Δύσκολη απόδραση από το Κοντοπούλι

Κεραυνός και Αργοναύτες οι νικητές των κυριακάτικων παιχνιδιών

0

Ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική-πρώτη για το δεύτερο γύρο-με τον Κεραυνό και τους Αργοναύτες να εξασφαλίζουν τους τρεις βαθμούς επικρατώντας του Άρη και της Ηφαιστίας αντίστοιχα, με την ομάδα του Κεραυνού να συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και τους Αργοναύτες να αγκοστρώνονται στην τέταρτη θέση.

Πιο συγκεκριμένα, στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου, ο Κεραυνός δε δυσκολεύτηκε απέναντι στον Άρη φτάνοντας σε μια ευρεία νίκη με 4-1 ενώ στο Κοντοπούλι η ομάδα των Αργοναυτών επικράτησε τελικά με 0-1, σε ένα παιχνίδι που τελείωσε επεισοδιακά με τους γηπεδούχους να εξαπολύουν τα πυρά προς το διαιτητή που ακύρωσε γκολ στην εκπνοή, ως οφσαίντ.

Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους

Στο γήπεδο του Κοντοπουλιου Ηφαιστία και Αργοναύτες διασταύρωσαν τα ξίφη τους με στόχο τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Σε ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνιστής ήταν οι θυελλώδεις άνεμοι που επικρατούσαν στο νησί μας και υπό το βλέμμα του Νίκου Λυμπεροπουλου το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να συνηθίσουν την δύναμη του αέρα χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν στην αρχή αξιοσημείωτες ευκαιρίες. Έτσι λοιπόν στο πρώτο 45λεπτο με μακρινά γεμίσματα και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ χωρίς να υπάρχει όμως κάποια ουσιαστική ευκαιρία με το ήμιχρονο να λήγει ισόπαλο.

“Στα πράσινα” ο Λύμπε

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνοι, τόσο οι ποδοσφαιριστές των συο ομάδω όσο και τοπικοί παράγοντες του ποδοσφαίρου, έσπευσαν να φωτογραφηθούν με το Νίκο Λυμπερόπουλο, ενώ η διοίκηση της ομάδας προσέφερε μια φόρμα της Ηφαιστίας στο διεθνή ποδοσφαιριστή ο οποίος δέχτηκε με χαρά το δώρο από την πρόεδρο, Έλενα Μπουζαλά.

Στην επανάληψη το θέαμα βελτιώθηκε αισθητά και στα πρώτα μόλις λεπτά ο Δαναμπασης βρέθηκε απέναντι από τον Λάμπρου, σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα όμως μετά από όμορφη αντεπίθεση των Αργοναυτών από τα δεξιά καταλογίστηκε πέναλτι για χέρι με τον Αμπελωμο να αξιοποιεί την ευκαιρία κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του Ανδρωνιου.

Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο και μετά ανέβασαν την απόδοσή τους ψάχνοντας την ισοφάριση και βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις αρχικά με όμορφη ενέργεια του Δημητρίου από τα δεξιά, σουτ του οποίου αποκρούστηκε από τον Τριάντο και στην συνέχεια μετά από κόρνερ του Μπουμπουρα από τα δεξιά πάλι ο Δημητρίου προσπάθησε να ανοίξει το σκορ απ’ την μικρή περιοχή αλλά το πλασέ του απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέσω κάποιων στημένων φάσεων να ισοφαρίσουν δίχως ωστόσο όμως να τα καταφέρουν.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού μετά από όμορφη κάθετη από τον άξονα ο Μπουμπουρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Αργοναυτών πλασαρε ιδανικά αλλά το γκολ του ακυρώθηκε (μάλλον κακώς ) ως οφσάιντ κάτι που έφερε έντονες αντιδράσεις από τους γηπεδούχους. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού με την ομάδα του Κελαρη να παίρνει ένα πολύ δύσκολο τρίποντο κάτι που τους φέρνει μόνους στην τέταρτη θέση.

Οι γηπεδούχοι πλέον στρέφονται στο πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ηρακλή ενώ οι Αργοναύτες υποδέχονται τον Κάσπακα στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αήτητος παραμένει ο Κεραυνός

Φώτο: Ράδιο Λήμνος

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική, η ομάδα του Κεραυνού συνέχισε το νικηφόρο σερί επικρατώντας του Άρη Μούδρου με 4-1 στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου.

Σαφώς ανώτερος ο Κεραυνός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ενώ προηγήθηκε μόλις στο 20′ ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Ματθαίου Μαρουκάκη αλλά η ομάδα του Μούδρου, κυρίως με αντεπιθέσεις, έφτασε στην ισοφάριση στο 37′ με το Σαρρή, ο οποίος έχει φορέσει τη φανέλα του Κεραυνού στο παρελθόν, να χρήζεται σκόρερ.

Για δυο λεπτά κράτησε η χαρά των φιλοξενούμενων αφού ο Χαματάι έβαλε εκ νέου την ομάδα του Κεραυνού μπροστά στο σκορ με όμορφο σουτ, σκορ το οποίο παρέμεινε εως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πάντα στο ίδιο μοτίβο, η ομάδα του Σούλη Μπακίτα, πέτυχε άλλα δυο τέρματα, στο 57′ με τον Καραμόσχο και στο 75′ με το Μαρουκάκη-σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ-φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση με 4-1.