Χωρίς πρόβλημα τα φαβορί στα παιχνίδια του Σαββάτου

0

Με δυο παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Λήμνου, με τα φαβορί των αναμετρήσεων να εξασφαλίζουν τους τρεις βαθμούς της νίκης χωρίς να σημειωθεί κάποια έκπληξη.

Πιο συγκεκριμένα στο γήπεδο της Μύρινας, ο Ηρακλής καθάρισε από το ημίχρονο το παιχνίδι με τους Αργοναύτες, φτάνοντας σε μια άνετη τελική επικράτηση με 1-6 ενώ κάτι αντίστοιχο συνέβη και στον Κοντιά αφού ο Κάσπακας παρότι δέχθηκε δυο γκολ, δε δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στο Φιλοκτήτη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-6.

Άνετο πέρασμα από τον Κοντιά

Στο γήπεδο του Κοντιά είχαμε το ένα απ’ τα δύο παιχνίδια του Σαββάτου με τον Φιλοκτήτη να υποδέχεται τον Κάσπακα. Στα του ματς ο Κάσπακας πηρε απ’ την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν άργησε να προηγηθεί στο σκορ αφού μετά από ωραίο γύρισμα του Γουρνιά απ’ τα δεξιά ο Πλαφας με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Φιλοκτήτης απ’ την άλλη προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την δύναμη του ανέμου τον οποίο είχε υπέρ του στο πρώτο ημίχρονο έφερνε με μεγάλες μπαλιές την μπάλα στην περιοχή του Κάσπακα και μετά από εκτελέση φάουλ απ’ το κέντρο και μια αναμπουμπουλα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι, με σκόρερ τον Μαλούσι,ισοφάρισε το ματς. Η ομάδα του Δαλαβιτσου όμως πάτησε το πόδι στο γκάζι και βρήκε άλλα δύο γκολ πριν την ανάπαυλα αρχικά και πάλι με τον Πλαφα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα του Κοντιά και έκανε το 1-2 και στην συνέχεια μετά από φάουλ του Χατζηχαραλαμπους απ’ τα δεξιά ο Φιλίππου βρέθηκε αφύλακτος στην μικρή περιοχή και με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο λίγα λεπτά μετά την έναρξη του Ο Φιλοκτήτης ξαναμπήκε έστω και προσωρινά στο παιχνίδι αφού μετά από μακρινή μπαλιά και ασυνεννοησία της άμυνας του Κάσπακα ο Ψευτελης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έκανε το 2-3 δίνοντας ελπίδες στους γηπεδούχους. Στην συνέχεια όμως το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων οι οποίοι φιλοδώρησαν με άλλα τρία τέρματα τους γηπεδούχους με σκόρερ τους Μπαλατσιο με πλασέ εντός της μικρής περιοχής, Κωνσταντάκη Δημήτρη μετά από όμορφη συνεργασία των μεσοεπιθετικων της ομάδας του Κάσπακα και του Τζούλιο με όμορφο μακρινό σουτ εκτός της περιοχής. 2-6 το τελικό σκορ με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν ένα καλύτερο πρόσωπο και την ομάδα του Δαλαβιτσου να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις μετά το ντέρμπι με τον Κεραυνό.

Πιο εύκολα απ όσο νόμιζε

Εύκολο πέρασμα από τη Μύρινα για τον Ηρακλή Ατσικής μετά την επικράτηση με 1-6 των Αργοναυτών, μια εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στον πρωτοπόρο Κεραυνό, παιχνίδι το οποίο θα καθορίσει και την πρώτη θέση στον πίνακα της βαθμολογίας, για το δεύτερο γύρο.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ώστόσο να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες, με εξαίρεση τα τρία γκολ με τα οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Από την άλλη η ομάδα των Αργοναυτών προσπάθησε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσεις την εστία του Ηρακλή, χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Το 0-1 για τους φιλοξενούμενους ήρθε ύστερα από παράλληλη μπαλιά του Μπαλτατζή από τα αριστερά, με Φώτη Κρίκη να μη δυσκολεύεται να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής ενώ ο ίδιος παίχτης λίγα λεπτά αργότερα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Λίγα λεπτά αργότερα, σε μια επέλαση του Κάνταρά από τα αριστερά και παράλληλη μπαλιά, ο Μανουσάκης δε κατάφερε να χρηστεί σκόρερ αφού το σουτ του σταμάτησε στον Τριάντο, με το Βασίλη Κρίκη στην επαναφορά να διευρύνει κι άλλο τη διαφορά. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και ύστερα από μια εξαιρετική κάθετη μπαλιά, ο Γιαννακίδης βρέθηκε τετ α τετ με το Μοσχοβά και μείωσε για την ομάδα των Αργοναυτών με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 1-3.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων με τους Αργοναύτες όμως να ανεβάζουν την απόδοση τους δημιουργώντας μερικές καλές ευκαιρίες για γκολ. Το 1-4 για την ομάδα της Ατσικής ήρθε από τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, τον Ορέστη τον Κανταρά ενώ τη σκυτάλη παρέδωσε στο Λάμπρο Κουδουνά ο οποίος έκανε το 1-5. Το τελικό 1-6 για τον Ηρακλή πέτυχε ο Κανταράς σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Απολύτως δίκαιο το αποτέλεσμα ενω΄αρκετά καλή η διαιτησία.