ενώ η διαφορά διερύνθηκε ακόμα περισσότερο, λίγα λεπτά αργότερα με γκολ του Τζούλιο. Η πίεση των Αργοναυτών συνεχίστηκε και απέδωσε και καρπούς αφού ο Γκάλιος ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 1-4 με την ομάδα του Φιλοκτήτη να έχει παραδοθεί.

Η απευθείας κόκκινη του Κληρονόμου για επικίνδυνο μαρκάρισμα σε συνδυασμό με τις αρκετές κίτρινες κάρτες για τους ποδοσφαιριστές του Κοτνιά πυροδότησαν ένταση με τους ψυχραιμότερους όμως να επικρατούν.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους Αργοναύτες πέτυχε ο Κατακουζηνός με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 1-5.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία.

Εύκολα μεν χωρίς να εντυπωσιάσει

Στο γήπεδο της Μύρινας ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική με την αναμέτρηση μεταξύ του Κεραυνού και της Ηφαιστίας, ένα παιχνίδι που φέρνει την ομάδα του Αγίου Δημητρίου στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Σούλη Μπακίτα η οποία είχε αρκετές αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού καθ όλη τη διάρκεια αλλά και τις ευκαιρίες για γκολ με την Ηφαιστία όμως να αντιστέκεται σθεναρά στο πρώτο ημίχρονο κρατώντας το μηδέν στην εστία του Ζαχαρόπουλου, ο οποίος για ακόμα ένα παιχνίδι πραγματοποίη πολύ καλή εμφάνιση.

Στην επανάληψη, η αντίσταση της ομάδας του Κοντοπουλίου κάμφθηκε πολύ γρήγορα με το Γκαλιούρη να βρίσκει δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τον Κεραυνό ενώ στη συνέχει τη σκυτάλη ανέλαβε ο Κλάψος ο οποίος με σουτ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα, εκμεταλλεύτηκε απόκρουση του Ζαχαρόπουλο και στην επαναφορά, έσπρωξε την μπάλα προς τα δίχτυα διαμορφώνοντας το 3-0. Το 4-0 πέτυχε ο Τζώης ύτερα από ασιστ του Γκαλιούρη ενώ η συνέχεια απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.