Το απόλυτο αφεντικό στη Μύρινα ο Ηρακλής Ατσικής

Στο ματς της χρονιάς, ο Ηρακλής έφτασε σε μια θριαμβευτική νίκη απέναντι στον Κάσπακα

0

Ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική-και πρώτη για το νέο έτος-στο  Πρωτάθλημα Λήμνου, με το σκηνικό να παραμένει ίδιο στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η μάχη για την τέταρτη θέση με τους Αργοναύτες και τον Άρη να κοντράρονται σώμα με σώμα.

Από τα παιχνίδια αυτής της εβδομάδας, ξεχώρισε το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ του Κάσπακα και του Ηρακλή, ένα παιχνίδι που προσέφερε αρκετές συγκινήσεις, νεύρα ένταση αλλά και πολλά γκολ με ένα γκρανγκινιολικό-χιτσκοκικό φινάλε, όπως συνηθίζεται να λέγεται στο χώρο της αθλητικής δημοσιογραφίας. Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ιδιαίτερη εντύπωση έκανε η πρώτη νίκη της ΑΕΛ έναντι των Αργοναυτών, μια νίκη η οποία αφιερώθηκε στον πρόεδρο της ΑΕΛ που ταλαιπωρείται με θέματα υγείας αυτή την περίοδο. Κατα τ άλλα ο Άρης επικράτησε του Φιλοκτήτη ενώ στο Κοντοπούλι ο Κεραυνός-με νέο προπονητή στον πάγκο-επικράτησε της Ηφαιστίας.

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης

Στο γήπεδο του Κοντιά η τοπική ομάδα υποδέχτηκε τον Άρη Μούδρου με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά στην επικράτηση με 1-3. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μούδρου σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με το ερχόμενο ντέρμπι με τους Αργοναύτες να είναι καθοριστικό παρουσιάζοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ενα πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με τις δυο ομάδες να προσπαθούν κυρίως με αντεπιθέσεις να βρουν το γκολ χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα με το 0-0 να αποτελεί και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52′, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Περογαμβράκη για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι δέκα λεπτά αργότερα με τον Κουτσιανούλη, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Ο Άρης συνέχιζε να πιέζει και στο 70′ ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με πλασέ του Τζιβάκη ενώ το τελικό 1-3 ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα με πλασέ του Βαρελτζή.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία

Έπαθε Ολυμπιακό η ΑΕΛ

Μπορεί ο τίτλος να χρησιμοποιείται καθ υπερβολή, στην πραγματικότητα όμως, η ακαδημία του Ολυμπιακού έπαιξε σημαντικό ρόλο στην πρώτη νίκη της ανδρικής ομάδας ποδοσφαίρου της ΑΕΛ απέναντι στους Αργοναύτες με 2-1 αφού τόσο νεαροί ποδοσφαιριστές της ακαδημίας όσο και οι προπονητές της μαζί με λίγους έμπειρους ποδσφαιριστές,  συνέβαλαν τα μέγιστα στους πρώτους τρεις βαθμούς τη φετινή σεζόν.

Για κάποιους η έκπληξη της αγωνιστικής για κάποιους άλλους όμως μια σημαντική ανάσα η καλύτερα μια στιγμή χαράς, στη σκληρή μάχη που δίνουν με τη ζωή. Μια νίκη αφιερωμένη στον πρόεδρο της ΑΕΛ που ταλαιπωρείται το τελευταίο διάστημα με θέματα υγείας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα των Αργοναυτών επιβεβαίωσε με τον πιο εμφατικό τρόπο την κακή αγωνιστική κατάσταση που έχει περιέλθει, γεγονός που προκαλεί απογοήτευση τόσο στη διοίκηση όσο και στους φίλους της ομάδας του Ανδρωνίου.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές ευκαιρίες οι δυο ομάδες ,πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει στο 0-0. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 53′, ο Μαρσέλης έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, οι οποίοι έψαχναν το γκολ σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Η ισοφάριση για την ομάδα των Αργοναυτών ήρθε στο 92′ με σουτ του Γιαννακούδη κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα μοιραστούς τους βαθμούς της ισοπαλίας, ο Δομανόλδος με πέναλντι στην εκπνοή του αγώνα, καθάρισε το παιχνίδι, μια νίκη η οπόια έδωσε ιδιαίτερη χαρά στους ποδοσφαιριστές και τους παράγοντες της ΑΕΛ.

Το πάλεψε η Ηφαιστία

Μόνος πρώτος συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, ο Κεραυνός, μετά την επικράτηση επί της Ηφαιστίας με 5-1, στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου με το νέο προπονητή της ομάδας, Βαγγέλη Κουκάκη να ξεκινάει με το δεξί τα νέα του καθήκοντα εν όψει της αναμέτρησης με τον Κάσπακα την επόμενη εβδομάδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5′ με το Μαρουκάκη ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ξυλόπορτας ο οποίος είναι 14χρονών, κέρδισε πέναντι αλλά έχασε την ευκαιρία να χρηστεί σκόρερ με τον τερματοφύλακα Λάμπρου να πιάνει τη μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Βαγγέλης Τσιαρής ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 επιβεβαιώνοντας την υπεροχή του Κεραυνού.

