“Κόκκινη” υπεροχή… και τώρα πια μόνος στην κορυφή

0

Με τον Κεραυνό να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης από το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στον Ηρακλή και την Ηφαιστία να σημειώνει ευρεία νίκη επί της ΑΕΛ, ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια του Σαββάτου, παιχνίδια τα οποία προκάλεσαν και βαθμολογικές ανακατατάξεις με την ομάδα του Αγίου Δημητρίου να φιγουράρει μόνη πια, στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Καλύτερος ο Κεραυνός

Στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου είχαμε το πρώτο ντέρμπι αιωνίων μεταξύ Κεραυνού και Ατσικής με τους γηπεδούχους να παίρνουν το τρίποντο με γκολ του Μαρουκακη λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου σε ένα παιχνίδι που παρά το τσουχτερό κρύο η προσέλευση του κόσμου ήταν αρκετά μεγάλη.

Στα του παιχνιδιού το ματς άρχισε με την Ατσική να πιέζει την εστία του Κεραυνού έχοντας σαν κύριους εκφραστές τον Ορέστη Καντάρα και τον Φώτη Κρικη χωρίς ωστόσο οι προσπάθειες τους να έχουν κάποιο αποτέλεσμα. Όσο περνούσε η ώρα ο Κεραυνός έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο ισορροπώντας το παιχνίδι ψάχνοντας να τρυπήσει την άμυνα των φιλοξενούμενων κυρίως απ’ τα πλάγια. Και ενώ έδειχνε ότι το ήμιχρονο θα λήξει ισόπαλο σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Χαματάι με πολύ όμορφη κάθετη, βρίσκει τον Μαρουκακη ο οποίος με πολύ όμορφο πλασέ μέσα απ’ την περιοχή νίκησε τον Ράπτη κάνοντας το 1-0 γκολ το οποίο πανηγυριστηκε έντονα από τον κόσμο στις κερκίδες.

Μετά την ανάπαυλα το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μέτριο, με τον Κεραυνό να διαχειρίζεται το σκορ ψάχνοντας και ένα δεύτερο τέρμα για να τελειώσει το παιχνίδι και τον Ηρακλή να ψάχνει με βεβιασμένες επιλογές το γκολ της ισοφάρισης χωρίς ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά πέρα από ένα γύρισμα του Φώτη Κρικη απ’ τα δεξιά χωρίς να ακουμπήσει κανένας την μπάλα αλλά και μια κεφαλιά του Βασίλη Κρικη απ’ την μικρή περιοχή.

Απ’ την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν σαν αξιοσημείωτες ευκαιρίες ένα σουτ του Κλάψου το οποίο πέρασε άουτ καθως και μια κεφαλιά του Μαρουκακη χωρίς ωστόσο να βρει εστία.

Με το σφύριγμα της λήξης οι παίχτες του Αγίου Δημητρίου πανηγύρισαν έντονα το τρίποντο μαζί με τον κόσμο τους όντας πλέον μόνοι πρώτοι στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Αξιοπρεπέστατη η διαιτητική τριάδα για τις συνθήκες ενός τέτοιου παιχνιδιού.

Ποδαρικό με πεντάρα

Την πρώτη νίκη για τη φετινή χρονιά σημείωσε η Ηφαιστία απέναντι στην ΑΕΛ στο γήπεδο της Μύρινας με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 0-5.

Η ομάδα του Νίκου Ηλιγάκη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ενώ δεν άργησε να πάρει κεφάλι στο σκορ αφού ο Δημητρίου στο 15′ με σουτ διαμόρφωσε το 0-1 για να παραδώσει τη σκυτάλη στο Χατζηρόδο ο οποίος διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κυρίως με αντεπιθέσεις να βρουν το γκολ χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, πάντα στο ίδιο αγωνιστικό μοτίβο, η Ηφαιστία έφτασε και σε τρίτο γκολ, με το Δημητρίου, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Μπούμπουρας, ανέβασε εκ νέου το δείκτη του σκορ. Το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Κοντοπουλίου, έβαλε ο Τσομπανέλλης.