Με νίκες έκλεισαν τη χρονιά Κεραυνός και Άρης

Χωρίς προβλήματα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για το 2022, Κεραυνός και Άρης απέναντι σε Φιλοκτήτη και ΑΕΛ αντίστοιχα

0

Διανύουμε την τελευταία αγωνιστική για το 2022 με τα σωματεία να θέλουν να κλείσουν με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, πριν τη διακοπή των Χριστουγέννων. Με την αυλαία της 9ης αγωνιστικής να ανοίγει στο γήπεδο του Κοντιά και στην άνετη επικράτηση του Κεραυνού με 0-6 έναντι του Φιλοκτήτη, στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, ο Άρης Μούδρου δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕΛ και με τη νίκη με 3-0, σκαρφάλωσε προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η 9η αγωνιστική ολοκηρώνεται  με το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ των Αργοναυτών και του Κάσπακα στο γήπεδο της Μύρινας την Κυριακή το πρωί αλλά και την αναμέτρηση μεταξύ του Ηρακλή και της Ηφαιστίας στο γήπεδο της Ατσικής.

Κιτρινόμαυρη υπεροχή..από το πρώτο λεπτό

Με τους νοτιάδες να πνέουν σε υψηλή ένταση, δυσκολεύοντας το έργο των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων, η ομάδα του Άρη, έκανε πολύ δυναμικό ξεκίνημα αφού μόλις στα πρώτα λεπτά, με βολέ του τερματοφύλακα Τσιμπούκη, το οποίο κρέμασε τον Κοκκινογούλη, πήρε κεφάλι στο σκορ απέναντι σε μια ΑΕΛ η οποία κατέβηκε στο γήπεδο χωρίς προπονητή με το κύριο βάρος να πέφτει στους παλαιότερους και μεγαλύτερους ποδοσφαιριστές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν κυρίως με στατικές φάσεις και αντεπιθέσεις να γίνουν απειλητικοί, χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Άρη να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στην επαν’άληψη και πάντα στο ίδιο μοτίβο, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή ενώ διεύρυναν τη διαφορά με κεφαλιά του Τζίρτη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κράσι ενώ το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Βαρελτζή.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διατητική τριάδα

Σε ρυθμούς προπόνησης ο Κεαρυνός

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας φιγουράρει η ομάδα του Κεραυνού μετά την άνετη επικράτηση επί του Φιλοκτήτη με 0-6, στο γήπεδο του Κοντιά, συνεχίζοντας το αήτητο έχοντας την καλύτερη άμυνα και επίθεση μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Ένα εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Σούλη Μπακίτα ο οποίος είδε την ομάδα του να έχει τον απόλυτο έλεγχο αλλά και την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με το Φιλοκτήτη να είναι αδύναμος να αντιδράσει.

Ο χορός των γκολ για την ομάδα του Κεραυνού, άνοιξε στο 21′ με σουτ του Κλάψου ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Χαματάι ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν εκ νέου πέναλντι με τον Καπερώνη να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα διαμορφώνοντας το 0-3 ενώ πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Καραμόσχος, με σουτ έκανε το 0-4.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τον Κεραυνό όμως να συνεχίζει να έχει την υπεροχή και με τον προπονητή να προχωρά σε αρκετές αλλαγές με τη σκυτάλη στο χορό των γκολ να αναλαμβάνει ο Τζώης που με δυο τέρματα αλλά κι ένα χαμένο πέναλντι διαμόρφωσε το τελικό 0-6.\

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Σιδηρόπουλου, Γλίντζου και Ματζάρη.