Θρίαμβος για τη γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ

Με το εμφατικό 7-0 εναντι του Φοίνικα Καλλιθέας, η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου ξεκίνησε δυναμικά τις υποχρεώσεις της για τη Γ Εθνική Γυναικών.

0

Δε θα μπορούσε κανείς να φανταστεί πριν απο δυο μέρες ότι  η γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ θα πετύχαινε μια θριαμβευτική νίκη επί της αντίστοιχης του Φοίνικα Καλλιθέας με 7-0, για την 1η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ Εθνικής Γυναικών, κάνοντας εξαιρετικό ποδαρικό στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις τη φετινή σεζόν.

Κι όμως το χτεσινό αποτέλεσμα δεν αποτελεί “κεραυνό εν αιθρία” αλλά είναι αποτέλεσμα μιας συστηματικής δουλειάς από αθλήτριες, προπονητές και παράγοντες, μια δουλειά η οποία αποτυπώνεται τόσο στο τελικό σκορ όσο και στην εικόνα της ομάδας μέσα στον αγωνιστικό χώρο αλλά έχει τις ρίζες της στην περσινή πετυχημένη πορεία στη Γ Εθνική.

Ένα παιχνίδι που μεταδόθηκε ζωντανά από τη συχνότητα του Ράδιο Άλφα ως μια προσπάθεια περεταίρω ανάδειξης του γυναικείου ποδοσφαίρου κάτι που αναμένεται να υλοποιηθεί και στους επόμενους αγώνες, εντός κι εκτός του νησιού.

Με αρκετό κόσμο στις κερκίδες του Δημοτικού Γηπέδου Μύρινας και με τη μουσική ομάδα κρουστών “Bartalia” να κρατάει το ρυθμό αλλά και τον παλμό ως 12ος παίκτης, η ομάδα της ΑΕΛ έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη απέναντι στην ομάδα του Φοίνικα, η οποία ταξίδεψε στη Λήμνο αποδεκατισμένη με την ομάδα του νησιού μας να είναι πλήρης ρόστερ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυναμικά για την ομάδα της Λήμνου, η οποία είχε από τα πρώτα λεπτά των έλεγχο του παιχνιδιού αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων έναντι της ομάδας του Φοίνικα. Στα πρώτα κιόλας πέναλντι, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλντι με την τερματοφύλακα Σταματίου να μπλοκάρει το σουτ της αρχηγού Μαρίας Μπουλέτου από την άσπρη βούλα, κρατώντας το μηδέν για την εστιά των φιλοξενούμενους. Κάτι που κράτησε λίγα λεπτά αφού στο 17′ η Φωτεινή Τρυφερή με τετ α τετ, άνοιξε το χορό των γκολ για τη γυναικεία ομάδα του νησιού. Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Άννας Μπλια να ανοίξει λογαριασμό με τα δίχτυα, αφού με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ, διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά. Το 3-0 διαμόρφωσε η Φωτεινή Τρυφερή στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της Σταματίου ενώ η ίδια παίκτρια, πέντε λεπτά αργότερα, σημειωσε χατ τρικ, ανεβάζοντας το δέικτη του σκορ στο 4-0. Το ημίχρονο έκλεισε ιδανικά για την ομάδα του νησιού μας με την Άννα Μπλιά με σουτ να διαμορφώνει το 5-0.

Παρακολουθήστε δύο από τα εφτά γκολ

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Φοίνικα Καλλιθέας έμεινε από πολύ νωρίς με δέκα παίχτες, αφού η Κακουλίδου-η οποία έχει εξαιρετική τεχνική κατάρτιση, ξεχωρίζοντας από την υπόλοιπη ομάδα-τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Στην επανάληψη, ο προπονητής της ΑΕΛ, Θοδωρής Λυγδάς προχώρησε σε αρκετές αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στα υπόλοιπα κορίτσια, κάτι το οποίο δε στάθηκε αρκετό για να σταματήσει ο χορός των γκολ, αφού στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Άννα Μπλια, πετυχαίνοντας το τρίτο της γκο, ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 6-0 ενώ έξι λεπτά αργότερα η ίδια παίκτρια, εκανε και το τελικο 7-0.

Από το σημείο αυτό ο ρυθμός του παινχιδιού έπεσε με την ομάδα της Λήμνου να έχει την υπεροχή εντός των τεσσάτων γραμμών και την ομάδα του Φοίνικα να απειλεί κυρίως με αντεπιθέσεις χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία Στραντζαλίδη, Λουμπόνια και Σιδηρόπουλου.