Με νίκες συνέχισαν Ηρακλής και Κάσπακας.

0

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους ο Ηρακλής Ατσικής κι ο Κάσπακας, αφού επικράτησαν του Άρη Μούδρου και της Ηφαιστίας αντίστοιχα, στα σαββατιάτικα παιχνίδια στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Λήμνου.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Ηρακλή, αν και δυσκολεύτηκε στο πρωτο ημίχρονο κατάφερε τελικά να επικρατήσει του Άρη με το ευρύ 0-5 ενώ στο Κοντοπούλι. ο Κάσπακας αν και βρέθηκε να προηγείται με δυο γκολ διαφορά, δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ηφαιστία η οποία κοίταξε στα μ’ατια τους φιλοξενούμενους.

Πεντάστερος Ηρακλής πριν το μεγάλο ντέρμπι

Στο γήπεδο της Ατσικής, η τοπική ομάδα δε δυσκολεύτηκε απέναντι στον Άρη Μούδρου κι έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 0-5, μια αγωνιστική πριν το μεγάλο “ντέρμπι των αιωνίων” με τον Κεραυνό, την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Κώστα Ψυρρούκη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού βγάζοντας αρκετές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρνει να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής ανέβασε στροφές και άνοιξε το σκορ με τον Κουδουνά ενώ τη σκυτάλη ανέλαβε ο Βασίλης Κρίκης ο οποίος ευστόχησε στο πέναλντι, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 2-0. Η συνέχεια του παιχνιδιού ήθελε τον Κανταρά να συμπληρώνει τη λίστα των σκόρερ ενώ μετά ο Φώτης Κρίκης έβαλε με τη σειρά του τη δική του πινελιά στο ματς διερύνοντας κι άλλο τη διαφορά. Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε από τον κεντρικό αμυντικό του Ηρακλή, Χρήστο Τζάτζαλο.

Πιο δύσκολα απ ότι το φανταζόταν

Με τους τρεις βαθμούς στην πλάτη έφυγε ο Κάσπακας από τον Κοντοπούλι, επικρατώντας της Ηφαιστίας με 1-3 σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε πιο δύσκολα απ ότι περίμεναν οι φιλοξενούμενοι, με τους γηπεδούχους  να εμφανίζονται ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτρη διάρκεια του ματς.

Με την Ηφαιστία να έχει αρκετές απουσίες αλλά και τον Κάσπακα να στερείται των υπηρεσιών Σπανού και Γούτου, η ομάδα του Στράτου Δαλαβίτσου, βρήκε δίχτυα πολύ νωρίς στο ματς με το Μελισσό  ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Χατζηχαραλάμπους διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Η αντίδραση τηςομάδας του Κοντοπουλίου ήταν άμεση αφού ο Μαστορόπουλος ευστόχησε στο πέναλντι που κέρδισε η Ηφαιστία ενώ λίγα λεπτά αργότερα έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Ηλιγάκη από τα έντεκα βήματα, απέκρουσε ο Τσιτσινάρης.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τον Κάσπακα να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων με αρκετές ευκαιρίες οι οποίες βρήκαν εμπόδιο στον τερματοφύλακα Λάμπρου ο οποίος έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Το 1-3 διαμόρφωσε ο Μελισσός, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ,  βάζοντας ένα τέλος στις όποιες ελπίδες της Ηφαιστίας για κάτι θετικό από το ματς.