Από την πλευρά της η Ηφαιστία έκανε ένα δυνατό εικοσάλεπτο δημιουργώντας δυο καλές ευκαιρίες ενώ κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με τον Αναστάση Μπούμπουρα ο οποίος σημείωσε εξαιρετική εμφάνιση ενώ στο 40′ η Ηφαιστία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον επόπτη όμως να καταλογίζει σε θέση οφσάιντ το Νίκο Μπούμπουρα, γεγονός που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων διαμορφώνοντας το 3-1 με το Μαρουκάκη στο 52′, με την Ηφαιστία όμως να φτάνει εκ νέου κοντά στο γκολ αλλά τα δυο χαμένα τετ α τετ του Μπούμπουρα στέρησαν αυτή την ευκαιρία με αποτέλεσμα η ομάδα του Κεραυνού, με δυο γκολ στην εκπνοή του ματς και πιο συγκεκριμένα με τον Κλάψο στο 85′ και τον Τσιαρή να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 88′

Απολύτως δίκαιη η νίκη του Κεραυνού με αρκετά παράπονα όμως για τη διαιτησία από τους φιλοξενούμενους.

Καθάρισε ο Κανταράς

Στην Μύρινα παρακολουθήσαμε ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια των τελευταίων ετών μεταξύ του Κάσπακα και του Ηρακλή με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με το εντυπωσιακό 4-5 δείχνοντας στον πρωτοπόρο Κεραυνό ότι η μάχη του τίτλου θα κρατήσει μέχρι την τελευταία αγωνιστική.

Στα του ματς, το παιχνίδι άρχισε με τον Ηρακλή να παίρνει το την πρωτοβουλία των κινήσεων απ’ την αρχή και να κερδίζει πέναλτι με τον Μανουσάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση, τον Μπαξεβάνη να το αποκρούει αλλά στην επαναφορά ο Ορέστης ο Καντάρας να πλασάρει ανενόχλητος για το 0-1. Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Ηρακλή να πετυχαίνει πολύ γρήγορα και δεύτερο τέρμα με κοντινό πλασέ του Μανουσάκη μέσα απ’ την μικρή περιοχή μετά από ασίστ του Κανταρα.

Ο Ηρακλής θα μπορούσε να διευρύνει κ άλλο το σκορ αλλά οι προσπάθειες τους αποκρούστηκαν από τον Μπαξεβάνη ο οποίος κρατούσε μόνος του τον Κάσπακα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν για να βρουν το γκολ που θα τους ξαναεβαζε στο ματς και το κατάφεραν με όμορφο πλασέ του Τζούλιο έξω απ’ την περιοχή. Με την μπάλα πάνω κάτω οι φιλοξενούμενοι σε μια αντεπίθεση που έβγαλαν απ’ τα αριστερα ο Ορέστης ο Καντάρας έσπασε την μπάλα στον Φώτη Κρικη ο οποίος σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μάλλον λανθασμένα σε θέση οφσάιντ φάση που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους παιχτες και τον κόσμο της ομάδας.

Και σαν να μην έφτανε αυτό στην επόμενη φάση ακριβώς λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Γιώργος ο Πλαφας πήρε την μπάλα και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή Στραντζαλιδη να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζούλιο με τον Ράπτη να αποκρούει αλλά τον επόπτη Λουμπονια να δείχνει επανάληψη στο πέναλτι γεγονός που έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο τερματοφύλακας του Ηρακλή Γιώργος Ράπτης σε έξαλλη κατάσταση διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στον διαιτητή και ακολούθως ο αρχηγός της ομάδας Βασίλης Κρίκης έπραξε το ίδιο με το διατητή της αναμέτρησης να τους αποβάλλει και τους δύο αφήνοντας τον Ηρακλή με εννιά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μελισσος αυτή την φορά ο οποίος σημάδεψε σωστά και ισοφάρισε το ματς με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρόλο που η ομάδα του Ψυρουκη αγωνιζόταν με εννιά ποδοσφαιριστές, έδειξε ότι είναι ανώτερη ομάδα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη στην άμυνα του Κάσπακα αλλά και την δικιά της αποτελεσματικότητα σε είκοσι λεπτά το 2-2 έγινε 2-5 με σκόρερ κατά σειρά τους Ορέστη Καντάρα, Τάσο Κανταρα, και Φώτη Κρικη με τον κόσμο της ομάδας να αποθεώνει τους παίχτες της και απ’ την άλλη τους παίχτες του Δαλαβιτσου να δείχνουν ότι δεν μπορούν να αντιδράσουν.

Στο τελευταίο εικοσαλεπτο η ομάδα του Κάσπακα ανέβηκε πάρα πολύ ψηλά και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα με τους Σπανό και Τζούλιο ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης αλλά κάθε προσπάθεια τους κατέληξε εκτός τέρματος. Το σκορ παρέμεινε στο 4-5 και με το σφυρίγμα της λήξης οι παίχτες του Ηρακλή πανηγύρισαν μια νίκη χρυσάφι με τον κόσμο της ομάδας να είναι πολύ χαρούμενος με την απόδοση των παικτών του και απ’ την άλλη τους παίχτες του Κάσπακα να αποχωρούν απογοητευμένοι καθώς ξεραν ότι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του τίτλου.

Έντονα παράπονα από τους φιλοξενούμενους για την διαιτησία του Στραντζαλιδη κυρίως για το ακυρωθεν γκολ του Φώτη Κρικη αλλά και την επανάληψη στο πέναλντι.